Dubrovnik a horvát tengerpart gyöngyszeme, a szabadság szimbóluma, egy falat a történelemből, a magyarok egyik kedvenc úti célja, de a közelében találod Horvátország leggyönyörűbb strandjait is. Összegyűjtöttük a város kötelező állomásait, a várható kiadásokat, és adunk néhány tippet is azzal kapcsolatban, hogy mikor érdemes erre utazni.
Látnivalók Dubrovnikban
Dubrovnik dúskál a látnivalókban. Kezdjük a sort a leghíresebbel: a helyi várfalak 500 év alatt épültek, főként a 12. és 17. században, és ma Horvátország és Európa legkiterjedtebb és legjobb állapotban fennmaradt erődítményei közé tartoznak. A falakhoz több mint 10 erőd tartozik, a leghíresebbnek a Minčeta, a Revelin, a St.Ivan és a Lovrijenac erődöket tartják.
A Lovrijenac na Pila és Revelin na Ploče erődök a város nyugati oldalán tornyosulnak a magasba, az épületek Dubrovnik védelmi rendszerének részei voltak, de elválasztották őket a várfaltól, írja a putnikofer.hr.
A Lovrijenacot egyébként „Dubrovnik Gibraltárjának” is nevezik.
Az építmény egy 37 méter magas sziklán áll, a bejáratnál pedig egy szimbólummá vált latin nyelvű felirat található. „A szabadságot nem adják a világ minden gazdagságáért sem” felirat ma annak jelképe ma Horvátországban, hogy a szabadság milyen drága kincs volt a dubrovniki emberek számára a történelem során.
A Covid óta ugyan nem sokan hallanak szívesen a karanténról, de a világ egyik első vesztegzárja Dubrovnik nevéhez fűződik. A források szerint 1627-től 1647-ig gyengélkedőket építettek az óváros keleti bejáratához, hogy védelmet nyújtsanak a helyieknek a pestistől és más betegségektől. A menedékhelyhez (Lazareti) tartozó épületegyüttesre mára a Dubrovnik művészeti szíve (Umjetničko srce Dubrovnika) nevet aggatták. Ez az egyetlen teljesen megőrzött karanténépület a Földközi-tenger európai részén, az UNESCO védelme alatt.
Az aktív programok szerelmeseinek érdemes megmászniuk a Srđ-hegyet is, a helyszín arról is híres, hogy a tetejéről csodálatos panoráma vár ránk az óvárosra illetve a falakra. A hegy megmászható akár gyalogosan, de feljuthatunk felvonóval illetve autóval is a tetejére.
View this post on Instagram
Annak ellenére, hogy a városi látnivalókkal akár napokra betáblázhatjuk a naptárunkat Dubrovnikban, egy napra érdemes elugrani Lokrumra is. Ez a sziget évszázadok óta a dubrovniki lakosok kedvenc kirándulóhelye. Lokrumot 1963-ban természetvédelmi területté, 1976-ban pedig különleges erdei növényzetrezervátummá nyilvánították. A szigetre közlekedő hajó a főszezonban félóránként indul a dubrovniki városi kikötőből, a felnőtteknek 27 euróba, az 5 és 8 év közötti gyerekeknek 5 euróba kerül a jegyek ára.
View this post on Instagram
Dubrovnik legszebb strandjai
Sokan úgy vélik, hogy a St. Jakov strand Dubrovnik legszebbje. A partszakasz a gyönyörű Szent István-templom alatt található, a strand a nevét is az épületről kapta. A kavicsos part sajnos viszonylag nehezebben megközelíthető. A strandhoz bár vezet lépcső, de elég meredek kialakítást kapott. Ugyanakkor amennyiben érzel magadban lelki erőt a mozgásra, megéri ellátogatni a helyszínre, hiszen innen gyönyörű kilátás nyílik Dubrovnikra és a közeli Lokrum szigetre. A szakaszon emellett van bár, kipróbálhattok különféle vízi sportokat, sőt, bérelhettek nyugágyat és napernyőt is.
View this post on Instagram
A kavicsos Kopakabana strandról lélegzetelállító kilátás nyílik a dubrovniki hídra illetve a Daksu és a Koločep szigetre. A partrész Dubrovnik óvárosa közelében helyezkedik el. A strand ideális kisgyermekes családosoknak, mivel rendelkezik egy viszonylag sekélyebb szakasszal, emellett a források szerint a fogyatékkal élők számára is megközelíthető. A strand nagyon jól felszerelt, belekóstolhattok itt a vízi sportokba, bérelhettek napozóágyakat, napernyőket, továbbá szuper éttermek is vannak a helyszínen. A part azoknak is kiváló választás, akik autóval érkeznek, mivel rengeteg parkolóhely található a közelben.
