A hajót az óriási hullámok egy zátonyra sodorták, amitől olyan nagy károkat szenvedett, hogy süllyedni kezdett. A fedélzeten a legénységgel együtt 24 turista tartózkodott, de mindannyiukat sikerült kimenteni, mielőtt a 40 méter hosszú hajó körülbelül két kilométerre eltávolodott volna a zátonytól, és elsüllyedt. A baleset június 26-án este történt, sötétedés után, és kilenc órát vett igénybe, mire a mentőhajók kikötöttek a parton.
Marsza Alam, a Vörös-tenger partján fekvő dél-egyiptomi város, egykor kis halászfalu volt, de ma már a búvárok egyik legkedveltebb úti célja. A baleset a város népszerű búvárhelyszínén, a Szataja-zátonynál történt.
Bár a Dive Magazine beszámolója szerint mind a 24 turista francia volt, a Telex most megtudta, hogy az utasok között volt egy magyar állampolgár is: egy 36 éves orvosnő.
View this post on Instagram
Gyorsan sikerült kiüríteni a hajót
A hajón tartózkodó turisták, köztük a magyar nő, búvárkodási céllal vettek részt egy egyhetes túrán, amelynek során a baleset még a program közepén következett be. A hajó süllyedését követően a fedélzeten tartózkodó búvárok és a személyzet evakuálása megtörtént, és más közeli hajókra szállították őket, majd biztonságban visszatértek Marsza Alamba – számolt be róla a Dive Magazine.
A magyar orvosnő a balesetet követően ezt üzente húgának: „Ne aggódj, élek, de a hajó elsüllyedt.”
A jelentések szerint a turisták értékei, köztük értékes búvárfelszerelések, a hajón maradtak. Noha másnap helyi búvárok visszatértek ezekért, a drága búvárfelszerelések nem kerültek már elő.
Az Exocet a francia Diving Attitude búvárszolgáltató tulajdonában volt, népszerű lakóhajóként szolgált 2009-es üzembe helyezése óta, és 2015-ben jelentős átalakításon is átesett.
„Nehéz ez nekünk, akik annyira szerettük a gyönyörű hajónkat…” – írta a Diving Attitude csapata a Facebook-oldalukon, ugyanakkor hozzátették, hogy nagy megkönnyebbülés számukra, hogy a hajón lévő összes személyt gyorsan épségbe tudták helyezni.
Az orvosnőnek nem minden értéke veszett oda
A magyar orvosnő testvére a Telexnek elmondta, hogy a nővérét és a többi turistát is kihallgatták az ügyben. „A nővéremnek és a francia párjának szerencséje volt, mert amikor a legénység megkezdte a kimenekítést, sikerült a kisebb táskáikat magukkal vinniük, így azok is megmenekültek. Bár az értékes búvárfelszerelésük elveszett, így is jobban jártak, mint azok, akik mezítláb értek partot, és mindenük a hajón maradt.”
Vizsgálják a korallzátonyt
A baleset után a Vörös-tenger kormányzója, Amr Hanafi vezérőrnagy bejelentette, hogy részletes jelentést készítenek a korallzátonyban keletkezett károk felmérésére. Jaszmine Fuad egyiptomi környezetvédelmi miniszter pedig elmondta, hogy alapos vizsgálatot indítanak a baleset okainak és hatásainak feltárására.