A Worldometers adatai szerint immár csaknem 14 ezer regisztrált COVID-19-fertőzöttet és 368 halottat tartanak számon Ausztriában (április 14-i adat). Rudolf Anschober egészségügyi miniszter két hete csütörtökön egy bécsi sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a legfrissebb információk szerint jelentősen csökkent a fertőzöttek számának növekedési mértéke, a kezdeti 35-40 százalékról naponta átlagosan 5,66 százalékra redukálódott. A jelen helyzetről néhány ausztriai lakossal beszélgettünk, akik elmondták: szigorúan veszik a szabályozásokat a mielőbbi javulás érdekében.
Megállt az élet
Ahogy Magyarországon, úgy Ausztriában is kiürültek az utcák a járványhelyzet miatt az elmúlt hetekben. A legtöbb koronavírus-fertőzöttet Tirolban regisztrálták, ebből a tartományból sikerült elcsípnünk néhány ebbsi lakost, akik beszéltek a Startlapnak az ottani intézkedésekről és a közhangulatról.
– Hetekkel ezelőtt minden bezárt, csak az élelmiszerbolt, a drogéria és a benzinkút van nyitva. Megállt az élet, kihaltak az utcák, alig megy el egy-egy autó. A kutyatartók járnak ki, illetve azok, akik egészségügyi sétára vágynak. Egyik faluból sem lehetett átmenni a másikba, az a szerencse, hogy mindenfelé vannak boltok. Az elején nálunk is volt pánikvásárlás, 10 kilós csomagokkal vitték haza a lisztet, cukrot, meg persze a tésztákat, konzerveket. De biztosítottak minket arról, hogy lesz utánpótlás, úgyhogy az eszeveszett vásárlás nem szükséges, inkább hetente egyszer csináljunk egy nagybevásárlást, ez után némiképp lecsillapodtak a kedélyek – kezdi a Startlapnak Greta K., Ausztriában élő nyugdíjas, majd hozzátette: nem igazán találkozott eddig üres polcokkal, ugyanis a dolgozók hamar feltöltötték és pótolták a hiányosságokat.
A falvakban az utcán nem viselnek a maszkot, viszont vásárlásnál kötelező a használata.
– Az időseket megkérték, hogy maradjanak otthon, lehetőleg ne érintkezzenek a családtagokkal, csak telefonon beszélgessenek. Akinek a hozzátartozója intézi a bevásárlást, az a teraszon vagy az ajtó előtt hagyja a csomagokat, ugyanis semmi szín alatt nincsen érintkezés – folytatta Greta.
– Én még a vészhelyzet előtt felirattam magamnak rengeteg gyógyszert, de ha nem tettem volna, akkor sem lenne probléma.
Ha szükség van orvosságra, telefonon meg lehet kérni a háziorvost, hogy írjon fel receptet. Azt átküldik a gyógyszertárba, így csak oda kell elmenni, de lehetőség van házhozszállításra is.
Az orvoshoz előre be kell jelentkezni, ugyanis úgy kell beosztaniuk a rendelést, hogy a váróban két embernél ne legyen több. Ha valaki köhög, vagy mutatja a koronavírus tüneteit, egy megadott telefonszámot kell hívni, ők kiküldenek autóval egy szakembert.
Rengeteg a munkanélküli
A járvány Ausztriában is felborította a jól megszokott mindennapokat: sokan otthonról dolgoznak, de rengetegen maradtak munka nélkül.
– Aki meg tudja oldani, az otthonról dolgozik, több helyen azonban lerövidítették a munkaidőt, de az sem ritka, ha valakit fizetett vagy fizetés nélküli szabadságra küldenek el. Vannak olyanok is, akiket kirúgtak, azonban ők kaphatják a munkanélküli támogatást és amint rendeződnek a dolgok, visszaveszik őket. A cégek ugyanis nem szeretnék végleg elküldeni a dolgozókat – fogalmazott a Startlapnak Mario S., akitől párja, Roswitha vette át a szót:
– Emellett még az is rányomja a bélyegét a közhangulatra, hogy sajnos a vírus miatt meg lettünk fosztva a mindennapi szokásainktól. A reggeleket általában pékségben kezdjük, közös ebédek, délutáni kávézások, sütizések, nagyon szeretjük az étterembe járást is – ezekről mind le kellett mondanunk, hiszen minden bezárt. A szociális életünket nem élhetjük, így mindnyájan izoláltabbak lettünk. Csak a szomszédok közt van összetartás. De összességében pánik van, mert nem tudjuk meddig tart, mi lesz a kimenetele a vírusnak. Most javulni látszik a helyzet, így már rövidebb távot meg lehet tenni egyik faluból a másikba. Húsvét után a kisebb boltok is kinyithatnak, de az továbbra is érvényes lesz, hogy 2 személynél több egyszerre nem tartózkodhat bent.
Mindeközben Sebastian Kurz osztrák kancellár bejelentette, hogy a tervek szerint húsvét után enyhítenek a koronavírus-járvány miatt bevezetett teljes körű korlátozásokon: kinyithatnak a kisebb üzletek, május elejétől a fodrászatok és bevásárlóközpontok, a hónap közepétől pedig szállodák és éttermek is. Az eddigiek szerint otthoni iskolai oktatás május közepéig folyik, az erre vonatkozó döntést április végén hozzák majd meg. A nagyobb események megtartására azonban június végéig nem kerül sor.