Európa síterepei fellélegezhettek, de Ausztriában mégis kiábrándító a szezon
Tavaly a kontinens nagy részén a síszezonban idegenforgalmi katasztrófát okozott a járvány, egyes síterepek egyetlen napra sem nyitottak ki. Ehhez képest jelenleg Svájcban a foglalások még a 2019-es, a koronavírus berobbanása előtti szintet is túllépik, Franciaországból, az Egyesült Királyságból, Németországból és az Egyesült Államokból is érkeznek a vendégek, sőt, a Jungfrau Railways szerint az elmúlt 10 év legjobban induló szezonja a mostani – írja a Portfolio. Mindeközben Bulgáriában is hasonlóan nagy az öröm a téli üdülőhelyeken: itt december végén indult el hivatalosan a szezon, a szállodák sorra telnek meg, a foglalások száma kiemelkedően magas.
Vendégeink 40%-a az Egyesült Királyságból származik. A második helyen a bolgár piac áll
– fogalmazott a Borovets-i Szállodatulajdonosok Szövetségének igazgatótanácsi tagja.
Csakhogy míg Svájcban csak a vendéglátóiparra vonatkozik az ún. 2G-szabály (“geimpft oder genesen”, vagyis oltva vagy gyógyultan), Németországban és Ausztriában általában a szolgáltatások igénybevétele ellenőrzéshez kötött, és számos helyen kötelező az FFP2 maszk viselete. A német sípályákon rendszerint a bérletet sem aktiválják, amíg nem mutatjuk be az oltásról vagy a gyógyultságról szóló igazolást.
Az osztrákoknál, ahol a turizmus a GDP 5 százalékát adja, nagy gondot okozott, hogy a tavalyi év végén 10 napos karantént vezettek be az Egyesült Királyságból, Hollandiából, Dániából és Norvégiából érkezőkre, amelyet csak negatív PCR-teszttel és három oltással lehetett feloldani. Salzburg esetében például éppen a holland és a brit turisták azok, akik látogatóik 25 százalékát adják. A német külügy utazási figyelmeztetést adott ki a Robert Koch Intézet kiemelten veszélyeztetett területté nyilvánított Ausztriára, így a német turisták is elmaradtak, sokan inkább a határhoz közeli, hazai síterepeken foglalt szállást.
Ráadásul Ausztriában éjszakai kijárási tilalom van érvényben, és az oltásokkal kapcsolatos szabályokat is módosították. A beutazáshoz többféle oltás megfelelő, ugyanakkor a szolgáltatások igénybevételéhez csupán a Pfizer, az Astra Zeneca és a Moderna vakcinát fogadják el, és ezek érvényessége is lerövidült 180 napra azok számára, akik csak 2 oltást kaptak, vagy kigyógyultak a fertőzésből és egy dózist vettek fel.