A görög hatóságok azt állítják, hogy megnyitják az ország határait azoknak a turistáknak, akik egészségügyi útlevéllel érkeznek, de több uniós tagállam is szorgalmazza ezen okmány bevezetését és használatát. Mi is ez? Egy elektronikus okmány, amely igazolja az egyén egészségi állapotát és megerősíti, hogy negatívnak bizonyult a COVID-19 teszten – írja a Lonely Planet. Az utazók bemutatják a dokumentumot okostelefonjukon, mielőtt felszállnak a járműre, majd a célállomáson ellenőriznék a testhőmérsékletüket, amint leszálltak. Népszerű turisztikai célpontok, például Szardínia, Capri és Ischia Olaszországban és a spanyol Baleár-szigetek is fontolóra vették hasonló intézkedések meghozatalát.
Okostelefonos alkalmazás
A német, a francia és az Egyesült Királyság kormányai folytatják a megbeszéléseket kutatókkal és technológiai cégekkel az egészségügyi útlevelek kidolgozásának lehetőségéről, ami hasonlóan a kínai színkóddal ellátott QR-egészségügyi rendszerhez ellenőrzi, hogy az egyén fertőzésveszélyt jelent-e. Az útlevelek az antitest-tesztekből származó adatokat használják fel, hogy megállapítsák, az illető jelenleg rendelkezik-e vírussal vagy sem. Persze ennek is van hátulütője…
Megoldásra váró problémák
Az egyik legnagyobb kérdőjelet az okozza, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy azok az emberek, akiknél a COVID-19-ből való felépülés után antitestek alakulnak ki, immunisak vagy sem egy második fertőzésre. Jelenleg még több kutatásra van szükség az egészségügyi útlevelek életbe lépése előtt, ám addig is egyre több reptéren tesztelik koronavírusra az utazókat.