A globális utazás még soha nem volt olyan egyszerű, mint ma. Minden eddiginél több repülőútvonal köti össze a célállomások soha nem látott hálóját. Azonban, bár úgy tűnhet, hogy az egész világ egy nyitott könyv az utazók számára, 2025-ben nem minden szeretett úti cél várja a látogatókat, számol be róla a CNN.
A listán szereplő látnivalók közül néhány már idén bezárt: egyesek helyeken természeti katasztrófák pusztítottak, máshol pénzügyi kihívások álltak elő. Íme néhány hely, ahová 2025-ben már nem látogathatunk el – a legtöbb esetben soha többé.
Két Las Vegas-i kaszinó: a Tropicana és a Mirage
Két ikonikus kaszinó-hotel zárt be idén Las Vegas-ban: a Tropicana és a Mirage. Az 1989-ben megnyitott Mirage helyére egy új, óriási gitár alakú Hard Rock-ingatlan kerül majd. A Tropicana-t októberben bontották le, hogy helyet csináljanak a “Bűn Városába” költöző Oakland Athletics baseballcsapat stadionjának.
Azonban a híres kaszinóváros más látványosságokat is tartogat az Újévben: a 2024-ben felépült Sphere nevű épület teljesen átalakította a belváros képét. Az óriási, LED-ekkel megvilágított gömb egy futurisztikus rendezvényhelyszín, amely a U2 koncertsorozatával nyitotta meg kapuit.
Chez Michou, Párizs
Egy ikonikus klub is búcsút intett a közönségének Párizs Montmartre negyedében. A Chez Michou nevű klub tulajdonosa az alapító Michel “Michou” Catty 2020-ban bekövetkezett halálát követő pénzügyi nehézségekre hivatkozott a bezárás okaként. Catty ismert személyiség volt Franciaországban, akinek halálát Emmanuel Macron elnök is nyilvánosan gyászolta.
A Chez Michou ikonikus helyszíne ihlette a “La Cage aux Folles” című musical-t.
Helyette érdemes lehet meglátogatni a Champs-Elysées mellett található Crazy Horse nevű szórakozóhelyet: ez az intézmény a kortárs burleszk és kabaré előadások egyik legmenőbb helye, ahol olyan sztárokat is vendégül láttak már, mint Dita Von Teese, vagy a híres koreai Blackpink banda Lisája.
Rubin Művészeti Múzeum, New York
2024 nehéz év volt a New York-i művészeti múzeumok számára. A Rubin Múzeum, a világ egyik legnagyobb himalájai művészeti gyűjteményével rendelkező intézmény bejelentette, hogy bezárja fizikai helyiségeit, és “falak nélküli múzeummá” válik – tehát gyűjteménye ezentúl az online térben, vándorkiállításokon, illetve más intézményekben tekinthető meg.
A Rubin októberben zárt be végleg, de egyes műtárgyai, köztük a népszerű tibeti buddhista szentélyterem a közeli Brooklyn Museumba költöztek.
Helyette érdemes megtekinteni a Nicholas Roerich Múzeumot, ami egy szerénynek mondható Upper West Side-i házban található. Roerich orosz festő volt, aki Indiába költözött, és pályafutása során számos festményt készített a himalájai tájról. A belépés a múzeumba ingyenes, és az intézmény ritkán zsúfolt.
Fotografiska, New York City
Egy másik jelentős múzeum is búcsúzik a New York-i publikumtól: a Fotografiska, az azonos nevű stockholmi székhelyű fotómúzeum fiókintézménye. A múzeum utoljára szeptember 29-én volt látogatható a Park Avenue-i épületében: ugyanakkor a tulajdonosok nem mondtak le New York-ról, és remélik, hogy a városon belül találnak új helyszínt a gyűjtemény számára.
