Az első kilenc hónapban a kereskedelmi szálláshelyek bevétele a felére csökkent a pandémia miatt, ráadásul a novemberi és decemberi előfoglalások alapján semmi jóra nem számíthatnak a piaci szereplők. A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi gyorsjelentése szerint szeptemberben 59 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma, a belföldi szálláshelyi eredmények 16,2 százalékkal maradtak el a tavaly szeptemberitől, ami egyértelműen a céges rendezvények és az ősszel máskor szívesen utazó idősebb vendégkör hiányának a következménye – mondta a Világgazdaságnak Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, hozzátéve: a fővárosban a tavalyi vendégéjszakák 96 százaléka eltűnt, a turisztikai mutatói a repülőtérivel párhuzamosan lenullázódtak.
Azt is kiemelte, hogy az elmaradozó foglalások és az otthon maradó külföldiek miatt ismét több hotel vált üzemszünetre, és nemcsak Budapesten, hanem a Balatonnál is.
Egyes hotelekben megjelentek ésszerűtlenül alacsony árajánlatok, ezzel próbálnak küzdeni a vendéghiány ellen a szállásadók, ez azonban veszélyes tendenciát sejtet. Emellett több olyan étterem is bezár Budapesten, amely külföldi vendégek nélkül nem tud megélni, és nem akarja vagy nem tudja tovább finanszírozni az üresen is költséges nyitvatartást.
Ami a külföldi vendégéjszakák számát illeti, 91 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az összes vendégéjszaka 88 százalékát szeptemberben már a belföldiek tették ki a kereskedelmi szálláshelyeken. A belföldi vendégéjszakák száma csak a kempingekben nőtt, méghozzá 33 százalékkal. A legnépszerűbb turisztikai régió szeptemberben is a Balaton volt.
A legújabb intézkedések
A friss intézkedések még inkább megnehezítik most – többek közt – a szállodák sorsát is, akik csak üzleti célból érkezett vendégeket fogadhatnak, turistákat nem. Ez első körben 30 napra szól, ám ha a helyzet úgy kívánja, hosszabb távon is folytatódhat – talán ecsetelni sem kell, milyen következményekkel járhat ez a szállásadóknak.