Balatoni strandszemlét készített a Telex: utánajártak négy, merőben különböző árkategóriába tartozó strandolási helyszín jegyárainak, költségeinek és fejlesztési terveinek.
Lido: önkormányzati strand baráti áron
A vonyarcvashegyi Lido Strandon négy lány – két felnőtt és két fiatalkorú – családi jeggyel szeretett volna bejutni, de a pénztárnál nem engedték őket tovább. Ha sikerrel járnak, 900 forintot spóroltak volna: a családi jegy 3300 forint, így viszont két felnőtt- és két gyerekjegyet kellett kifizetniük fejenként 1300 és 800 forintért.
Szerintem lehetnének olcsóbbak a balatoni jegyek, a horvát tengerparton sehol nem kell belépőt fizetni
– mondta egyikük a Telexnek. Ennek ellenére kedvelik a strandot a közeli szórakozóhelyek miatt is, ahol egy hétre szoktak maradni, napközben fürödni, éjszaka pedig bulizni.
A Balaton északi partján található Lido Strand viszonylag olcsó, 1300 forint a felnőtt belépő hétköznap és 1600 forint hétvégén.
Az önkormányzatok különféleképpen oldják meg a strandok üzemeltetését, akár saját nonprofit Kft.-n keresztül, akár magáncégek bevonásával. Vonyarcvashegyen az önkormányzat maga üzemelteti a strandot: rendkívüli figyelmet fordítanak a fejlesztésekre, mivel a strandbelépők jelentős bevételt hoznak a város részére. A strandfenntartás egész éves költségét azonban a nyári hónapok hónap alatt kell kitermelniük, ami nem könnyű feladat: 50-60 millió forintba kerül a nyári üzemeltetés és a terület téli őrzése, karbantartása.
Hasonló helyzet Balatonföldváron és Alsóörsön
A balatonföldvári Keleti Strand esetében a Balatonföldvári Nonprofit Kft. üzemelteti a strandot. Itt az elmúlt két évben az inflációval arányosan emelték a jegyárakat:
a felnőtt belépő most 1750 forint, a gyerekjegy pedig 900 forint.
A helyiek úgynevezett Földvár Kártyát igényelhetnek, amely a teljes nyitvatartási időben ingyenes belépést és parkolást biztosít. A helyi lakosok 15 ezer, a nyaralótulajdonosok 20 ezer forintot fizetnek a kártya kiváltásáért. A látogatottság az elmúlt időszakban kiszámíthatatlan volt, de a hőhullámok alatt különösen magas volt a forgalom.
Az alsóörsi községi strand is a nagyobb fürdőhelyek közé tartozik: itt hatezren férnek el. Az üzemeltetők csak 5 százalékos áremelést hajtottak végre tavalyhoz képest:
a felnőttjegy most 2100, a gyerekjegy pedig 1300 forint.
A látogatók szerint nincs semmi újdonság abban, hogy fizetni kell.
Ötven éve járok ide, legalább negyven éve fizetni kell a belépésért. Gyerekkoromban még nem kellett, de hát akkor nem is volt itt semmi. Most viszont még arra sem volt soha példa, hogy kifogyott volna a vécépapír a mosdóban.
– nyilatkozta a Telexnek Zsuzsa, aki két barátnőjével töltötte a napot a parton. A strand a belépődíjért cserébe számos szolgáltatást kínál, például homokos sportpályákat, wifit, játszóteret és kézműves foglalkozásokat.
Balatoni luxus a Plage 18 strandon
A tihanyi Plage 18 luxusstrand a legdrágább a Balatonon, ahol
hétköznap 10 ezer, hétvégén pedig 20 ezer forint a belépő.
Az ötezer négyzetméteres strandon 180 fő fér el, de a tulajdonosok szerint idén a hőhullám ellenére is kevesebben látogatják. A belépő automatikusan tartalmazza a párnázott napágyat, törülközőt, asztalkát, napernyőt és a teljes körű kiszolgálást. További díj ellenében bérelhetők SUP-ok és a három szaletli is, ahol elkülönített lounge és privát stég áll a vendégek rendelkezésre plusz 60 ezer forintért.
Lángosos, fagyiárus és hűtőtáska ezen a strandon nincs, és kevés kisgyerekes családot látni: inkább párok fekszenek a napágyakon. A strand tulajdonosai saját éttermet is üzemeltetnek, ahol tábla jelzi, hogy nem szabad fürdőruhában beülni. Az étlapon nincsenek hagyományos strandételek, helyettük chia puding, smoothie, avokádó toast, kacsamáj és steakek közül lehet választani.
A szabadstrandok nem fenntarthatók
A szabadstrandok száma eltér az északi és a déli parton, részben földrajzi okok miatt: a déli parton több a fürdésre alkalmas terület, míg az északi part jobban behatárolt.
Az önkormányzatok számára hosszú távon fenntarthatatlan a szabadstrandok üzemeltetése, mivel a költségek magasak és a bevételek nem fedezik azokat.
Vonyarcvashegy polgármestere szerint a strandhelyzet tisztázása az elkövetkező évek egyik fontos kérdése lesz, mivel a strandolók gyakran nem gondolnak bele, mennyibe kerül a területek fenntartása és üzemeltetése.