WWOOFer, ezt a szót nem ismertem 2006-ig. Akkor találkoztam szembe vele, amikor egy ismerősöm a nyelvvizsga után szerette volna bennszülött környezetben próbára tenni az angol tudását. Így talált rá a WWOOFerek hálózatára, mely 1971 óta működik. A WWOOF szó egyébként innen származik: World Wide Opportunities on Organic Farms (globális lehetőségek ökofarmokon).
A mozgalom lényege, hogy a világ számtalan országába lehet menni dolgozni ökofarmokra, ahol a fő mottó a fenntarthatóság, és a kiszakadás a globalizált világból. A háziak koszttal és kvártéllyal fizetnek a kerti munkákért, és persze a nyelvet is gyakorolhatod velük.
Cimborám egy Isten háta mögötti ír falu határában lévő farmra került, az élmény megfizethetetlen volt.
Ugyanerre az életérzésre vágyott az a Jay Sivell névre hallgató flótás is, aki a londoni magas életből kiábrándulva vette az irányt a közeli Burscombe Cliff farmra, Kentbe, ahol egy kihűlt lakókocsiban, kesztyűben, sapkában töltötte az éjszakákat, rongyokba bugyolálva. Szerette.
Kapálás, etetés, birkanyírás
Ébresztő reggel hatkor, disznóetetés, kapálás és ásás a veteményesben, és nyájőrzés. Ilyen feladatok adódhatnak egy ilyen dél-angliai farmon.
Ismerősöm ezeket némi házalap-építéssel, tőzegpakolással, méhpergetéssel egészítette ki egy szigettel arrébb.
A burscombi helyszínen a gazda, aki eredeti foglalkozását tekintve orvos, a marhák és disznók mellett bárányokat is tart, akiknek a bundáját évente kétszer nyírják a világ minden tájáról érkező wwooferek. Ő pedig befesti, és árulja az elkészült ruhadarabokat.
Wifi van, tévé nincs
Ahogy az 550 angliai wwoofer farm mindegyikén, itt is hat órát kell csupán dogozni egy nap. Wifi és BBC 3 van, tévé nincs. Más világ, mint ahol mi, nagyvárosi emberek forgunk nap mint nap. Ám érdemes kiszakadni időnként egy-egy ilyen békeszigetre, hogy az ember közelebb kerüljön önmagához és a természethez.
Szóval, ha érdekel ez az életmód, nézz szét ezen az oldalon, ahol magyaroroszági ökofarmokat is találsz.