Bulgáriában egyaránt van lehetőséged belekóstolni a történelembe, és a világ legfinomabb fogásaiba. A balkáni állam 110 994 négyzetkilométeres területe viszonylag nagyobbnak számít, így egy pár napos utazás alatt, sajnos, lehetetlen minden nevezetességét megtekinteni.
Az ajánlónkban ezért Szófiára és Bulgária tengerparti fővárosára koncentráltunk, hiszen azoknak, akik még nem jártak az országban, ezekre a helyszínekre mindenképp el kell látogatniuk. Bulgária az elmúlt néhány évben valóban kicsit drágábbá vált, de még így is kifejezetten kedvező áron kínál lehetőségeket az utazóknak.
Túrázz, fürdőzz, kirándulj Bulgáriában!
A bolgár főváros, hűen a nevéhez, tökéletes célpont a történelem és a kultúra szerelmeseinek. Noha Szófiát általában nem nevezik meg a legvonzóbb európai úti célok közt, a helynek igenis van mit kínálnia a turisták számára.
A főváros leginkább a szakrális építészetéről ismert, az egyik leglenyűgözőbb épülete az Alekszandr Nyevszkij-székesegyház. Ezt tartják Európa egyik legnagyszerűbb ortodox kultuszhelyének. A székesegyház mellett érdemes megnézni a smaragdzöld cserepekkel borított Csodatévő Szent Miklós-templomot (vagy orosz templomot), a Szent Zsófia templomot, a vörös téglából rakott Banja Basi mecsetet, a Szent György körépületet, no és persze a Bojana-templomot, amely Szófia egyetlen világörökségi helyszíne.
Turistaként – főleg ha megéhezel – érdemes elmenned a helyi központi vásárcsarnokba is. Az épület 1911-ben készült el, és 2000-ben újították fel.
A piac főépülete nagyon különleges, az egyedi homlokzatát neobarokk és neoreneszánsz építészeti elemek jellemzik. Utazóként emellett ajánlott szétnézni a vásárcsarnok éttermei közt, mivel az egyik arról ismert, hogy kifejezetten olcsón kínál bolgár specialitásokat.
A szuveníreket ne itt, hanem inkább a város legnagyobb szabadtéri piacán szerezd be.
A Zsenszki pazarnál igazi autentikus élmény vár, a szép ajándéktárgyak mellett ráadásul friss zöldséget, gyümölcsöt és egyéb élelmiszereket is vásárolhatsz.
A történelemkedvelőknek remek helyszín a szófiai szocialista művészeti múzeum. A 2011-ben megnyílt épület betekintést nyújt Bulgária sötét kommunista időszakába. A másik ismert, és egyben Szófia legnagyobb múzeuma a Nemzeti Történeti Múzeum. A négyemeletes épületben mintegy 70 000 műtárgy található, amelyek Bulgária történelmét reprezentálják.
A kulturális programok mellett a szórakozni vágyóknak is van hova mennie Szófiában. A város fő sétálóutcájában, a Vitosa utcában például számos üzlet, étterem, kávézó és szórakozóhely található.
A sok látnivaló ellenére a bolgár fővárosban nem igen kell tartani a hosszabb távoktól: Szófia legtöbb nevezetessége a központban, egymás közvetlen közelében helyezkedik el.
A környék igazi különlegességét a tízcsúcsú Vitosa-hegység adja.
A Szófia fölé tornyosuló hegy nemcsak szép panorámát nyújt, hanem remek lehetőséget is arra, ha kicsit kiszakadnánk a városi környezetből. A friss hegyi levegő és csodás túraútvonalak mellett itt van a Cserni Vrah, a hegy legmagasabb pontja, és a gyönyörű Bojana vízes is.
Várna
Addig viszont nem voltunk igazán Bulgáriában, amíg nem fürödtünk meg a Fekete-tengerben. Így a második helyi úti célnak Várnát, Bulgária tengeri fővárosát választottuk.
Várna nyugati határában található a kősivatag (Pobiti Kamani), ez Bulgária egyik legszebb természeti különlegessége is. A városban emellett szintén rengeteg csodás templom, épület és több érdekes múzeum található. Az egyik legnépszerűbb intézmény a helyi retró múzeum, ahol többek között régi autókat, háztartási gépeket és játékokat állítottak ki.
