Életveszélyes tárgyakkal van tele a Balaton, sok ki se látszik a vízből - most százszámra távolítják el őket
A Balatonban elhelyezett karókat többnyire horgászok helyezik ki csónakjainak rögzítése érdekében. A karók azonban veszélyt jelentenek a fürdőzőkre, ezért most százszámra távolítják el őket a tóból, írja a ZAOL.
Nem tiltott az elhelyezésük, de el kell távolítani őket
A Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület, a Balatoni Szövetség és a helyi önkormányzatok közösen kezdték meg a veszélyes tárgyak eltávolítását: mostanra csaknem ötszáz karót húztak ki a vízből. Pali Róbert, Vonyarcvashegy polgármestere és a Balatoni Szövetség elnöke elmondta, hogy a Balaton nyugati medencéjében kiemelten foglalkoznak ezzel a problémával. “Ezek élet- és balesetveszélyes karók. A horgászok vagy a vízibiciklizők visznek be magukkal karókat, de azokat ki is kellene venni”, magyarázta.
Mivel nem veszik ki, tavaly 358-at, tavalyelőtt pedig 456-ot távolítottunk el.
A horgászok és vízi sportokat űzők gyakran helyeznek el karókat a Balatonban, hogy csónakjaikat vagy egyéb eszközeiket rögzítsék. Azonban sok esetben ezeket a karókat nem távolítják el használat után, így a víz alatt maradnak, ahol láthatatlan veszélyt jelentenek a fürdőzők és vízi járművek számára. Pali Róbert hangsúlyozza, hogy a kiszedett karók “több mint a fele víz alatti volt, tehát nem látható. Ha ezeket nem távolítjuk el rendszeresen, nagyobb balesetveszélyt és problémákat okozhatnak.”

Nem csak a karókkal van a baj
A horgászok a karókon kívül ideiglenes stégeket és vízi beállókat is építenek a Balatonban. A vízügyi hatóság minden évben meghatározza, hogy ezeket meddig kell eltávolítani. A szabályok szerint például a horgászoknak legkésőbb november 30-ig ki kell szedniük az általuk elhelyezett vízállásokat, stégeket. Amennyiben ez nem történik meg, a vízügyi hatóság vagy a Vízi Polgárőr Egyesület eltávolíthatja őket, és ezek már nem képezik az eredeti tulajdonos birtokát.
Aki bent hagyja a vízibeállásokat, elveszíti a tulajdonjogát, mert ezután azokat a hatóságok távolítják el
– mondta Pali Róbert. Az eltávolított karók raktározásáról és elszállításáról az önkormányzatok is gondoskodnak. A karók és vízibeállások kiszedése azért is fontos, mert ugyan a Balaton ugyan már évek óta nem fagy be, így a jégről nádat vágni sem lehet, de vannak tudományos célú próbavágások. Az ezek során használt nádvágógépek beleakadnak a láthatatlan karókba, a stégek pedig akadályozzák működésüket.