A legújabb intézkedések szerint az éttermek bezárnak, csak házhoz szállítás lehetséges, az üzemi étkezdék nyitva tarthatnak. Emellett a szállodák csak üzleti célból fogadhatnak vendéget, turistákat nem, és általános rendezvénytilalom lép életbe. Némi segítséget azonban kapnak ezek a vállalkozások: az éttermeknek és a szabadidős létesítményeknek a dolgozóik után erre a 30 napra nem kell járulékot fizetni. Az állam a munkavállalók bérének a felét megtéríti, ha nem bocsátanak el munkavállalót, és ők megkapják a fizetésüket.
A szállodáknál a zárás utáni első 30 napban a november 8-ig tartó foglalásokat, illetve azok 80 százalékát az állam megtéríti. Ennek feltétele, hogy a munkavállalót ne bocsássák el, és a munkavállalók megkapják a fizetésüket.
“Annak mindenképpen örülünk, hogy a kötelező bezárás mellett segítséget kap a vendéglátóipar” – mondta a HVG-nek Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének vezetője, a Continental Group ügyvezető igazgatója, hozzátéve: nem tudják értelmezni a lépést, miszerint a szállodaipar nem, csak a vendéglátás részesül a segítő járulékkedvezményből és bértámogatásból. A szállodai foglalások 80 százalékos visszatérítésének az ötlete szerinte azért „nem túl szerencsés” megoldás, mert a koronavírus-járvány során megváltoztak a foglalási szokások és jellemzően mindenki az utolsó pillanatban foglal. Ebből kifolyólag alig van foglalás az elkövetkező egy hónapra, ez pedig önmagában nem elég ahhoz, hogy a szállodaipar megússza az elbocsátásokat.
És ott van az a tényező, a bizonytalanság… A mostani döntések első körben 30 napig érvényesek, de nem tudni, mi lesz utána. Flesch kiemelte: ha fennmaradnak a korlátozások és szállodaipar nem kap tovább segítséget, akkor „komoly gond” jöhet, hiszen a társaságok nagy részénél olyan gondokat okozott már eddig is a koronavírus-járvány, hogy a jelenlegi helyzetet nem fogják tudni fenntartani sokáig.
A vendéglátóiparban elég lehet a bejelentett támogatási csomag, és valószínűleg a tavaszi válságkezelő csomaghoz (amelynek része volt a bérkiegészítés, kedvezményes hitelprogramok és tőkeprogramok) hasonlóan ezt is nagy számban igénybe veszik majd szektor cégei. Flesch szerint ha azt a programot meghosszabbítanák a mostani időszakra, az is sok cég számára jelenthetne nélkülözhetetlen mentőövet – a szállodaiparban is.