A mexikói Baja Californa Sur államban található a San Ignacio Lagúna. Ezt tartják a csendes-óceáni szürke bálna populáció egyik utolsó érintetlen szaporodási helyszínének. Ez a ma már védett bálna menedékhely más miatt is különleges: itt a kíváncsi bálnák rendszeresen, és teljesen önként keresik a kapcsolatot az emberekkel – írja a BBC Travel.
Évente januártól április közepéig több ezer békés óriás érkezik a mexikói lagúnába, az Északi-sark jeges vizeiből, hogy a nyugodt öbölben szaporodjanak.
Bár ezek már biztonságos vizek, a szürke bálnákat egykor itt vadászták.
Az állatok azonban úgy tűnik, megtanultak újra bízni az emberekben.
A helyi szürke bálnák már több mint 50 éve lelkesen keresik a találkozást az emberekkel. A tengerbiológusok úgy vélik, hogy a különleges viselkedéshez a lagúna idilli körülményei is hozzájárulnak.
„Itt ma nincsenek valós fenyegetések” – mondta dr. Steven Swartz, cetológus, aki 45 éve tanulmányozza a szürke bálnákat San Ignacióban. Noha a szürke bálnák máshol is hajlamosak közelíteni az emberekhez, Swartz szerint ez az egyetlen hely a világon, ahol rendszeresen így tesznek, ráadásul gyakran a vízfelszín fölé is emelkednek és szemkontaktust teremtenek. Sanchez volt az első mexikói természetbúvár, aki bálnafigyelő túrákat vezetett ezen a helyen az 1990-es években. 1972-ben a mexikói kormány természetvédelmi területté, 1988-ban bálnamenedékhellyé nyilvánították a lagúnát.
Szigorú szabályok védik a bálnákat
A bálnafigyelést csak a bálna menedékhely bizonyos részén engedélyezik, és szigorúan szabályozzák: egyszerre csak 16 kishajót engednek a zónába. Hogy ne zavarják meg a bálnákat, minden csónaknak le kell állítania a motorját, amikor a bálnák közelítenek. A legfontosabb pedig, hogy a hajók nem üldözhetik a bálnákat.
A hajó közel visz minket a bálnákhoz, de aztán ők döntenek róla, üdvözölnek-e bennünket
– mondta Swartz. Hozzátette, az emlősök természetükből fakadóan kíváncsiak, elég tudatosak ahhoz, hogy megismerjék a környezetüket, és felfedezéssel tanulnak.