A tigrisszúnyog már Európa 13 országában, köztük Franciaországban, Spanyolországban és Görögországban is tartósan letelepedett, írja a Travelo. A hazánkban is egyre gyakoribb rovar jelenléte a szakértők szerint összefügg a dengue-láz európai terjedésével.
Egyre jobban terjed Európában
A klímaváltozás kedvező feltételeket teremt a tigrisszúnyog terjedéséhez – közölte az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC). A szervezet arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi utazás tovább növeli az európai járványkitörések kockázatát. A szervezet azt tanácsolja az embereknek, hogy távolítsák el a pangó vizet a kertekből vagy az erkélyekről, ahol a szúnyogok szaporodhatnak, és használjanak riasztót, valamint árnyékolót az ablakokon és ajtókon.
Az ázsiai tigrisszúnyog, az aedes albopictus, amelyről úgy gondolják, hogy a világ leginvazívabb szúnyogfaja, mostanra Európa-szerte terjed dél-európai bázisáról kiindulva. Az ECDC szerint Ausztriában, Bulgáriában, Horvátországban, Franciaországban, Németországban, Görögországban, Magyarországon, Olaszországban, Máltán, Portugáliában, Romániában, Szlovéniában és Spanyolországban honosodott meg, de Belgiumban, Cipruson, Csehországban, Hollandiában és Szlovákiában is találkoztak már vele. Az invazív szúnyogfaj más, trópusi rovarokkal együtt már hazánkban is megjelent, számolt be a Magyar Nemzet.
Olaszországban olyan komoly problémát jelent a tigrisszúnyog által terjesztett dengue-láz, hogy az elmúlt hetekben egész környékeket kellett lezárni fertőtlenítés miatt, írja a Travelo.
Súlyos fertőzést is okozhat a dengue-láz
A dengue-láz a legtöbb esetben enyhe lefolyású, de súlyos megbetegedést is okozhat, írja a Házipatika. A fertőzés gyakran okoz influenzaszerű tüneteket, magas lázat, ízületi- és végtagfájdalmat is. Az utóbbiak időnként olyan súlyossá válnak, hogy a betegség erről kapta másik elterjedt nevét, a csonttörés-lázat.