Durván lecsökkent a vendégéjszakák száma - a Balaton és Budapest súlyosan érintett
A beutazási korlátozások, illetve a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó, a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések hatására a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 66%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 74%-kal csökkent. A megfigyelt mutatók csökkenése még jelentősebb a járvány kitörése előtti időszakhoz viszonyítva, a vendégéjszakák száma 2019 azonos időszakához képest 89%-kal lett kevesebb. Az előző hónaphoz mérten a belföldi vendégéjszakák száma 14 ezerrel nőtt.
Legnagyobb a csökkenés a Balcsin és a fővárosban
2021. márciusban az előző év azonos hónapjához képest a belföldi vendégek száma 76, a vendégéjszakáké 66%-kal lett kisebb. A vendégszám 42 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 136 ezer volt. Az éjszakák 62%-át szállodákban töltötték, ahol a csökkenés mértéke 71%-os volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken az előző év márciusi forgalom valamivel több mint fele (59, illetve 55%-a) jelentkezett. A visszaesés a Balatoni turisztikai régiót érintette leginkább. A külföldi vendégek száma 79, a vendégéjszakáké 74%-kal esett vissza. A szálláshelyekre érkezett 24 ezer vendég 88 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek nagy része szállodában szállt meg, ennek ellenére az ott eltöltött éjszakák száma 23%-ra csökkent 2020 márciusához képest.
A legnagyobb mértékű (95, illetve 82%-os) csökkenés a Balatoni turisztikai régióban, illetve Budapesten történt.
Az összes bruttó árbevétel folyó áron 70%-kal (4,5 milliárd forintra) esett vissza. 2021. márciusban 1208 kereskedelmi szálláshely, köztük 483 szálloda és 523 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében. Az összes vendégéjszaka 61%-át a belföldi vendégek töltötték el.
2021. január–márciusban az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 86%-kal kevesebb, összesen 579 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 82, a külföldiek 90%-kal kevesebb (374 ezer, illetve 205 ezer) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 87%-kal csökkent, és 11,1 milliárd forintot tett ki – derült ki a KSH tájékoztatójából.