Megfeszített munka folyik az árvízi védekezésben a Dunakanyarban. Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője szerdán közölte, az átlagosnál várhatóan lassabban vonul majd le az árhullám. Egy nagyobb áradás esetében ez általában 5-8 nap, de várhatóan ez most tovább fog tartani. Jelentősebb csapadék nem várható a Duna vízgyűjtő területein a közeljövőben, de az Ausztriában hullott hó olvadása lassítani fogja az árhullám levonulását. A vízügy szakemberei hajnalban megnyitották a Lajta-szükségtározó-rendszert, jó hí, hogy az árvízcsúcs csökkentése a Mosonmagyaróvár feletti szakaszon már érezteti is a hatását.
Galériánkban a szerdai árvízhelyzet a Dunakanyartól a Szigetközig, drónfotókon:
Kisoroszit körülvette a víz, újabb útlezárások jöhetnek
Csütörtökön újabb fő- és mellékutakon léphet életbe teljes lezárás a dunai árhullám miatt Vác környékén, elsősorban a Dunakanyarban, Pest vármegye keleti oldalán várhatóak korlátozások – tájékoztatta a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szerdán az MTI-t.
Emlékeztettek arra, hogy az elmúlt napokban már több tucat utat lezártak az árvízi védekezés vagy a magas vízállás miatt a szakemberek, elsősorban Komárom-Esztergom és Pest vármegyében.
- Eddig a 10-es, a 11-es és a 14-es főúton vezettek be jelentősebb korlátozásokat.
- Csütörtökön a 12-es főút Vác és Verőce közötti szakaszán 5 órától várható lezárás.
- A 2-es főúton Sződligetnél szerda éjszaka félpályás, csütörtök délelőtt pedig már teljes lezárás is lehetséges.
- Szintén a 2-es főutat érintően Sződliget és Vác között, valamint Vác lakott területen belül, a Gödöllői út és Rádi út között számíthatnak délelőtt teljes pályás korlátozásra a közlekedők.
- Egyes lezárások miatt az M2-es autóút bizonyos részeit is díjmentesen használhatják majd az autósok, a pontos szakaszokat a lezárásokhoz fogják igazítani a szakemberek.
- A Duna áradása miatt már nem lehet közúton eljutni Kisorosziba.
- A Tahitótfaluból oda vezető utat szerda délután lezárták.
Az aktuális korlátozásokért érdemes figyelni az Útinformot.
A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság a rendőrség honlapján közölte azt is:
- nem lehet megközelíteni az árvíz miatt Nagymaroson a Sólyom-szigetet sem.
- Vácon kilépett a medréből a Gombás-patak, ezért szerdán a Vám utca teljes szakaszát lezárták.
- Kismaroson hét utcát zártak le, kerülni a környező mellékutcákon lehet – ismertették. A vármegyében lezárták a helembai-ipolydamásdi Károly Róbert hidat, az autósok a Letkés-Ipolyszalka összekötő hidat tudják használni.
Budapesten lezárták a Margitszigetet – evakuálták a kisállatkert lakóit – , zárva a Hajógyári-sziget is. A BKK oldalán megtalálhatóak közlekedést érintő információk.
A rendőrség kéri, hogy katasztrófaturisták ne akadályozzák az árvízi védekezést
– olvasható a police.hu oldalon szerdán közzétett felhívásban.
“Arra kérünk mindenkit, hogy az árvízi védekezésben dolgozókat ne akadályozzák bámészkodással, fotózkodással. Ezzel nemcsak hátráltatják a munkát, hanem saját testi épségüket is veszélyeztethetik” – olvasható az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közleményében.
A töltések állapota napról napra változik a rájuk nehezedő víznyomás miatt. Vigyázni kell rájuk, járművel és gyalogosan is tilos azokat megközelíteni. Az áradó folyó veszélyes, könnyen elsodorhat bárkit – írták.
Válságos napok várnak az erdei állatokra is
Az elkövetkező időszak válságos napokat hoz az erdei állatoknak is. A folyó elárasztja az élőhelyeket, ezért különösen fontos, hogy a szárazföldet kereső, menekülő vadak nyugalma és az emberek saját biztonsága érdekében is kerüljék a gátak, erdők környékét, lehetőség szerint kutyájukat se arra sétáltassák.
Az állatok túlélését azzal segíthetik, ha minél kevésbé zavarják jelenlétükkel az erdészek, vadgazdálkodási szakemberek mentési tevékenységét.
A lezárt területekre tilos bemenni és parkolni, mert ott vagy már víz van, vagy hamarosan lehet. Ne hajtsanak át elárasztott úton, mert már a bokáig érő víz is elsodorhat egy embert vagy károkat okozhat az autóban. Ráadásul a víz alatt lehetnek veszélyes tárgyak, például elmozdult csatornafedél. Az elöntött területeken a fák gyökerei meglazulhatnak, és a szél könnyen kidöntheti azokat – írta az ORFK.