Talán nincs is hangulatosabb őszi program egy jó borozásnál valamelyik gyönyörű magyarországi borvidéken. Bár minden terület más és egyedi a maga nemében, az mégis közös bennük, hogy a finom borok mellett a kulturális programoknak és természetjárásnak is hódolhatsz a vidékeken.
Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány olyan települést, ahol nem csak hírből ismerik a jó borokat. Ajánlunk továbbá egy-egy olyan hagyományos szüreti rendezvényt is a helyszínekhez, amelyekre érdemes ellátogatni ősszel.
Villányi borvidék
A Villányi borvidéken nem kell lemondanod a kulturális programokról és városnézésről, bejárhatod a baranyai vidék egyik legszebb részét, a jó borokért pedig leginkább Villányra, Palkonyára és Villánykövesdre éri meg ellátogatni.
Villány a Villányi-hegység keleti lábainál helyezkedik el, alig néhány kilométerre a déli országhatártól.
A területen szorosan egymás mellé épített rusztikus présházak hívogatják a borkedvelő turistákat. A villányi pincesoron lévő pincés épületeket mostanra hangulatos borozókká alakították, néhány helyen belső udvar és házi finomság is várja a vendégeket.
A település egyik legjobban várt őszi eseménye a Villányi Vörösbor Fesztivál – október 6-8. között – , amit a borvidék legnagyobb gasztronómiai fesztiváljának tartanak. A rendezvényen zenei produkciókkal, hagyományőrző bemutatókkal, szüreti felvonulással, továbbá kulturális és gasztronómiai élményekkel is szolgálnak.
A villányi mellett két másik híres pincesor is található a környéken: az egyiket Villánykövesden, a másikat pedig Palkonyán lehet megtekinteni.
Palkonya a környékbeliek nagy kedvence. A gasztrofaluban öt sorban állnak jobbnál jobb kínálattal a présházak. A borkóstolók mellett érdemes ellátogatni a helyi templomba is, amit Magyarország egyik legszebb körtemplomaként emlegetnek. A piros kupolás Szent Erzsébet templom országos műemléki védettség alatt áll.
Ha többet olvasnál a villányi borvidékről, kattint a linkre.
Egri borvidék
Eger igazi örökzöld. A városban bármelyik évszakban lehet elfoglaltságot találni, ősszel viszont egyértelműen vétek nem átadni magunkat a borvidék atmoszférájának. Eger legalább annyira híres a Szépasszony-völgyről és helyi bornegyedről, mint az egri várról.
A város minden évben rendez egy szüreti mulatságot, de helyi pincészetek gyakran tartanak különböző pincetúrákat, hordókóstolót és szüreti pikniket is.
A városi pincesorok mellett mindenképp szánj időt a Kőporos pincesorra, a Felnémeti pincesorra és a Berezdaljai Pincesorra is.
A Bükk lábánál persze nehéz olyan falura bukkanni, ahol ne lenne legalább egy-egy hangulatos pincesor. A környék egyik legszebbjének ugyanakkor a berezdaljait tartják, ahol három pincesor magaslik egymás fölé egy domboldalon.
A környéken érdemes felkeresni továbbá a bogácsi borospincéket is.
Bogács Egertől 17 kilométerre, a Bükk hegység déli lábánál található. A település legismertebb pincesora a Cserépi úti pincesor, de remek borokat kóstolhatsz a bagolyvári, a csecslyuki és a Hintó-völgyi pincéknél is. De a települést nem csupán a jó borok teszik varázslatos úti céllá. Itt található a Szent Márton Műemléktemplom, egy a vidék fölé magasodó kilátó és a bogácsi termálfürdő is.
Badacsonyi borvidék
A nyár végével sokan fájó szívvel hagyják maguk mögött a balatonozást. Az ősz viszont semmit nem képes elvenni a magyar tenger különleges hangulatából.
A Badacsonyi borvidék a Balaton északi partjának nyugati részén helyezkedik el. Ez szintén olyan terület, ahol a borkóstolások mellett tudsz túrázni és várost nézni.
A badacsonyi szőlőlugasok közt lévő pincék igazán változatosak, így biztosan találsz az ízlésednek megfelelő kis zugot a feltöltődésre.
A Balatonfelvidéken remek borászatokra és pincesorokra bukkanhatsz például Balatonfőkajárnál és Aszófőnél is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A balatonfőkajári pincék a Temető-domb alatt találhatóak, és a löszbe vájt pincesoraik miatt számítanak egyedülállónak.
Tokaji borvidék
A tokaji világszerte ismert magyar borvidék, ami Magyarország északkeleti részén, a Zempléni-hegység déli, délkeleti lábánál helyezkedik el. Az UNESCO Világörökség Bizottsága 2002-ben felvette a világörökségi listára a borvidéket mint kultúrtájat.
A borvidék névadója Tokaj. A néhány ezer fős település a Tisza és a Bodrog találkozásánál, a Kopasz-hegy lábánál található. A helyi Szerelmi Pincesor a vasúttal szembeni hegylábon van, az itteni borházak ismertek a remek klímájukról, ami tökéletes az aszúk és szamorodnik éréséhez.
A Tokaj-hegyaljai Szüreti Napokat 1932 óta ünnepeljük, így a rendezvény hazánk egyik legrégebbi szüreti eseményei közé tartozik. Idén október 6-8. között tartják.
A többnapos fesztivál vidám, szüreti hangulata évek óta több ezer embert vonz a helyszínre. A rendezvénysorozaton általában van szüreti felvonulás, zenés programok, koncertek, kiállítások és nyitott pincék is.
Hasonlóan gyönyörű helyi látványosság a Sárospatak mellett lévő Hercegkút Gombos-hegyi pincesora. A terület egész Magyarországon egyedinek számít, mivel a közel nyolcvan darab egységes kinézetű pince négy szinten helyezkedik el.
A falu északnyugati részén található a Kőporosi pincesor is. Ez hasonló kiépítésű, mint a Gombos-hegyi pincesor és szintén körülbelül 80-85 pince közt válogathatnak a látogatók.