Budapesten békeidőben az európai turisták adták az szállodák vendégeinek 80-85 százalékát, 8-10 százalék volt vidéki és az ideérkezők 5-10 százaléka jött Európán kívüli országból – ennek tudatában nem meglepő, hogy nagyon hiányoznak a fővárosból a külföldi turisták. Párizzsal vagy Londonnal fölösleges összehasonlítani magunkat, hiszen ezekben a metropoliszokban rendkívül erős az üzleti turizmus, ugyanakkor Budapest még egész jól áll a maga 12-13 százalékos szállodai foglaltságával Bécshez, Pozsonyhoz vagy Varsóhoz képest. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke elmondta: az Európa-bajnokság se nagyon segített, rövid volt, és nem is jöttek annyian. Budapesten mintegy húszezer szállodai szoba és tíz-tizenkétezer Airbnb várja a látogatókat, úgyhogy nem dobták meg annyira a foglaltságot a fővárosban rendezett mérkőzések – írja az ATV.
Egyes szállodák még csak most készültek el, másikak egyelőre zárva tartanak, de van olyan is, ahol kollégium vagy munkásszállás lett a szállodákból – a többség azonban ki fog nyitni.
Erős törekvésekkel igyekeznek buzdítani a belföldi turistákat, hogy nézzék meg a fővárost, ám ha meg is duplázzák a békeidőben tapasztalt arányt, akkor is húsz százaléknál járnak, amiből látszik, hogy külföldiek nélkül Budapest turizmusa a jövőben sem lesz értelmezhető. A másik oldalon probléma a munkaerőhiány és a munkavállalók bizalmának visszanyerése is, hiszen sokan bizalmatlanok, tartanak egy újabb lezárástól.
A Balatonnál a kereslet-kínálat diktál, amit tovább nehezít, hogy megemelkedett a munkaerő és az alapanyagok költsége, így elkerülhetetlen az áremelés.
Flesch aláhúzta: ezt addig lehet fokozni, amíg megfizetik az emberek.
Ráadásul a Szép-kártyákon is még súlyos milliárdok maradtak, amik azonban Budapesten nem segítenek, hiszen a felmérésekből látszik, hogy a belföldi turizmus nyolcvan százalékát a fővárosiak adják.