A legféltettebb cseh nemzeti kincsnek számító koronázási ékszereket legutóbb 2018-ban lehetett megtekinteni. Akkor Milos Zeman köztársasági elnök Csehszlovákia megalakulásának 100. évfordulója alkalmával rendelte el a koronaékszerek kiállítását.
Most az önálló Csehország megalakulásának 30. évfordulója alkalmából láthatók a kincsek.
A koronázási ékszerek mellett ezúttal egy rendkívül értékes ereklyét, Szent Vencel koponyáját is kiállították – írja az MTI.
Szigorúan őrzik a koronázási ékszereket
A cseh történelmi kincseket tartósan a Szent Vitus-székesegyház pincéjének páncélszekrényében őrzik, amely hét kulccsal nyílik. A kulcsok mindegyike más-más köztisztviselőnél van, és csak együtt tudják kinyitni a széfet.
A hatályban lévő szabályozás szerint jelenleg az államfőnek, a kormányfőnek, a parlament két háza elnökeinek, a prágai főpolgármesternek, a prágai érseknek és a székesegyház főpapjának van egy-egy kulcsa.
A hét tisztviselő hétfőn délután közösen kiemelte a koronázási ékszereket a páncélszekrényből, majd szigorú biztonsági intézkedések mellett átvitték a székesegyház kápolnájába, ahol speciális üvegbúra alá kerülnek.
Nézd meg képeken, ahogy a székesegyház kápolnájában kiemelik a koronázási ékszereket!
Így látogatható a kiállítás
Az általában egyhetes kiállítások alkalmával a koronázási ékszereket mintegy 30 ezer ember tekintheti meg. A belépésre mindig több órát kellett várakozni, viszont a hagyományoknak megfelelően mindig ingyenes.
IV. Károly német-római császár és cseh király 14. századi rendelete alapján a cseh koronázási ékszereket csak rendkívüli, ünnepélyes alkalmakkor lehet kiállítani.