Több mint 2000 évvel ezelőtt Baiae a Római Birodalom Las Vegasa volt – egy üdülőváros az akkori Itália nyugati partján, amely körülbelül 30 kilométerre található Nápolytól. A bővizű kénes források és az éghajlat vonzotta a rómaiakat, majd egy csapásra közkedvelt hely lett. Az építőmérnökök egy földalatti csatornarendszert alakítottak ki annak érdekében, hogy a melegvizet szaunához hasonló fürdőhelyiségekbe vezessék, minek következtében Baiae lett a Római Birodalom legmodernebb fürdőhelye. A rendkívül gazdag rómaiak és az államférfiak hatalmas luxusvillákat építtettek a tengerparton, fűtött gyógyfürdőkkel és mozaikkal csempézett medencékkel – itt megengedhették maguknak legvadabb vágyaik kielégítését is. Velük karöltve költők, tábornokok, egyéb politikusok is itt jöttek össze, hogy feledjék a haza gondjait.
A bűn városa
A vidéket Horatius és Martialis is megemlítette, és az időszámításunk előtti első században Caius Mariusnak, Pompeiusnak, Ciceronak és Julius Caesarnak is fényűző villája volt. A nagy szónok (Cicero) például beszédeket írt az öböl mellett a visszavonulásáról, míg Vergilius és Plinius a nyilvános fürdők rajongói voltak. A pletykák szerint Kleopátra hajóval menekült a területről, miután Julius Caesart meggyilkolták, de Julia Agrippina is ezen a helyen mérgezte meg a férjét, Claudiust gombákkal, hogy fia, Nero Róma császárává válhasson. Az Octavianus és Marcus Antonius között dúló csatározások után Octavianus elkobozta a legszebb villákat, sőt, a legendák szerint az őrült Caligula csónakhidat építtetett Baiaéból Puteoliba, hogy vendégei mihamarabb a villájába érkezhessenek. Hadrianus császárt is itt érte a halál.
Itt aztán tényleg minden volt: gyilkosság, erotika, illegális üzletek, titkok, amik éppúgy sírba süllyedtek, mint a város jelentős része. A tengermozgások miatt ugyanis a partvonal többször elsüllyedt, ezért napjainkban az egykori fürdőváros emlékei a tenger mélyére kerültek – de nem az örök feledésbe. Az egykori fürdő romjai az 1936-ban elkezdett ásatások és kutatások során kerültek vissza a köztudatba, napjainkban pedig egyre több turista szeretne “elsüllyedni” az egykori bűnbarlangban.
A romok viszonylag sekély vízben fekszenek, átlagosan 6 méter mélyen, így a látogatók üvegfenekű hajóból szemlélhetik az ókori Vegast, de a helyi búvárközpontok is szerveznek merüléseket a területen. Valójában a sok elmerült szobor csupán másolat, az eredetik a Baiae kastély dombján találhatók, ahol a Campania Régészeti Felügyeletének gondozása alatt állnak – írja a BBC. Nemcsak a víz alatt, hanem a földfelszínen is van mit csodálni: az ősi városból megmaradt mozaikteraszok és kupolás fürdőházak maradványai lenyűgözők.
Még ma is érezni a csábítást
A Parco Archeologico delle Terme di Baia környékén fekvő modern Baia a korábbinak csak árnyéka, de még mindig érzékelhető a “hely szelleme”. Manapság fürdőházakkal tömött tengerparton található még egy kis kikötő, szálloda és maroknyi tenger gyümölcseit kínáló étterem. Nevezetessége Diana-temploma, ami egy kupolás épület, korábban egy hatalmas fürdőpalota része volt, akárcsak Merkúr-temploma. Ugyancsak híres Vénusz-temploma, ami Licinius Crassus fürdője volt, és Sosandra-temploma, lényegében egy uszoda, amihez félköríves színházépület is tartozott, a Nymphaeum.
Sajnos a természet már elmosta egyszer ezt a festői területet, és megvan rá az esély, hogy ismét eltűnjön. A közelmúltban húsz kisebb földrengést regisztráltak a térségben, ráadásul a közeljövőben számítanak vulkáni tevékenység Baia partjainál, emiatt a város sorsa ismét bizonytalanná vált.