Bad Ischl egy történelmi fürdőváros a felső-ausztriai Salzkammergut tóvidéken. A városka egykor Ferenc József közkedvelt nyári pihenőhelye volt, egyes utcái, épületei és vendéglátóhelyei ma is igazi 19. századi hangulatot árasztanak.
Sokan talán elsőre csak egy rövid sétára vagy ebédre állnának meg Bad Ischlben, ugyanakkor, ha valaki valóban szeretne elmerülni a város hangulatában, érdemes legalább egy éjszakát eltöltenie ott. Főleg, hogy bár Bad Ischl a tóvidék legnagyobb városa, ezen a helyen olcsóbb szállást kínálnak a környékbeli népszerűbb városokhoz, például Hallstatthoz képest.
Bad Ischl rengeteg látnivalója
Bad Ischl tele van felfedezésre váró látnivalókkal. A városka leghíresebb pontja a császári villa (Kaiservilla). A gyönyörű épület egykor Ferenc József nyári rezidenciája volt. És bár a helyszínt tényleg meg kell említeni a kötelező helyi úti célok közt, a villa és hatalmas udvarának bejárása rengeteg időt vesz igénybe. Azoknak tehát, akik csak egy-két órát tudnak a városban tölteni, talán érdemesebb lehet más látnivalóknál kezdeni.
Bad Ischl közismert az építészetéről, a legszebb pontjai közt szerepel a posta, a Trinkhalle, a Leharvilla illetve a színház. Ezek az épületek nemcsak gyönyörűek, de a helyszín gazdag történelméről is tanúskodnak.
A helyi postahivatal egy kedves 19. századi épület a város szívében. A remekmű egyébként a látogatók egyik kedvenc fotózási helyszíne.
A Trinkhalle egy 1829-ben épült elegáns objektum, és korábban gyógyfürdőközpontként szolgált.
A Leharvilla egykor a híres zeneszerző, Franz Lehar otthona volt. A villa ma múzeumként működik, de amennyiben valaki időhiány miatt nem tud betérni az épületbe, tekintse meg a folyó túloldaláról. Innen szintén remek képeket lehet készíteni.
A városnézés során érdemes időt szánni továbbá a Szent Miklós plébániatemplomra, a Lehár mozira, a Nepomuki szoborra, a Bad Ischl Városi Múzeumra és a hangulatos Sophiens Esplanade sétányra.
Ha van időd, nézd meg Kaiservillát
Ugyanakkor, ha több időt szeretnél eltölteni a városban, a Kaiservillát se hagyd le a látnivalók listájáról. Az épületet és területét állítólag „földi mennyországként” emlegette Ferenc József, és bár a monarchia felbomlása óta már eltelt több mint 100 év, a villa és kiterjedt kertjei ma is lenyűgöző példái a korszak pompájának.
A császári villa belső terei megőrizték eredeti állapotukat, a bajor és osztrák tájképek, vadászjelenetek és Wittelsbach Erzsébet fotói mellett azt az íróasztalt is meg lehet tekinteni, amelyen Ferenc József aláírta a történelem egyik leghíresebb hadüzenetét 1914-ben.
Fontos, hogy a villa belseje csak vezetett túra keretében tekinthető meg, így látogatás előtt mindenképp tájékozódj az épület weboldalán a túrák elérhetőségéről és a nyitvatartási időkről.
A túra során tilos fényképezni, ugyanakkor a látogatók szabadon felfedezhetik a parkot, amely festői sétaútvonalakat és kilátást kínál.
Kirándulj egy jót a környéken
Azoknak, akik valóban több időt töltenének Bad Ischlben, kár kihagyniuk a felvonós utazást a Katrin-drótkötélpályán. A felvonózás mindössze 15 percig tart, a végállomáson pedig lélegzetelállító panoráma vár mindenkit több tóra és a környező hegyvonulatra.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A felvonó völgyállomását a városközpontból 20-30 perces sétával érheted el a legegyszerűbben. A végállomás egyébként 1400 méter magasan van, a csúcson egy hagyományos és szezonális ételeket kínáló étterem és számos túraútvonal létezik.
