A vízállás Budapesten péntekre virradó éjjel meghaladta a harmadfok szintjét,
a tetőzés a fővárosban szombaton napközben várható, 830-840 centiméter körül.
A város északi részein, többek között a Római-parton már elöntötte a Duna az alacsonyabban fekvő területeket, ahogy a legtöbb rakpart és partszakasz víz alá került: fotókon mutatjuk a helyzetet.
Az áradás miatt közlekedési korlátozásokat vezettek be: a Margitsziget mindkét lejáróját lezárták, a 26-os busz nem közlekedik, a H5-ös HÉV és a 4-es, 6-os villamosok elkerülik a Batthyány teret, ahol a metró sem áll meg.
Magyarországon várhatóan a harmadfokot szinte mindenhol meghaladja majd a Dunán levonuló ár legmagasabb vízszintje a helyi vízmércékén – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF). Esztergomban előreláthatólag pénteken napközben, Nagymarosnál pedig éjszaka tetőzik a folyó.
A Rábán Árpásig fokozat alatti, Győrben a harmadik fokozat szintje feletti tetőzésre lehet számítani a jövő hét elején.
A Lajtán a szükségtározó megnyitásának köszönhetően Mosonmagyaróvárnál éjszaka 286 centiméteren, a valaha mért legmagasabb vízállástól körülbelül 30 centiméterrel alacsonyabban volt tetőzés – közölte az OVF.
A Dunakanyarban a legnagyobb terhelést kapják a gátak
A lassú és tartós áradás miatt a gátak a Dunakanyarban most kapják a legnagyobb terhelést, az ideiglenes védműveknek akkora nyomást kell kibírniuk, hogy bármikor előfordulhatnak váratlan jelenségek, mint a csurgás vagy a buzgár, amelyek veszélyeztetik a töltések stabilitását.
A vízügyesek szaktudása most döntő fontosságú – hangsúlyozták, hozzátéve, hogy munkatársaik állandó őrszolgálatot látnak el, és azonnal beavatkoznak, ha rendellenességet látnak.
Az OVF ismét nyomatékosan kéri a lakosságot, hogy ne bámészkodjanak a védekezés helyszínein, mert akadályozzák a munkát és veszélybe sodorják a gátakat, az ott dolgozókat és mindenkit.