Árvíz érkezik a Dunán, Magyarországon harmadfokú készültség léphet életbe
A nagy kánikulát követő hirtelen lehűlés és az ezzel járó magas csapadékhozam megemelte a folyók vízszintjét Közép-Európa-szerte. Ausztriában, Lengyelországban és Csehországban hatalmas áradások várhatóak, főleg a hegyvidéki folyók esetében. Magyarországot sem kerüli el az árhullám. Molnár Lászlóval, a Kiderül meteorológusával egyeztettünk a várható helyzetről.
Mi okozza az árvizet?
“Egy erős északi hidegbetörés zajlik jelenleg, ami a Földközi-tenger meleg vizét elérve egy ciklon kialakulásához vezet a csütörtöki nap folyamán” – mondta Molnár László. “Ez a mediterrán ciklon örvénylik napokon keresztül Közép-Európa felett, és ez okozza a jelentős árvízkockázatot a magas csapadékmennyiség miatt.”
Az előrejelzések szerint a hirtelen hulló sok eső kritikus szintre emelheti a vízszintet az elkövetkező napokban. Budapesten a Duna jelenleg alacsony vízállású, 200 centiméterrel,
az előzetes mérések alapján jövő hét szerdán – szeptember 18-án – már a 650 centimétert is elérheti.
A lehulló csapadék mennyisége mindenképp magas lesz, az azonban még kérdéses, mennyire: ha az osztrák Alpokat havazás formájában éri a csapadék, az kevésbé emeli meg a folyók vízszintjét.
Mire számíthatunk itthon?
“Külföldön, Lengyelországban várható a legsúlyosabb helyzet, de Magyarországon is harmadfokú árvízvédelmi szintet meghaladó lesz több folyó vízszintje” – mondta Molnár László. “A Lajtán a valaha volt legnagyobb vízállás környékén várható a tetőzés hétfőn-kedden. A Rába szintén harmadfok felett fogja elérni a magyar határt Szentgotthárdnál, már vasárnap. A Mura drávai torkolatánál is a legmagasabb árvízvédelmi szintre emelkedhet a vízállás hétvégén. A Dráva a tavalyi rekordárvíz után idén nem fog ilyen magas szintet elérni, ott csak elsőfokú készültségre lesz várhatóan szükség.”
Ugyanakkor nem minden magyar folyó mentén kell árvízre számítani: “a Tiszán egyelőre nem látszik jelentősebb árhullám. A Bodrogon és a Sajón sem mutatnak komolyabb vízszintemelkedést az előrejelzések.”
Már a Google Maps-en is értesítést kapnak a felhasználók az árhullám várható érkezéséről. A Flood Hub előrejelzése szerint
a Duna budapesti szakaszán szeptember 18-ig emelkedik a vízszint, de már hétvégén átlépi az árvízvédelmi határt.
Több internetes oldalra is felkerült az információ, miszerint az érkező árhullám meghaladhatja a 2013-as árvíz során tapasztalt vízszintet. Molnár László szerint ez nem feltétlenül jelenthető ki az előrejelzések alapján, ugyanakkor nem is zárható ki teljes bizonyossággal. “Az biztos, hogy a Duna a harmadfokú árvízvédelmi szintet meghaladva lép be Magyarországra.
A fő veszély egyelőre nem minket fenyeget, de arra számíthatunk, hogy jövő hét elején már le lesznek zárva a magyar rakpartok.
Nem érdemes útnak indulni az érintett országokba
Az árhullám várhatóan Ausztriát, Csehországot és Lengyelországot fogja érinteni a legintenzívebben: “itt általában 150-250 milliliternyi csapadék fog hullani, de a hegyekben 250-350 milliliter is hullhat keddig” – mondta Molnár László. “Ez a veszélyesen nagy vízhozammal járó időszak csütörtöktől keddig tart az érintett országokban.”
A Flood Hub előrejelzése alapján Ausztriában a legtöbb helyen jövő hét elején tetőzik az árhullám: a leginkább érintett szakaszok a Traun, a Traisen, az Inn és a Morva folyók mentén találhatók. Szlovákiában a Duna több szakaszára adtak ki magas szintű figyelmeztetést: itt várhatóan szeptember 18-án tetőzik az árvíz. Csehországban a Morva, Lengyelországban pedig az Odera és a Visztula szakaszain érdemes odafigyelni az árvizekre.
“A hétvégén nem ajánlott ezekbe az országokba utazni, mert akár útlezárásokkal is számolni kell a magas vízszint miatt” – tanácsolja Molnár László.