Magyarként érdemes elmenni a várnai csatáról megemlékező parkhoz, a helyszínen fel lehet keresni I. Ulászló királyunk sírját is. A várostól pár kilométerre helyezkedik el továbbá az Euxinográd palota, aminek a kertjét több száz növényfaj díszíti.
Bár nem mindenki rajong a kikötővárosokért, Várnában és környékén nagyon szép strandok vannak. A központi tengerpart természetesen a várnai strand, de a Skorpilovci, a szent Konstantin és Elena, az aranyhomok part valamint az Albena strandok is gyönyörűek.
Ilyen árakra számíts Bulgáriában
Az utazás tervezésekor először mindenképp nézd meg, mikor tudsz kedvezményes áron repülőjegyet vásárolni. A Szófia-Budapest távolságnál ugyanis gyakran kínálnak 70-80 ezer forintos retúrjegyeket, amennyiben viszont nem sajnálod az időt a keresgélésre, 35 ezer forint körül is találhatsz ajánlatokat. A repülőút egyébként kicsit kevesebb mint másfél óra. A távot autóval is megteheted Magyarországról, ebben az esetben körülbelül 8 órát kell majd vezetned (Budapest-Szófia távolság esetén).
Átnézve az árakat, az étkezési költségek közelítik meg leginkább a magyarországi viszonylatokat. Bulgáriában ugyanakkor, igaz minimálisan, de kevesebbet kell szánnod a napi kosztra.
Az országban átlagosan valamennyivel 3 ezer forint alatt jöhet ki egy egyszerűbb fogás, a középárkategóriás helyeken pedig kicsit több mint 13 ezer forintba kerül egy háromfogásos étkezés két fő részére. Várnában ilyen árakkal kell számolnod, Szófiában viszont, ahogy a legtöbb fővárosban, kicsit drágább az élet.
Egy egyszerű fővárosi étteremben körülbelül 3800 forintból lakhatsz jól, a háromfogásos étkezés két fő részére pedig úgy 16 ezer forintból jön ki egy középárkategóriás vendéglőben.
Szállást viszont kifejezetten baráti áron lehet találni Szófiában is. Ha 2-3 hónappal korábban elintézed a foglalást, a bolgár fővárosban akár 12 ezer forint körül is bérelhetsz egyszerűbb szobát vagy lakást két fő számára egy éjszakára. Várnában olcsóbb szállást 10 ezer forint körül is találsz egy éjszakára két fő részére.
A szófiai tömegközlekedés elég jónak számít, a buszokra és metróra körülbelül 300 forintba kerül egy jegy ára. Ha repülőgéppel érkezel a városba, tömegközlekedéssel közelítheted meg a legegyszerűbben a centrumot: Szófiában van egy metróvonal, amely összeköti a repülőteret és a városközpontot, az utazás pedig körülbelül 30 percet vesz igénybe.
De a kisebb távokhoz nyugodtan hívhatsz fuvart is, hiszen a bolgár fővárosban a taxi ára is kedvező. A költségek körülbelül fele annyiba kerülnek ott, mint Budapesten: az alapdíj 455 forint, a kilométertarifa pedig 230 forint. Várnában ez is olcsóbb, taxit 388 forinttért hívhatsz, kilométerenként pedig körülbelül 208 forintot kell fizetned. Itt fontos megjegyezni: a fuvar előtt azért ne felejtsd el lebeszélni a taxissal, hogy mennyiért visz el a célállomásig.
Az OK SuperTrans és a Yellow Taxi a bulgáriai Szófia két legnagyobb és legelismertebb taxitársasága. Ezek mellett a TaxiMe szolgáltató is biztosít telefonos alkalmazást az országban.
Up to beautiful Boyana Waterfall and back before lunch. Slow Sunday afternoon coming on! pic.twitter.com/S9RerJNd1T
— Rob Dixon (@RobDixonHMA) October 3, 2021
Amennyiben viszont magad is szívesen sofőrködsz, Bulgáriában egy liter benzin – a 2023. júniusi árakat tekintve – körülbelül 100 forinttal olcsóbb, mint Magyarországon. Kisebb autót bérelni pedig 11-15 ezer forint körül tudsz Bulgáriában, és a bérelt kocsit rendelheted a reptérre is.
Még ennél is olcsóbb belföldi utazási opciónak számít a távolsági buszozás.
