A nyár elején még élt halványan a remény a szállodásokban, hogy az újranyitás után fel tudják tölteni az állományt, ám a járvány miatt szétszéledt munkaerő nagy részének esze ágában sincs visszatérni. Bár júniusban már elkezdett felpörögni a hazai turisztikai szektor, a vezető szállodás cégek egyelőre nem kezdték el nagyüzemben visszavenni a korábban elküldött alkalmazottakat. A szektorban ténykedő 25 legnagyobb vállalat létszáma az áprilisi mélyponthoz képest alig 4 százalékkal nőtt, és még mindig harmadával elmaradt a járvány előtti szinttől – írja a g7.hu. A bővülés ráadásul kizárólag a vidéki szállodákat fenntartó társaságoknak volt köszönhető, a fővárosi hotelekben (jelentős mennyiségű turista hiányában) stagnál a létszám.
Tízezrek hiányoznak a hotelekből és éttermekből
A vidéki hotelcégek jól jártak, hiszen kifejezetten erős nyári szezont könyvelhetnek el, összességében azonban a vendégéjszakák számának alakulása mind a fővárosban, mind vidéken gyorsabb létszámbővítést indokolna – viszont hiába vennének fel embereket, ha nincs kit. A portál számításai szerint csak a 25 legnagyobb szállodás cégtől nagyjából 3400 alkalmazott lépett ki a járvány kezdete és idén április között. Sokakat elküldtek, mások a bizonytalanság miatt maguk néztek más megélhetés után. Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének júliusban megválasztott elnöke szerint
azoknak, akik az elmúlt másfél évben elhagyták a szakmát a 95 százaléka nem is akar visszatérni. Ez legalább 30-35 ezer embert jelent, ennyi alkalmazott biztos hiányzik most az ágazatból.
A munkaerőhiány miatt rendkívül erős a verseny a szektorban a munkaerőért, különösen a jól képzettekért, ami hajtja fel a béreket. Hiába a jobb fizetés, a tapasztalatok szerint az új munkatársak kétharmada nem tölti ki a próbaidejét, és az első 3 hónapban lelép. Ami még rosszabb, hogy a megemelt bérekkel nem növekednek arányos mértékben a bevételek. Minden munkakör érintett, különösen a szobalány, felszolgáló, szakács, a műszaki alkalmazottakat pedig az építőipar szívta el.
A 25 legnagyobb cég adatiból is látszott, az előbb éledező vidéki szállodák a felvételeket is előbb kezdték meg, és ezek a vállalatok is tudtak alkalmazottakat elcsábítani a fővárosi hotelekből.