Barcs és környéke nem tartozik a legnépszerűbb hazai úti célok közé, holott a somogyi város változatos szórakozási lehetőségeket kínál az utazóknak. A délnyugat-magyarországi vidéken nemcsak strandolásra, túrázásra és kerékpározásra van lehetőség, de a bankszámla-egyenleget megkímélve juthattok új élményekhez.
Mivel a terület adottságait leginkább tavasz végétől ősz elejéig lehet kiélvezni, adunk pár tippet, ha idén erre sodorna titeket a kalandvágy.
Fürdő kicsiknek, szülőknek és nagyszülőknek
A környék egyik legnépszerűbb helyszínének a Barcsi Gyógyfürdő számít, ahol minden korosztály megtalálhatja a számára megfelelő kikapcsolódást. A játékosabb medencék önfeledt strandolós élményt nyújtanak a gyerekek számára, a szülők és nagyszülők pedig igazi feltöltődésre lelhetnek a Wellness-részlegen.
A Barcsi Gyógyfürdő egy szabadtéri és beltéri részből áll, kint többek között jakuzzi, úszómedence, termálmedence, élménymedence és csúszdás, vízgombás gyermekmedence (szezonális), sportpályák és játszótér vár rátok.
A benti területen uszoda, tanmedence, négy gyógymedence, jakuzzi, továbbá infraszauna, finnszauna és gőzfürdő áll a vendégek rendelkezésére.
A piszkos anyagiakat tekintve a négy év feletti gyermekeknek 1700 forintba kerül egy egész napos strandolás Barcson, a felnőtt belépőjegy pedig 4100 forintba kerül wellness használattal és 3400 forintba wellness használat nélkül.
A Barcsi Gyógyfürdőben a finn szaunák, az infra szauna, a gőzkamra, a hideg kamra, a kneipp taposó és a jakuzzi használata számít wellness használatnak. Ezeken a helyszíneken kötelező a lepedő használata. Ha itt strandolnátok, az úszósapkákat se felejtsétek otthon, hiszen a tan- és az úszómedencékben nem úszkálhattok fedetlen fejjel. A strandon ezek mellett természetesen több büfé és értékmegőrző is üzemel.
Dráva – strandolás, sütögetés, titkos sziget
Ha már sikerült megmártoznod a Dunában és Tiszában, de a Drávát még nem sikerült kihúznod a bakancslistádról, egy barcsi kiruccanás alatt gazdagabb lehetsz ezzel az élménnyel is.
Barcsnál lelhettek ugyanis a Dráva egyetlen kijelölt hazai szabadvízi fürdőhelyére.
Mint az augusztusi úti cél ajánlókban írtuk, a szabadstrand ligetes területén a fürdés mellett lehetőség van főzésre, sütögetésre, sportolásra és sátorozásra is. A partrészt a Dráva-híd hídfőjétől keletre lévő homokos partszakaszon találjátok. A folyó erre viszonylag sekélyebb, így ezt kihasználva már a 19. század végétől fürödtek a helyszínen a barcsiak.
Amennyiben viszont nincs ellenetekre 32 kilométer autózás, a szomszédos Horvátországban igazán gyönyörű partrészeknél is fürdőzhettek a Drávában.
Kezdjük is egy olyan igazi gyöngyszemmel, amely közvetlenül a magyar határ mellett található.
Križnica (Krizsnica) egy titokzatos sziget a Dráva partján Pitomača (Pitomacsa) közelében. Ez Horvátország egyetlen lakott folyami szigete, a körülbelül 100 lakost számláló falucskában igazi vidéki hangulat, szép környezet, egy vendéglő és érintetlen tiszta természet várja az utazókat.
Križnica és a helyi strand csak kétféleképpen, egy 50 méter hosszú, 1960-as években épült függő gyaloghídon keresztül vagy úszólétesítménnyel közelíthető meg.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Dráva igazán mesebeli kanyarulatokat hozott létre a területen, így körülményes megérkezés ellenére egyszer mindenképp érdemes meglátogatni a falut. Sőt, mivel kevesen tudnak a titkos helyszínről, a nézelődés és túrázás mellett nyugalomban strandolhattok, pihenhettek és strandröplabdázhattok Križnica szép homokos partján is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A másik barcsi határ mellett lévő szabadstrandot egy Sopje (Szópia) nevű falucska mellett találjátok. Ez a környékbeliek legkedveltebb sütögetős-sörözős strandoló helyszíne.
