A KSH közzétette a hazai szálláshelyek foglalásairól szóló adatokat: az összes eltöltött vendégéjszaka 50-50 százalékban oszlott meg a belföldi és a külföldi vendégek között az év harmadik hónapjában – írja az MTI.
Drámaian csökkent a magyar turisták száma
A belföldi vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 17 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A vendégek száma 367 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 825 ezer volt. Utóbbiak 78 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 13 százalékkal kevesebb volt az egy évvel korábbinál.
A forgalom a panziókban 27, a közösségi szálláshelyeken 29 százalékkal csökkent a 2022. márciusihoz viszonyítva. A két legnépszerűbb turisztikai régióban, a Budapest-Közép-Duna-vidéken és a Balatonon a belföldivendég-éjszakák 25, illetve 18 százalékát regisztrálták.
Több külföldi turista jött idén márciusban
A külföldi vendégek száma 1,4, a vendégéjszakáké 1,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A szálláshelyekre érkezett 301 ezer vendég összesen 839 ezer vendégéjszakát töltött el. Ezek 83 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 0,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest-Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldivendég-éjszakák 68 százalékát regisztrálták.
A KSH adatai szerint a kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele csaknem 36 milliárd forintot tett ki, folyó áron 26 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál.
Így alakult az első negyedév mérlege
Az első negyedévben 1,3 százalékkal több, összesen 4,5 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyeken.
A belföldi vendégek 9,6 százalékkal kevesebb (2,3 millió), a külföldiek 15 százalékkal több (2,2 millió) vendégéjszakát töltöttek el az év első három hónapjában.
A hónap egy részében vagy egészében 2018 kereskedelmi szálláshely, köztük 845 szálloda és 900 panzió volt nyitva.
A belföldi turizmusban megfigyelhető csökkenés annak ellenére valósult meg, hogy Széchenyi Pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken 6,6 százalékkal többet, 2,2 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok. A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele január-márciusban folyó áron 41 százalékkal nőtt, és 97 milliárd forintot tett ki.