Csütörtökök este, magyar idő szerint 21:55-kor landol a NASA eddigi legfejlettebb marsjárója, a Perseverance (Kitartás) a vörös bolygón
204 millió kilométer a Marsig
Az űrkapszulába “csomagolt” asztrobiológiai labor hét hónapja tartó utazást követően érkezik meg a Marshoz, hogy végrehajtsa a misszió szempontjából kulcsfontosságú, veszélyes manővert. A Perseverance óránként 19 300 kilométeres sebességgel fog beérkezni a marsi légkörbe – ez a hang földi terjedésének 16-szorosa.
Miközben ejtőernyője által lelassítva önállóan áthalad a Mars légkörén, perceken át rádiójeleket fog kiadni, ám mire ezek eljutnak a missziót irányító szakértőkhöz a 204 millió kilométerre lévő Jet Propulsion Laboratoryba (JPL), a NASA bolygókutató intézetébe, addigra a Perseverance már leszáll a Marson – remélhetőleg egy darabban.
A rettegés hét perce
A marsjárónak várhatóan hét percre lesz szüksége ahhoz, hogy a Mars légkörének felső rétegéből leereszkedjen a felszínre.
Ezt a meglehetősen torokszorító ereszkedési periódust a JPL munkatársai csak “a rettegés hét percének” becézik. Al Chen, a JPL ereszkedésért és landolásért felelős csoportjának vezetője szerint ez a 2,7 milliárd dolláros misszió legkritikusabb és legveszélyesebb része.
“A siker sohasem biztos. Ez különösen igaz, amikor a valaha épített legnagyobb, legnehezebb és legösszetettebb rovert próbáljuk lejuttatni a legveszélyesebb területre, ahol valaha landolni próbáltunk” – mondta Chen.
A landolás egy új út kezdete az emberiség számára a Mars felé
Az új generációs robot marsjáró egy kisebb autó méretű, arra tervezték, hogy ősi mikrobiális élet jelei után kutasson a vörös bolygón, tanulmányozza klímáját és földrajzát, kőzet- és talajmintákat gyűjtsön, és utat nyisson a bolygó felfedezésében az emberek számára.
Az 1040 kilogrammos marsjáró a Jezero nevű, 250 méter mély kráter alján fog landolni, amelyben 3,5 milliárd évvel ezelőtt még tó hullámzott a bolygó felszínén. A robot egy teljes marsi évet – 687 földi napot – tölt el a Marson.
A marsjáróval a felszínre juttatnak egy olyan kísérleti eszközt is, mely tiszta oxigént von ki a Mars légkörének szén-dioxidjából.
Ez a jövőben felbecsülhetetlen értékű lehet a Marson az emberi élet támogatása szempontjából, emellett hajtóanyagot szolgáltathat a rakétáknak a hazarepüléshez is.
A marsjáró landolását csütörtökön este élőben közvetíti a Svábhegyi Csillagvizsgáló közösségi oldalán.
Ahogyan a Spacejunkie csapata is a Youtube-csatornájukon.
A leszállás fontosabb, tervezett mérföldkövei az alábbiak:
21:38 – Cruise stage (szervizmodul) leválása
21:39 – Forgás stabilizálás (a szonda forgásának megállítása)
21:40 – Egyensúlyi nehezékek leválása
21:48 – Légkörbe lépés
21:49 – Manőverezés a hidegfúvókákkal
21:49 – A hőpajzsot érő maximum hevülés
21:50 – A szonda megfelelő irányba való állítása
21:52 – Ereszkedés a megfelelő pályán
21:52 – Ejtőernyő kioldás
21:52 – Hőpajzs leválása
21:53 – Navigáció megkezdzése a domborzati viszonyok alapján
21:54 – Alsó védőburkolat “back shell” leválás
21:54 – Hajtóműves irányított ereszkedés a Skycrane-nel
21:54 – Rover leválása a Skycrane-ről tartókábelek segítségével
21:55 – A rover landolása, tartókábel eloldása
Forrás: Svábhegyi Csillagvizsgáló – Spacejunkie.hu – MTI