Ha mégis szeretnénk egy fotómúzeumot meglátogatni a “Nagy Almában”, az International Center of Photography múzeum a Lower East Side-on továbbra is rendelkezésünkre áll. Az intézmény a fotókiállítások mellett előadásoknak, vetítéseknek és közönségtalálkozóknak is otthont ad. Innen nem messze találjuk a Tenement Museum-ot és az Amerikai Kínaiak Múzeumát is, így egyetlen délutánba egy egész világnyi kultúra felfedezése belefér.
Wayfarers Chapel, Ranchos Palos Verdes, Kalifornia
A Wayfarers Chapel, az Egyesült Államok történelmi értékei közé sorolt dél-kaliforniai üvegtemplom a klímaváltozás áldozata lett. A Lloyd Wright által tervezett építményt komolyan veszélyeztették a környéken egyre sokszorozódó földcsuszamlások. Ennek következtében az építményt kezelő kuratórium úgy döntött, hogy
a kápolnát szétszedik és raktárban tartják, amíg nem találnak neki másik helyszínt.
Helyette meglátogathatjuk a Ranchos Palos Verdes-től mintegy 40 mérföldre nyugatra, az Orange megyei Garden Grove városában található Christ Cathedral-t (Krisztus katedrálisa), amelyet gyakran csupán “kristálykatedrálisnak” neveznek tükröződő üveg építőanyaga miatt. Meglepő kialakítása egy négyágú csillagot formáz.
A Gion negyed magánutcái, Kiotó
Japán egykori, császári fővárosában a hagyományos gésa-képzésben részesülő nők ugyanolyan turisztikai látványossággá váltak, mint az épületek, ahol élnek: Kiotó történelmi Gion negyedének lakói ezt egyre rosszabbul viselik. A “gésapaparazzi”-áradat visszaszorítása érdekében Gion helyi tanácsa az év elején megszavazta, hogy számos mellékutcát és sikátort lezárnak, bár a főbb főútvonalak továbbra is nyitva maradnak a nagyközönség előtt.
A látogatók számára, akik többet szeretnének megtudni a gésa-kultúráról, rengeteg lehetőségük van erre: a 2024-ben nyílt Gion Kagai Művészeti Múzeumban kiállításokat rendeznek a gésákról, naponta tartanak előadásokat, és lehetőség van fotózkodni gésákkal és maikókkal (tanoncokkal).
Élő számítógépek: Museum + Labs, Seattle
A Microsoft társalapítója, Paul Allen alapította ezt a seattle-i múzeumot is, amelyet a saját személyes gyűjteményében lévő régi számítógépekkel és technológiai műtárgyakkal töltött meg. A múzeum szokatlan volt abban a tekintetben, hogy a látogatókat arra ösztönözte, hogy
érintsék meg és próbálják ki a kiállítási tárgyakat, vagy akár játsszanak is velük.
Allen 2018-ban bekövetkezett halála és a két évvel későbbi világjárványt követően a Living Computers múzeumot szüneteltették, majd 2024-ben teljesen bezárták. A múzeum tárgyait elárverezik.
Allen számos más intézményt is támogatott Emerald City-ben, köztük a Popkultúra Múzeumát. A múzeum a különböző kulturális hivatkozási pontok színes keveréke, és a Science Fiction és Fantasy Hírességek Csarnokának is otthont ad.
A “Dupla ív” a Glen Canyon Nemzeti Üdülőterületen
A Glen Canyon Nemzeti Rekreációs Terület 2024-ben elvesztette egyik kiemelt látványosságát, amikor a “dupla ív” nevű sziklaformáció összeomlott. A természeti park munkatársai elmondták, hogy a mintegy 190 millió éves navajo-homokkőből kialakult sziklaalakzat
az erózió és a vízszintváltozás miatt omlott össze.
Utah államban így sincs hiány gyönyörű természeti látnivalókból: az Arches Nemzeti Park olyan népszerűvé vált, hogy az elmúlt években időzített beléptetési rendszert és más, a túlzsúfoltságot korlátozó intézkedéseket kellett bevezetni. De az olyan állami parkokban, mint a Coral Pink Sand Dunes, a Goblin Valley és a Nagy Sós-tó, tömegek nélkül is bőven akadnak kiváló fotózási lehetőségek.