A Katrin csúcskereszthez például a kékkel jelölt ösvényen kell haladni. Mint írják, a hegyi állomástól az ösvény felfelé kanyarog (895-s számú ösvény, kb. 40 perc) a Katrin-csúcsra, ahol a történelmi kereszt áll. Innen 15 perces séta vezet fel az Elferkogelre, majd vissza (898. sz. túraútvonal, kb. 40 perc) a Katrin-felvonó hegyi állomására.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Lehetőség van egy egyórás körtúrára is, ez a zölddel jelölt útvonal szintén a hegyi állomástól indul, és a Katrin Almhüttéhez vezet le, majd egy félórás kényelmes sétával el lehet jutni a Trauntalblick kilátóhoz. Innen lenyűgöző panoráma nyílik a Goiserer illetve az Ischl völgyére és a Dachsteinre. A kiindulópontra ugyanezen az ösvényen vagy Rosenkögerl és Feuerkögerl érintetlen, vadregényes vonalán juthatsz el.
Rossz idő esetén: irány a fürdő!
Ha az időjárás nem úgy alakul, ahogy szeretnéd, a városi séta helyett, irány az Eurotherme Bad Ischl. A fürdő közvetlenül a vasútállomás közelében található. Az intézmény egyébként éjfélig nyitva tart, így ha egy hosszú városi séta vagy túrázás után felfrissülésre vágsz, bőven lesz lehetőséged a feltöltődésre.
A fürdőben a napijegy mellett 4 órás jegyek is vannak.
Egy egész napos látogatás esetén körülbelül 25 euróért használható például a meleg sós vizes medence, a pezsgőfürdők, a szabadtéri pihenőszobák és a szauna is.
Édesítsd meg a kiruccanást
A városnézés mellett a gasztronómiára is megéri időt szentelni Bad Ischlben, hiszen itt található a híres Zauner kávézó és cukrászda (Café-Konditorei Zauner). Ez egy hagyományos osztrák kávéház, ahol a frissítő ital mellett kérj ki egy szelet Zaunerstollent is. A nugátból, csokoládéból és mogyoróból készült édesség a 19. századi előkelő osztrák társaságok egyik igazi kedvence volt.
A Konditorei Zauner a városhoz hasonlóan visszaadja Habsburg-monarchia báját, hiszen azon kevés helyek egyike volt, ahol a császári udvar tagjai édességet vásároltak. A kávézót egyébként drága cukrászdaként tartják számon. Két mini Zaunerstollen körülbelül 6-7 euróba kerül az üzletben.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Zauner mellet ismert vendéglátóhelynek számít a Café Ramsauer Bad Ischl illetve a Café Sissy is.
A nosztalgikus hangulatú Café Ramsauer Bad Ischl legrégebbi kávéháza, amely reggeltől késő délutánig reggelit, ebédet, kávékülönlegességeket és édes finomságokat kínál. A Hotel Elisabeth sárga épülete pedig Felix Tallachini olasz vállalkozó nevéhez kapcsolódik, és korábban Hotel Tallachini néven volt ismert. Az épületet ma Hotel Elisabeth néven fut, a földszinten található Café Sissyben pedig szintén igazi 19. századi hangulat uralkodik.
Mennyibe kerül az utazás?
Amennyiben úgy 3 hónappal előbb el tudod intézni a szállásfoglalást, Bad Ischlben lakást 45 ezer forint/ éjszaka között, míg szobát 20 ezer forint/ éjszaka körül tudsz bérelni két fő számára.
Ami az odautazást illeti, a legegyszerűbben autóval juthatsz el Bad Ischl városáig. A magyar főváros illetve az osztrák város között kicsit több mint 500 kilométer a távolság, tehát autóval durván 5 óra alatt érhetsz célba.
A másik lehetőség, ha Budapestről Linzig vásárolsz buszjegyet (az út 5 óra 10-35 percet vesz igénybe, a jegy ára pedig 10 ezer forint körül van), majd Linztől vonattal mész el Bad Ischl városáig. Ebben az esetben a vonatozás (a leggyorsabb járattal) még körülbelül másfél órát vesz igénybe, a jegy pedig 44 euróba kerül az odaútra.
Ekkor élvezheted ki igazán Bad Ischl adottságait
Bad Ischl éghajlata hideg és mérsékelt a de.climate-data.org szerint. A város környékén egész évben jelentős mennyiségű csapadék hullik, ez azt jelenti, hogy még a legszárazabb hónapok is esősek.
A nyár jellemzően június végétől szeptember végéig tart a városban. És mint írják, a legkevesebb csapadék februárban, míg a legtöbb eső júliusban esik Bad Iscl felett.