View this post on Instagram
Amennyiben valaki a homokos és kavicsos strandok helyett inkább a sziklás partok híve, a Rat szakasz a legjobb választás a számára. A helyszín egy impozáns kis félszigeten található, olyan jelentős kulturális pontok közelében, mint például Vlaho Bukovac (egy híres festő) szülőhelye, de van itt egy gyönyörű ferences kolostor is. A Rat számos sportolási lehetőséget kínál, például búvárkodhattok, horgászhattok itt, de belekóstolhattok több vízi sportba is.
Már csak a Pasjača strand miatt megéri elutazni Dubrovnikba.
A partrész többször beválasztották Európa legszebb strandjai közé, sőt, 2019-ben a Seychelle-szigetek és Hawaii helyszínei mellett kapta meg a világ egyik legszebb tengerpartja rangot.
View this post on Instagram
A helyszín nehezen megközelíthető, így nincsenek kávézók illetve éttermek a partszakaszon. Ha erre jártok tehát mindenképp vigyetek magatokkal egy étellel és itallal megpakolt strandtáskát is. A strand a Konavle régió része, ez Horvátország legdélebbi területe. A szakasz úgy 30 perces autóútra van Dubrovniktól. A tengerpart egyre populárisabb, így azt ajánljuk – amennyiben kényelmes helyre vágysz -, kora reggelre vagy késő délutánra időzítsd a strandolást Pasjačán.
Milyen árak várnak ránk Dubrovnikban?
Dubrovnik Horvátország egyik legdrágább városa. Ha a 2024-es főszezonra keresel szállást, leginkább 30-40 ezer forint/ éjszaka körül tudtok lakást kivenni két fő számára. Szeptemberre ugyanakkor már vannak olcsóbb, 20-30 ezer forintért is kibérelhető szállások Dubrovnikban.
Az étkezés sajnos szintén nem kíméli a pénztárcákat nyáron a horvát tengerparton. Dubrovnikban úgy 5000 forintba kerül jóllakni egy olcsóbb étteremben, a középkategóriás helyeken pedig körülbelül 26 ezer forint körül van egy háromfogásos étkezés két fő részére.
A szállásfoglalás és étkezés mellett azt is fontos kitalálni, hogy milyen formában szeretnéd megoldani az utazást. Dubrovnikba autóval és busszal juthatsz el a legegyszerűbben Magyarországról.
Budapest és Dubrovnik között 940 kilométer távolság van, az utazás várható időtartama így kicsit több mint 9 óra.
Ha busszal utazol, egy jegy 26 és 40 ezer forint között mozog a Budapest-Dubrovnik távon. Az út tömegközlekedést használva viszont kicsit hosszadalmasabb, körülbelül 13 órát vesz igénybe Budapestről. Azoknak, akik a horvát határ mellett laknak inkább azt ajánljuk, hogy nézzenek körbe a nagyobb határközeli városok menetrendjei (például Varasd, Eszék és Verőce) között, mert gyorsabb és olcsóbb járatokra bukkanhatnak.
Ekkor robban be a nyár Dubrovnikban
A nyári szezon Dubrovnikban május végén, illetve június elején veszi kezdetét. Ebben az időszakban egyre melegebbé válik az időjárás, a tenger hőmérséklete kezd kellemes lenni, és a turisztikai nevezetességeknél is felélénkül a forgalom. A nyári főszezon – igazodva a horvát tengerpart többi városához – júniustól augusztusig illetve szeptember elejéig tart Dubrovnikban.
A júniusi nappali hőmérséklet 26°C körül, a júliusi 27°C, az augusztusi 27°C, a szeptemberi pedig 22°C körül mozog a források szerint.
Ami a fürdést illeti, Dubrovniknál leginkább június és szeptember között ideális a tenger hőmérséklete. Májusban még csak 15°C és 22°C körüli a víz, június végére viszont már körülbelül 22,1 °C-os, júliusban 25,2 °C-os, augusztusban 26,3 °C-os, szeptemberben pedig 24,4 °C-os hőmérsékletű tengerben mártózhatunk meg Dubrovnik környékén.