Az utazás, a világ felfedezése az egyik legalapvetőbb emberi vágy, amivel nemcsak egzotikus helyeket és turistalátványosságokat, de más kultúrákat, izgalmas embereket is megismerhetünk, miközben felejthetetlen élményekkel gazdagodunk. Csakhogy a közkeletű vélekedés szerint:
az utazás idő és pénz kérdése.
Erre a feloldhatatlannak tűnő dilemmára ma már azonban van megoldás, az úgynevezett digitális nomád kultúra elterjedése miatt. A digitális nomádok általában olyan munkákat végeznek, amihez nem kell más, mint egy laptop, megbízható internetelérés és persze rugalmasság. Sokan hiszik, hogy a távmunka jelensége elsősorban a koronavírushoz köthető, hiszen ekkor sokan kezdtek el otthonról, home office-ban dolgozni, de a valóság az, hogy a digitális nomád életforma immár több, mint negyven éve jelen van.
Az internet forradalma szülte a digitális nomádokat
Bár hazánkban csak az elmúlt másfél évtizedben lett igazán népszerű, a digitális nomád kifejezés a kilencvenes évek elejétől jelen van a tengerentúlon. Ezt elsősorban Steven K. Roberts-nek köszönhetjük, aki az első “forradalmár” volt, aki úgy dolgozott éveken keresztül, hogy közben végigbiciklizte Amerikát. A férfi 1983 és 1991 között közel 30 ezer kilométert tekert és közben egy két kilós számítógépről írt cikkeket több újságba. Roberts később elmondta, hogy
egyszerűen nem szerette a várost, ahol élt, ezért döntött úgy, hogy utazni fog úgy, hogy közben dolgozik is.
A digitális nomád életmód megszületése tehát egybeesik az internet és a hordozható számítógépek megjelenésével. Érdekes módon azonban sok sci-fi író már a hatvanas években azt jósolta, hogy az emberek az otthonuktól távol fognak majd dolgozni.
A legvonzóbb szakmák a távmunka szerelmeseinek
Ahhoz, hogy valaki digitális nomádként élje az életét, természetesen olyan szakma szükséges, ami nem helyhez kötött. A Go Overseas nevű, külföldi munkalehetőségeket gyűjtő oldal szerint ezek a legnépszerűbb és leghatékonyabb munkák, amiket a digitális nomádok választanak és amiket a legegyszerűbb távmunkában elvégezni.
- SEO-specialista
- Social media manager
- Webfejlesztő
- Programozó
- Grafikus
- Vlogger/Youtube tartalomgyártó
- Podcast műsorvezető
- Esküvői fotós
- Virtuális asszisztens
- Online tanár
A külföldi és a hazai digitális nomádokat tömörítő csoportokból és ebből a listából is egyértelműen kiderül, hogy azok a szakmák, amik távmunkában is végezhetők, különböző tanfolyamokon, rövidebb kurzusukon megtanulhatók. A világ egyik első digitális nomádja, a NomadTalk egyik szerzője, Nicholas Barang szerint egyébként a legtöbb esetben nem szükséges főiskolai vagy egyetemi diploma ahhoz, hogy valaki ezt az életmódot folytassa. Ezekben a szakmákban ugyanis
jellemzően a saját portfólió számít, az eddigi munkák és az, hogy az adott személy mennyire beszéli jól az idegen nyelveket.
A tanácsa az, hogy ha valaki jól képzett szakember, akkor ne a lehetségesen megszerezhető papírokra, sokkal inkább az élmények gyűjtésére költse a pénzét.
Ahány ember, annyi nomád
Szabó Szilvi mindössze egy éve vágott bele a digitális nomád életmódba, ami teljesen magával ragadta.
-Még zöldfülűnek számítok, hiszen csak egy éve “nomádkodom”. Az utazás mindig is vonzott, de az utazással egybekötött aktív munka még csak rövid ideje megy – kezdte magyarázni Szilvi, aki saját vállalkozást indított a koronavírus ideje alatt. – Kipróbáltam azt, hogy hogy megy itthon, aztán elkezdtem külföldben is gondolkodni, de csak úgy, hogy biztonságosnak érezzem: szóval először csak Európán belül. Nekem teljesen bevált, de azt nem hiszem, hogy léteznek kőbevésett szabályok – ahány ember, annyi nomád.
Van, aki fél évet utazik, aztán fél évig otthon van, van, aki gyorsan vált, tehát kéthetente mindig új és új városba költözik.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy milyen emberi tulajdonságokra, képességekre van szüksége egy digitális nomádnak?
-Erős önkontroll szükséges, mert nem fog senki ott ülni melletted, hogy dolgozz és csináld, ezt saját magadnak kell kialakítani. Fontos a felelősségtudat, fontos a priorizálás – persze ezek mindenhol számítanak, is de itt más súlya van. Ha ott
ülsz egy király tengerpart mellett, a pálmafák alatt és hallgatod a madarak csicsergését, a munkának akkor is kész kell lennie, mert ha nem, akkor nincs több pálmafa, meg csicsergős madarak.
Ázsia, a nomádok paradicsoma
A távmunka, a digitális nomádok egyre nagyobb népszerűsége és térhódítása miatt a világ nagyvárosai már külön központokat is kialakítottak azoknak, akik az adott helyen szeretnének távmunkát végezni. Sőt egyre több helyen elérhető az úgynevezett digitális nomád útlevél is, ami végső soron egy adott időszakra szóló tartózkodási engedély, ami – országtól függően – különböző könnyítéseket, adózási egyszerűsítéseket is nyújt. A nomádok egyik legnépszerűbb közösségi oldalán, a Nomad Listen folyamatosan frissülő listán lehet megtalálni a legnépszerűbb és a legbefogadóbb városok listáját. Ezt jelenleg Thaiföld fővárosa, Bangkok vezeti, ahol az olcsó árak és a jól kiépített digitális infrastruktúra vonzza a távmunkában dolgozókat. A lista második és harmadik helyén szintén ázsiai országok szerepelnek, az indonéziai Bali szigete és India egyik legnagyobb városa, Bengaluru.
Az európai városok között az első Lisszabon, ahol egyedül a magas árak azok, amiket negatívan értékelnek a közösség tagjai – ezt viszont ellensúlyozza az, hogy itt
havonta átlagban másfél millió forintot is meg lehet keresni távmunkában.
Meglepő módon a listán előkelő helyet foglal el Zágráb, ami bekerült az öt legjobba, mégpedig azért, mert az itt dolgozó nomádok szerint kifejezetten megfizethető és barátságos városról van szó. Rossz hír azonban, hogy Budapest nem került fel a lista első 200 helyére sem.