Egy nagyjából egyéves, kockás pitonnal lett gazdagabb a debreceni állatállomány, aki a természetvédelmi hatósággal közösen végzett mentőmunka keretében, illegális tartásból került a parkba – közölte Nagy Gergely Sándor igazgató az állatkertben tartott pénteki sajtótájékoztatón. Az parkban korábban sosem tartott faj példánya péntek délelőtt vette birtokba a számára átalakított terráriumot az egzotikus pálmaházban.
A felújítással egyidejűleg egy állandó oktatósarkot is kialakítottak a pálmaházban, ezzel az állatkert csatlakozott az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) aktuális természetvédelmi kampányához, a Délkelet-Ázsia fenyegetett élővilágára fókuszáló Vietnamazinghez – jelentette be Nagy.
Az új jövevényről kiderült:
a Délkelet-Ázsia trópusi őserdeiben őshonos, de mára Floridába is betelepített kockás piton (Malayopython reticulatus) az átlagos testhossza alapján a világ leghosszabb kígyója, a hímeknél nagyobb nőstények akár a kilenc méteres méretet is elérhetik.
Elsősorban madarakkal és emlősökkel táplálkozik, amelyeket az óriáskígyókra jellemző módon méreg hiányában szorítással ejt el. Magányosan él, a hímek és a nőtények csak párzás idején találkoznak egymással – magyarázta a szakember, megjegyezve, hogy igen népszerű faj a hobbiállattartók körében, aminek nyomán ma számtalan, a természetben nem fellelhető színváltozata létezik.
Nagy Gergely Sándor jelezte azt is, hogy a vadvilág világnapja alkalmából az állatkert öt kontinens élővilágának élményszerű bemutatásán túl pénteken a vármegyei természetvédelmi hatósággal együttműködve zoopedagógiai és ismeretterjesztő foglalkozásokat tart iskolás és óvodás csoportoknak, szombaton és vasárnap pedig interaktív programokkal várja a látogatókat.
(MTI)