A festői szépségű Hallstatt vonzza a turistákat, naponta 10 ezer látogató is megfordul arra. A március 16-án azonban minden megváltozott: bevezették a lezárásokat, a falu kiürült, csak a 800 lakos maradt. “Olyan volt, mint egy szellemfaluban élni. A világ megállt. Ijesztő, csendes és nyugodt volt. Nem voltak autók, buszok és turisták. Még a hattyúkat is hallottuk úszni” – mondta Sonja Katharina, az egyik lakos. A kezdeti “sokk” után elkezdték élvezni a turisták nélküli élet előnyeit: nem kattogtak a fényképezőgépek, nem villogtak a vakuk, tömeg sem volt, az utcákat is nyugodtan róhatták.
“A pozitív érzés az volt, hogy volt időnk beszélgetni egymással – természetesen távolról. Nem kellett sietnünk, és megtanultuk mi az, ami igazán fontos az életben” – folytatta, majd Gerhard, egy helyi zenész hozzátette: “A turizmus visszaesése többé-kevésbé váratlanul történt. Hallstatt hirtelen visszatért a gyökereihez.”
Mesebeli hely
Csodálatos alpesi tájjal és a világ egyik legrégibb sóbányájával büszkélkedhet, ráadásul a sós tó is lenyűgöző. 2006-ban a Hallstattban és környékén forgatták a népszerű dél-koreai szappanopera, a Spring Waltz epizódjait, ami ázsiaiak millióit csábította oda. A Minmetals kínai bányászati társaságnak köszönhetően kínai turisták is szép számban érkeztek, akik kíváncsiak voltak “Ausztria gyöngyszemére”. Egyesek szerint Hallstatt tornyai és fagyos hegycsúcsai megidézik a rendkívül népszerű mesét, a Jégvarázst, és az Arendelle királyságot.
“A Jégvarázsról ez csak pletyka” – mondta Gregor Gritzky, a Dachstein Salzkammergut helyi turisztikai igazgatója. “A nemzetközi sajtó kérdezett róla, de minden pletyka.” A mese mögött meghúzódó valódi inspirációt Norvégia adta, az Oslo Akershus erődjétől a bergeni Bryggen régi kereskedőnegyedéig – írja a BBC.
Bárhogy is legyen, a festői, mesébe illő táj rendkívül népszerű az Instagramon, a #Hallstatt kereséssel több mint 600 ezer tökéletesen megkomponált képet lehet találni.
A turizmus kell is meg nem is
“A turizmus olyan, mint az érme: két oldala van. A vendégek számával kihívások merültek fel, de az önkormányzat számára jó, ha turisták vannak. Azt akarjuk, hogy az emberek többet tegyenek, mint a fényképezés. Ne csak leszálljanak a buszról egy kép erejéig, és menjenek a következő állomásra” – mondta Gritzky. Noha pénzügyi haszonnal jár az idegenforgalom, azért mellékhatásai is akadnak. A helyiek panaszkodtak, hogy a turisták bejelentés nélkül jelentkeznek a kertekben, például drónokat használnak. Az elharapódzó helyzet érdekében januárban a Hallstatt idegenforgalmi vezetői lépéseket tettek: napi 50-re korlátozták a turistabuszok számát.
A turizmus a koronavírus miatt leállt, ám a kis pihenő keserédes.
„A Hallstatt mindig is idegenforgalmi célpont volt, most sok ember elvesztette munkáját, vagy csökkent a munkaidő” – mondta Kurt Reiger, a Hallstatt sóbánya vezérigazgatója. A zenész, Gerhard hozzáfűzte:”Jó érzés, ha van néhány üres sáv magunknak, de a Hallstatt lakói örömmel osztják meg a falu szépségét barátaikkal és vendégeikkel a világ minden tájáról.”
Újra várják a látogatókat
Jó hír, hogy a lezárások feloldásával újraindul a turizmus; több szálloda ismét megnyílt és a híres sóbányák is működnek, de még mindig vannak még kihívások. “Úgy gondolom, időbe telik a turizmus fellendülése. Az egyik legnagyobb kérdés az, hogy ki jöhet, mikor és meddig” – mondta Gritzky. Mások kevésbé aggódnak emiatt, azzal érvelnek, hogy Hallstatt nem veszítette el azt, ami különlegessé teszi, ráadásul azon kevés divatos úti célok egyike, amelyik élőben felülmúlja az elvárásokat.