A csomagolás egyszerű feladatnak tűnhet, ám mikor egy nagyobb út előtt elkezdünk szortírozni, egyértelművé válik: egy jó bőrönd mellett stratégiára, előre gondolkodásra és rutinra is szükségünk lesz. Legalább is ha semmit nem szeretnénk otthon felejteni.
Íme néhány tipp ahhoz, hogyan válassz bőröndöt, miként csökkentsd a ruhák gyűrődésének lehetőségét.
Hogyan csomagoljunk a bőröndbe?
A gyakorlott utazók gyakran leülnek egy kis időre és összeírják, hogy mit szeretnének magukkal vinni egy útra. Ez rengeteg idegeskedéstől kímélhet meg, de praktikaként érdemes lehet a telefonodba is előkészíteni egy listát, amire folyamatosan jegyzeteled azokat a tárgyakat, amik még eszedbe jutnak és szükséged lehet rájuk a nyaralás alatt.
Ha megvan a lista, és már nyakadon az utazás, jöhet a kivitelezés is. Ha idén bajban érzed magad a csomagolás miatt, ne aggódj, nem is egy, hanem azonnal kilenc mentőmellénnyel is szolgálunk neked:
1. Mindig ellenőrizd, hogy milyen felszerelés áll majd rendelkezésre a szállásodon. Manapság rengeteg helyen biztosítanak törölközőket, papucsot, szappant és más, párszor használatos kozmetikai eszközt, így teljesen felesleges olyan tárgyakat is bepakolnod, amelyek ingyenesen elérhetőek a szállodában.
2. Minél nagyobb a bőröndöd, annál több holmit pakolsz majd be. A legegyszerűbb módja, hogy ne vigyél túl sok nélkülözhető dolgot magaddal egy útra, ha egy legfeljebb 55 centiméter magas bőröndöt választasz ki.
3. Ha nem akarsz egy percet sem vasalással tölteni az utazás alatt, a pakoláskor keress olyan anyagokat, amelyek ellenállnak a gyűrődésnek. Ilyenek a kötött, gyapjú és pamut anyagok.
4. Ismered az 5, 4, 3, 2, 1 csomagolós szabályt? Ha nagyon tanácstalannak érzed magad pakolás közben egy egyhetes utazás előtt, húzd meg a határt legfeljebb öt garnitúra zokniban és fehérneműben, négy felsőben, három nadrágban, két pár cipőben és egy kalapban. A listát persze, mindig a saját igényekhez kell igazítani. Dobj be egy fürdőruhát, edzős felszerelést, nyári ruhát is, ha szükséged lehet rájuk az utazás alatt.
5. A legjobb módja annak, hogy minden beleférjen egy táskába, ha megtöltesz benne minden centiméternyi helyet. A zoknikat, ékszereket például a lábbelikbe kell tenni, a cipőket ezután fektesd a bőrönd aljára egy műanyag bevásárlószatyorban, ezzel megvéded a ruhákat a szennyeződésektől. A cipők rengeteg helyet kiszorítanak a bőröndben, így utazás alatt mindig azt a párt vedd fel, ami a legtöbb teret foglalná el.
6. Ha helyszűkével küzdesz, a pakoláskor tekerd össze a ruháidat. Ez a trükk szintén segít maximalizálni a helyet és minimalizálni a ruhák gyűrődésének lehetőségét. Itt van egy olyan trükk is, hogy a kisebb ruhákat beletekered a nagyobbakba. Például az alsóneműket és pólókat a középpontba, a külső rétegbe pedig a nagyobb méretű darabokat, például farmereket tekerd. Az alsóneműk, pólók, farmerek, pamutnadrágok és kötött ruhadarabok nem gyűrődnek össze, ezeknél a ruháknál így bátran próbálgasd a technikát.
7. A tekerős trükk mellett használj továbbá utazási csomagoló kockákat, hiszen az ilyen kisebb zsákok segítségével a ruhák rendezettebbek és kisebb helyen is elférnek. Ha nem szeretnél ilyesmire pénzt kiadni, egyszerűen varrhatsz magadnak zsákokat a régi ruháidból. Amennyiben ez most nem fér be indulás előtt, a könnyen gyűrődő ruhákat – tekerés helyett inkább – hajtogasd egymásba. Ezzel is rengeteg plusz helyet nyerhetsz majd.
8. Talán magától értetődő, de a szükséges tárgyakat, ruhákat a bőrönd tetejére kell csomagolnod. Ha a pakoláskor már tudod, hogy a megérkezés után azonnal szükséged lesz egy váltás ruhára, a fürdőruhára, esetleg egy fogkefére, nem kell feltúrnod az egész csomagot. A folyadékot emellett mindig tartsd könnyen elérhető helyen, hiszen sosem tudhatod, hogy mikor akarják megvizsgálni egy repülőtéren.
9. Gyakran otthon felejted a fogkefét egy-egy utazás előtt? Erre is van egy remek megoldás: soha ne csomagold be az otthoni piperecuccaidat a bőröndbe. Helyette rakj össze egy utazós pakkot fogkefével, szemvédővel, füldugóval, samponos és tusfürdős tárolóval, ezeket pedig szigorúan mindig egy-egy kirándulásra vedd elő.
Az ilyen utazós csomagokat ráadásul gyakran a reptéri szabályoknak megfelelően készítenek el, így kevesebb lesz az esélye annak is, hogy áthágsz valamilyen előírást.
A tárgyak, amiket jobb otthon hagyni
Biztos rengeteg olyan holmi van, amit a szíved szerint magaddal vinnél egy útra, de némi önmérséklés után könnyen belátod: semmi szükséged nem lesz rájuk a külföldi egy heted alatt.
A lista elejét azonnal el is foglalhatják a drága órák és ékszerek. Amellett, hogy feltehetően képes leszel nélkülözni ezeket a tárgyakat, jobb ha tudod, hogy a feltűnő turisták gyakran válnak az utcai tolvajok célpontjává.
Egy jó fényvédő természetesen elengedhetetlen egy nyaraláskor, de valószínűleg rengeteg más, otthon felejthető pipereholmid is van. A szépségápolási rutinodat nyugodtan leegyszerűsítheted egy hétre, a szérumaid pedig megvárnak otthon. Egy-kettőnek valószínűleg amúgy sem tenne jót a forró időjárás.
A hazaút előtt két dolgot tarts be
Szinte lehetetlen szennyes nélkül hazatérni egy nyaralásból, így ha nem szeretnéd, hogy a tiszta ruhák átvegyék a viselt holmi illatát, érdemes szétválasztani a darabokat. Ehhez használhatsz régi bevásárlótáskákat, de beruházhatsz pár csomagolókockára is.
A törékeny holmit pedig mindig pakold a táska közepébe, szorosan a ruhák közé, miután külön is becsomagoltad valamilyen nagyobb, puha anyagba a hűtőmágneseket, kerámiafecskéket, palackokat, szeszes italokat vagy porcelánt.