Több mint 21 milliárd forint bevételtől fosztotta meg a koronavírus-járvány az elmúlt két évben a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-t (BGYH), de a múlt év utolsó heteiben elérték a járvány előtti forgalmat – mondta a Világgazdaságnak adott interjújában Szűts Ildikó, a vállalat vezérigazgatója.
A fürdőkbe fokozatosan tér vissza az élet, tavaly az előző évit 10 százalékkal meghaladta a forgalom, ami azonban még mindig csak a harmada volt a 2019-es rekordnak. Idén már a pandémia előtti bázis 75 százaléka lehet a bevétel – ismerteti a napilap hétfői számában megjelent interjúban a vezérigazgató.
Szűts Ildikó elmondta, hogy csak az idén mintegy 340 millió forintos pluszköltséget jelent a földgáz és a villamos energia drágulása, de egy 2020. decemberi kormányrendelet megtiltotta az önkormányzati cégeknek az áremelést. Ennek hatályát nemrég 2022. június 30-ig meghosszabbították, vagyis a nyárig nem nyúlhatnak az árakhoz. Ez a pandémia miatt elszenvedett bevételkieséssel együtt iszonyatosan nagy probléma, nagy teher a vállalaton – közölte.
A vártnál jobb évet zártak
Elmondta, gyakorlatilag egy év teljes bevétele kiesett, vagyis több mint 21 milliárd forint hiányzik a kasszából a nyolc hónapnál is hosszabb zárva tartás, valamint a drasztikusan lecsökkent bel- és külföldi vendégforgalom miatt. Tavaly már 6,5 milliárd forint volt a bevételük, ami 10 százalékkal, mintegy 600 millió forinttal nagyobb az előző évinél, de csak az egyharmada a 2019-es forgalomnak. Összességében mégis sokkal jobban sikerült az elmúlt év, mint az egyébként remekül indult 2020, amikor az éves bevétel fele a járvány előtti januári-februári időszakból származott.
Lassan és fokozatosan beindult az élet, és a múlt év végére visszatértek a régi telt házas napok is. A 2021-es eredmény várhatóan sokkal jobb lesz, mint tervezték – ismertette Szűts Ildikó.
November óta csak védettségi igazolvánnyal, illetve uniós Covid-igazolvánnyal fogadnak vendéget a BGYH egységei. A fürdők látogatóinak és dolgozóinak biztonságát szolgáló szigorítás bevált, a törzsvendégek maradtak, forgalmat pedig emiatt sehol nem veszítettek.
Szűts Ildikó arról is beszámolt, hogy a mínuszok dacára az idén elkezdődik a Rác fürdő felújítása, amire a mellé épült hotel hasznosításából lesz forrás.
(MTI)