A sajátos atmoszféra mellett egy gyönyörű homokos partszakaszra bukkanhattok Sopjénél. A strand körülbelül 46 kilométerre található Barcstól, ugyanakkor csak abban az esetben vállaljátok az utazást, ha épp alacsony a Dráva vízállása.
A finom homokos partrészhez az aszályos időszakokban is csak a vízen keresztül lehet eljutni. Kevés eső esetén ez azt jelenti, hogy egy úgy 70 centiméter mélységű vízen keresztül kell átgyalogolnotok Sopje hangulatos homokpadjához.
Három Folyó Kerékpáros Túraútvonal
Barcsnál legalább annyira érdemes bringát ragadni, mint strandolós élményeket gyűjteni. A Három folyó kerékpáros túraútvonalat 2007-ben jelölték ki Barcs és Mohács között a „Dunántúli Határmenti” kerékpárút részeként.
Barcsról megcélozhatjátok a Barcs – Felsőszentmárton útvonalat, ahol a Dráva-parti erdőt és a Dráva mente apró falvait járhatjátok be, a Ferdinandovac – Barcs szakaszon a horvátországi Verőce-Drávamente megye nyugati részével ismerkedhettek meg, a Nagyatád – Barcs vonalat kiválasztva pedig többek között Babócsára és Drávaszentesre is érdemes betérnetek.
A Barcs és Mohács közé épített Három folyó kerékpáros útvonal azért különleges, mert a túrák során jobban megismerkedhettek az érintetlen Dráva menti vidék különleges tájaival, állatvilágával és elmélyedhettek a jelenleg is elevenen élő helyi népszokásokban.
Rengeteg kikapcsolódási lehetőség Barcs környékén
De ha inkább kevésbé aktív módon ismernétek meg a Dráva menti vidéket, Drávaszabolcsnál lehetőségetek van sétahajóra ülni, hogy bejárjátok a Duna-Dráva Nemzeti Park területét. Igaz, a baranyai község 76 kilométerre van Barcstól, az úgy egy órás autózásért cserébe viszont természetközeli élményt és baráti árakat kaphattok.
A legegyszerűbb túrák körülbelül másfél órán keresztül tartanak, egy ilyen hajóútra mindössze 3500 forintba kerül egy felnőtt jegy, a diákoknak, gyermekeknek (5 éves korig ingyenes) illetve nyugdíjasoknak pedig 3000 forintot kell szánniuk a sétahajózásra.
Az 1800-as évek végén épített Kremsier-kastély miatt viszont nem kell sokáig időzni a volán mögött. A különleges barcsi épülethez vegyétek az irányt a Klapka György utca felé, az itt lévő vasútról csak pár percnyi séta választ el a célállomásig. Fontos, hogy a Kremsier-kastélyt jelenleg csak kívülről szabad megtekinteni, mivel életveszélyesnek nyilvánították az épületet.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Nagyatádot szokás a „szobrok, parkok és a fürdők városának” is nevezni. A település körülbelül 37 kilométerre fekszik Barcstól, így a nyaraláskor akár erre a környékre is ajánlott ellátogatni.
A Nagyatádi Strand- és Gyógyfürdő gyógyfürdős része ismert a jótékony hatásáról a mozgásszervi, reumatikus és ízületi megbetegedésekre, az élménymedencés-úszómedencés strandfürdő részleg pedig gyerekek számára nyújt remek nyári élményt.
A családosoknak a nyári szezonban érdemes ellátogatni a gyógyfürdőtől mindössze 1 kilométerre lévő szezonális Városi Termál-és Strandfürdőhoz is, ahol többek között élménymedencék, csúszdák és egy pezsgőfürdő is vár rátok.
Ha kicsit extrább élményekre vágytok, a 63. Bázis Nagyatádnál lehetőség van akadálypályázásra, paintballozásra, szabadulószobázásra és részt vehettek katonai harci szimulációban is.
Végezetül pedig az állatbarát utazók mindenképp tegyenek egy kitérőt a Petesmalmi Vidraparkhoz is, a tavas erdős területen megismerkedhettek a vidrák életmódjával. A park Lábod mellett helyezkedik el, a település úgy 29 kilométerre van Barcstól.