Nem sokkal a vicces felhívás megjelenése után már vagy egymillióan jelezték, hogy részt vennének az 51-es körzet néven elhíresült, az amerikai kormány szerint kísérleti légibázisként funkcionáló, míg a konteóhívők szerint a földönkívüli élet bizonyítékait őrző katonai támaszpont elleni rohamban. Ameddig ez megmarad a poénkodás szintjén, addig nincs is komoly baj vele, viszont ha már szóba került, nézzük meg, hogy van-e értelme egyáltalán odamenni.
Mit lehet ott csinálni?
Az 51-es körzet Nevadában található, északra Las Vegastól, a sivatag szívében, nem messze az Alamo nevet viselő településtől.
Maga a katonai bázis annyira nem érdekes, mivel úgysem fognak oda senkit beengedni, a belógásnak pedig a puszta gondolatától is a leghatározottabban óvnánk mindenkit.
Több értelme van megnézni, hogy mihez lehet kezdeni a környéken?
Először becsekkolunk a többszörösen szóvicckárosult, egyébként a Függetlenség napjában is szereplő Little A’Le’Inn-be, ami a pusztai, két partvidék között elnyúló amerikai átlaghoz mérten egy közepesen lepukkant motel és étterem, amelynek szinte minden négyzetcentiméterén valamilyen UFO-jellegű dologgal találkozhatunk, ebbe beleértve a helyen felszolgált hamburgert is, amiről szemrebbenés nélkül elhinnénk, hogy földönkívüli karajból készült.
Alapvetően ne egy hatalmas hodályt képzeljünk el, így talán ebből a szempontból is okosabban tesszük, ha nem a meghirdetett roham időpontjában (szeptember 19-20) próbálkozunk ott szállást szerezni.
Ha a szállás megvan, érdemes felfedezni a környező vidéket. Ugyan a motel személyzete kimondottan segítőkész a kérdésben, még egy listát is összeállítottak az elérhető látnivalókról, azért ne készüljünk hatalmas látványorgiára, elvégre mégiscsak a sivatag közepén vagyunk. Ez persze jelenthet jót is, hiszen ha viszünk magunkkal csillagvizsgáló eszközöket, akkor nagyon jó helyen leszünk az éjszakai égbolt tanulmányozásához, mivel fényszennyezettség gyakorlatilag alig lesz a környéken. Bár ezért viszonylag fölösleges elmennünk az 51-es körzetig.
Különböző fotóapparátusokkal is felszerelhetjük magunkat, mivel a kilátás valóban elsőrangú és ennek folyományaképpen remek sivatagi fotókkal gazdagíthatjuk az utazós képtárunkat.
Megtekinthetjük a Quinn Canyont, ami a több államot is érintő Nagy-medencéhez tartozik és arról híres, hogy itt nő egyedül a világon a rózsafélék családjába tartozó Potentilla johnstonii.
Ami azonban a környéken talán a legérdekesebb felfedezni való, az a mára szellemvárossá vált Tempiute, ahol a 19. században még ezüstöt, később pedig volfrámot bányásztak, majd ez utóbbi világpiaci árának megzuhanását követően az 1950-es évek második felében elnéptelenedett.
v
A másik érdekességet a Project Faultless szállíthatja, ami az USA egyik kísérleti nukleáris robbantása volt az 50-es években. A zóna teljes biztonsággal látogatható, mivel a bombatesztet a föld alatt kb. 100 méterrel hajtották végre, és amíg a lelkes érdeklődők nem kezdenek neki gödröket ásni a sivatagba, addig komoly veszélynek nem lesznek kitéve.
Autós kalandtúra is van hozzá
Emellett még szerveznek hivatalos 51-es körzet túrát is, ám mielőtt még nagyon megörülnénk, még ennek keretében sem tehetjük be a lábunkat a bázisra, ehelyett inkább az indiánok által állítólagosan hátrahagyott, földönkívüli élet jeleire utaló sziklarajzokat tekinthetünk meg.
Ezt követően megszemlélhetjük a rejtélyes kiszáradt tavat, ami fölött a legtöbb UFO-t szokták észlelni, majd a túrának természetesen részét képezi ez ebéd és szuvenírvásárlás a Little A’Le’Inn-ben, utána pedig még el lehet menni és megnézni és befotózni a „ne gyere közelebb, mert megbírságolunk és lecsukunk” felütéssel indító figyelmeztető táblákat a bázis környékén.
Ami még egy viszonylag népszerű elfoglaltság arrafelé az az egész világon játszható geocaching, vagy szép magyarosan geoládázás, ez megint csak egy olyan dolog, amiért nem feltétlenül fontos a nevadai sivatagig menni.
UFO-t tessék!
Amennyiben viszont a szuvenírzsákmányolás lebegne főcélként a szemeink előtt, akkor engedjük is el a Little A’Le’Inn-t, és csapassunk át egyből a tutiba, az onnan nem messze található Alien Research Centerbe, ahol természetesen az ég adta egy világon nem kutatnak semmit, maximum a vásárlási preferenciáinkat, mivel egy szépen megtermett szuvenírboltról van szó. Az ARC-t már meglehetősen messziről ki lehet szúrni, köszönhető ez elsősorban a helyiek által csak Frednek nevezett nagydarab idegen szobornak. Itt aztán, ami témába vágó apróságot nem találunk meg, kezdve a kulcstartó, felvarró matrica halmaztól a zokni-póló-bögre vonalig, az nincs is. Tematikáját tekintve is sokszínű, a sima mezei zöld ufócskáktól az X-akták repicuccain át egészen a Star Warsig terjed. Ha pedig alaposan kiköltekeztük magunkat és feltankoltunk a világ összes földönkívüli életre utaló apróságából, nem marad más dolgunk, mint képletesen szólva venni a kalapunkat és magunk mögött hagyni az 51-es körzetet.
Inkább menj Roswellbe!
Ha összegezni akarunk, akkor az 51-es körzet önmagában nem egy túl nagy szám, egyáltalán nem ajánlanánk, hogy csakis emiatt utazzon az ember az Egyesült Államokba, ám ha már Las Vegasban járunk és unjuk a nyüzsit meg a kaszinókat, akkor egy kirándulást végül is megérhet. Főleg, ha vonzódunk a semmi közepén életérzéshez, mert arra tényleg tökéletes választás. Azonban ha UFO-hívők vagyunk és csak az idegenek iránti rajongás vezet minket, sokkal több értelme lesz akkor a július 4-i hagyományos hosszú hétvégén ellátogatni az Új-Mexikói Roswellbe. Itt tartják ugyanis éves rendszerességgel az UFO-fesztivált, ami érdekes hibridje a cosplaynek és egy jobban sikerült falunapnak. Elvégre azt remélem senki sem gondolta komolyan, hogy ebből a sztoriból többet ki lehet hozni annál, minthogy a nap végén közepesen beütve, alufóliasisakban dülöngélünk valami countrybanda koncertjére.