Szófiát az Intercity buszhálózat köti össze Bulgária főbb csomópontjaival. A bolgár főváros és Várna közt kicsit több mint 440 kilométer a távolság, busszal így durván 7 óra alatt érsz egyik pontból a másikba. Egy ilyen jegy ára körülbelül 6 ezer forint, de amennyiben időben foglalsz, itt is kifoghatsz némi kedvezményt.
A lényeget a végére hagytuk. Bulgária a temérdek történelmi és kulturális pont mellett azért is méltó a kíváncsiak paradicsoma elnevezésre, mert rengeteg helyi látnivaló ingyenesen tekinthető meg az országban. Persze, vannak belépős helyek is, de általában ezeknél is csupán 500 és 1900 forint között van a jegyek ára.
Bulgáriába később érkezik a tavasz, nyáron érdemes menni
Bulgáriába általában kicsit késve érkezik a napsütés és szép idő, a maximális márciusi nappali hőmérséklet Szófiában 9 °C, az áprilisi nappali átlagérték pedig 14 °C. Várnában szintén hideg a március, az időjárás 4 °C és 10 °C között alakul. A március-áprilisi időszakban éjszakánként még mínuszok és havazás is előfordulhat az országban, de a következő hónapokban gyorsan jön a felmelegedés.
Tehát hacsak nem szeretnél ízelítőt az ország sípályáiból, a késő tavasz, nyár és az ősza legideálisabb évszakok az utazásra. Úgyis mondhatjuk, ezek a legjobb hónapok a kellemes túrákhoz, tengerezéshez és városnézésekhez.
Ha kicsit jobban bírod a meleget, nyáron is jól érezheted magad Szófiában.
Bulgáriában általában az augusztus az év legmelegebb hónapja, ilyenkor az átlagos maximális nappali hőmérséklet 26 és 27°C között van. Várnában egyébként ennél néhány fokkal melegebb van júliusban és augusztusban, és a város és környékén egészen szeptemberig ki lehet élvezni a tenger adottságait. A víz a hónap második felében kezd lehűlni, októberben pedig már 20 fok alatt van a tenger hőmérséklete.
Könnyen beleszerethetsz a bolgár ízekbe
Bulgáriában lehetetlen nem jóllakni. Ennek az egyik oka, hogy a balkáni állam rengeteg helyi különlegességgel büszkélkedhet, a másik pedig: a hagyományos fogásokból igazán bőséges adagokat tálalnak az éttermekben. A hagyományos bolgár ízek, még ha meg is jelennek bennük a török, görög, és szláv hatások, a maguk módján egyediek. A helyi konyha ismert a minőségi zöldségekről és enyhe fűszerezésről, a legkedveltebb húsételeik közé a bárány, sertés valamint a csirke tartoznak, de az étlapokon ezek mellett találhatsz tenger gyümölcseiből, halból, sőt akár borjúból készült fogásokat is.
Ha az utazás során igazi bolgár reggelire vágysz, vásárolj bánicát egy helyi pékségben. Ez egy burekhez hasonló töltött rétesféle, amiben a vékony tésztalapok között sós fehérsajt van. Pontosabban ez a bánica leghagyományosabb változata, de árulnak például káposztával, spenóttal, gombával és édes töltelékkel készített verziót is.
Valószínűleg sosem találnád ki, hogy a bolgárok mit neveznek princézának: a szó náluk nemcsak hercegnőt jelent, hanem egy helyi tojásos-sajtos melegszendvicset is. Ezek mellett a parlenka, azaz a hagyományos bolgár kenyér is remek reggeli a balkáni államban. A húsételek közt a csevapcsicsihez hasonló kebapcse és kjufte, a félig szárított kolbász, azaz a lukanka, és a helyi fish and chips, vagyis a rántott spratt (cácá) számítanak helyi különlegességnek.
A leveseknél pedig a taratort (bolgár uborkaleves) és a skembe csorbát (pacalleves) ajánlott megkóstolni.
A bolgároknak van saját muszakájuk is. De amíg a görög rakott étel padlizsánnal készül, addig a bolgár változatban burgonya, tojás és darált sertéshús van. Ezek mellett mindenképp ízleld meg a szármit, a helyi töltött káposztát is.
Az ajvár bolgár – és sokak szerint finomabb – változata pedig a ljutenica. A paradicsomos-paprikás szósz egyébként remek szuvenír a hazaiaknak, hiszen nemcsak éttermekben, de boltokban is tudsz vásárolni üvegben tárolt változatot belőle.