A Berlin Tegel negyedében található, Otto Lilienthal nevét viselő reptér évtizedekig szolgálta a német főváros légiközlekedését és vált az évek során a hidegháború egyik meghatározó szimbólumává. Miután azonban 2020-ban úgy döntöttek, hogy végleg bezárják a kapuit, majdnem két és fél négyzetkilométernyi terület maradt utána kihasználatlanul. Egészen mostanáig nem lehetett pontosan tudni, hogy mire készülnek a területen, most azonban kiderült: egy teljesen környezetbarát, zöld városrész kialakítását tervezik az elkövetkező pár évben.
A Tegel Projekten ugyan már több, mint öt éve, 2017 óta dolgoznak, az első látványtervek és a konkrét elképzelések csak a napokban láttak napvilágot. A leendő városrész, ami a Schumacher-negyed nevet kapja, várhatóan Berlin legzöldebb, teljesen karbonsemleges és minden szempontból önellátó része lesz – írja a designtaxi.com. A területen legalább ötezer új otthont húznak majd fel, ahová a tervek szerint közel tízezer ember költözhet az elkövetkező években, egytől-egyig autó nélkül.
A Tegel Projektben ugyanis valóban rendkívül komolyan veszik, hogy minél kevesebb szén-dioxidot termeljenek a kialakuló városrészben, ezért a területre a tervek szerint majd csak a közfeladatot ellátó és szolgáltatást nyújtó személyek hajthatnak be gépjárművel: a lakóknak pedig egy több kilométer hosszú bicikliút áll majd a rendelkezésére. Bár erre lehet, hogy nem is igazán lesz szükség, hiszen a tervrajzokon gyakorlatilag minden szerepel, amire egy lakóközösségnek szüksége lehet: az épülő negyedben pár perces sétával elérhetőek lesznek élelmiszerboltok, gyógyszertárak, éttermek, sportlétesítmények, iskolák. Az épületek ráadásul mind fából készülnek majd és ha ezt sikerül megvalósítani, akkor ez lesz a világ legnagyobb egybefüggő fából készült épületegyüttese.
A fenntarthatóság jegyében ráadásul igazi úgynevezett „szivacsváros” kialakítása a cél.
Vagyis a tervek szerint az esővíz jelentős részét a talaj képes lesz eltárolni, amivel két legyet is ütnek egy csapásra. Egyrészt megelőzik az áradásokat, másrészt pedig ezzel a helyiek képes lesznek megoldani az öntözést, amire a rengeteg, tervezett zöldfelület miatt szükség is lesz. A Schumacher-negyedben ugyanis a tervek szerint egy óriási park is helyet kap majd, ahová tizennégy, jelenleg is veszélyeztetett fajt telepítenek majd.