Népszerű kirándulóhelyeket öntött el az árvíz: túrautak és erdők, amiket most kerülni kell
Az évtized legnagyobb árvize érkezett hazánkba a héten: a Duna vízszintje több településen is a harmadfokú árvízvédelmi szint fölé emelkedett. Az áradás kedvelt kirándulóhelyeket is érint, melyeket biztonsági okokból lezártak. Ezekre a helyekre semmiképp sem érdemes ellátogatni a héten: mutatjuk, hol zárta el a túrautakat az árvíz!
Gemenc
A gemenci erdőben nemrég még szarvasbőgés-túrákon vehettünk részt, mostanra azonban a kedvelt kirándulóhelyet teljesen lezárták. Szeptember 18-a óta nem látogatható az erdőrész, ahonnan még a vadakat is mentik. Leállt az erdőben közlekedő kisvasút, illetve a pörbölyi Ökoturisztikai Központ is bezárt az árhullám átvonulásának idejére.
Az elkövetkezendő időszak válságos napokat hoz az erdei állatok életébe, hívja fel a figyelmet a Gemenc Zrt. “Az állatvilág számára a lehető legkisebb emberi zavarás biztosíthatja a minél nagyobb arányú túlélés lehetőségét, ezért az erdészeti társaság megkéri a lakosságot, hogy az árhullám elvonulásáig személyes jelenlétükkel ne zavarják az állatok menekülését és az erdészek, vadgazdálkodási szakemberek mentési és árvízvédelmi munkáját” – írják a honlapon.
Szigetköz
A Szigetközben kritikus méreteket öltött az árhullám a hét elején – a jó hír, hogy a péntek reggeli vízügyi adatok szerint ezen a szakaszon már 20 centiméteres apadás van. A szigetköziek számára nem ismeretlen az árvíz: településeiket nagyjából öt-tíz évente érinti a Duna vízszintjének emelkedése. Az árhullám miatt, ami Szlovákiát is erősen érinti, lezárták a Vámosszabadi hidat, ami egyben az országhatárt is jelenti.
A Szigetköz ideális vízállás esetén kedvelt vízitúra-helyszín, most azonban, az áradó Dunán szigorúan tilos az evezés. Miután visszaáll a rend, érdemes azonban ellátogatnunk a Duna eme csodálatos élővilágához.
Dunakanyar
Az árvíz szintén kritikusan érinti a Dunakanyart. Szentendrén, Visegrádon és Nagymaroson mobilgát épült az árhullám elleni védekezésre, a legtöbb településen azonban a hagyományos homokzsákos módszerekhez folyamodtak.
A Szentendrei-szigeten található Kisoroszit körülvette a víz, elzárva a falut a külvilágtól, az alapvető élelmiszereket hajón szállítják a településre. Az RTL helyszíni riportja szerint a helyiek nem aggódnak, előfordult már ilyen helyzet. Kisoroszi az árhullám átvonulásának idejére saját mentőautót kapott, emellett az OMSZ tájékoztatása szerint a mentőhelikopterek is folyamatos készenlétben állnak, hogy a szárazföldre szállítsák a bajbajutottakat.
A Szentendrei-sziget legtöbb településén felfüggesztették a kompközlekedést: a sziget jelenleg csak hidakon keresztül elérhető. A Dunakanyar több helyszínén is útlezárásokra számíthatunk: az Eurovelo-6 bicikliút egyes szakaszokon nem járható. Szintén lezárták a 10-es főút Neszmély és Süttő közötti szakaszát, illetve a vonatközlekedés is leállt Esztergom és Komárom között. A pótlóbuszok Esztergomból csak Süttőig közlekednek: az árvíz gyakorlatilag elvágta egymástól Komáromot és Esztergomot. A 2-es főút teljes dunakanyari szakasza is árvízvédelmi területté vált: Verőcén, Kismaroson, Nagymaroson, valamint Zebegényben is útlezárásokra kell számítani.
Ahogy arra a hatóságok is felhívták a figyelmet, nem érdemes a Duna-parton katasztrófaturistáskodni és zavarva ezzel az árvízi védekezést. Túrázni a Visegrádi-hegységben lehet: a Dunakanyar hegyormai a szárazföld felől továbbra is megközelíthetőek lesznek. Amennyiben kíváncsiak vagyunk az áradás mértékére, érdemes a környező hegycsúcsokról vetnünk egy pillantást a vízállásra.
Margitsziget
Ugyan nem a szó szoros értelmébe vett túrahelyszín, a budapestiek közül sokan sétálnak ki a Margitszigetre, ha a természetbe vágynak. Ezen a héten azonban ezt is nélkülöznünk kell: a Margitszigetet kiemelten fenyegeti az árvíz, ezért az árhullám elvonulásáig a sziget egész területét lezárták. A margitszigeti állatkert 110 lakóját evakuálták, a városligeti állatkertben helyezték el őket.
Budapesten a Duna tetőzése szombaton napközben várható a harmadfok szintje fölött, 830-840 centiméter körül.
Miután lecseng majd az árvízhelyzet, a Margitszigeten újra számos lehetőség nyílik a kikapcsolódásra, kicsik és nagyok részére egyaránt: bérelhetünk bringóhintót, megismerkedhetünk Magyarország vadállataival a kisállatkertben, vagy elmerülhetünk a sziget különleges történelmében a Domonkos kolostor romjai között.