A Duna áradása miatt hétfő este lezárták a budai és pesti alsó rakpartot, kedden reggel pedig a Margitszigetet.
Hétfőn harmadfokú árvízvédekezési készültség lépett érvénybe minden budapesti Duna-szakaszon.
Az előrejelzések szerint kedden délelőtt éri el a Duna az alsó rakpartot.
Az árhullám miatti korlátozások a közösségi közlekedést is érintik. Kedd reggel lezárták a Margitsziget mindkét bejáróját, azon sem személyautók, sem a BKK járatai nem hajthatnak be. Ezért szeptember 17-én üzemkezdettől a 26-os autóbusz nem közlekedik, valamint a 4-es és a 6-os villamos nem áll meg a margitszigeti megállóban. A sziget csak északról, az Árpád híd felől közelíthető meg és onnan is kizárólag gyalog – írta az MTI.
Az Útinform azt közölte, hogy a Duna áradása miatt több utat és kerékpárutat is lezártak Komárom-Esztergom és Pest vármegyében.
- az Esztergom-országhatár (11326-os jelű) összekötő utat az 1-es km közelében, az esztergomi Mária Valéria híd közelében,
- a Dunaalmás hajóállomáshoz vezető (11342-es jelű) bekötőutat, illetve valamint Dunaalmás vasútállomáshoz vezető (11343-as jelű) utat is lezárták Dunaalmás belterületén.
- a Neszmély vasútállomáshoz vezető (11341-es jelű) utat,
- Ezen felül a 11-es főúton, Pilismarót térségében árvízvédelmi munkákat végeznek. Az 53-as és az 54-es km között csak a fél útpálya járható.
-
Pest vármegyében pedig három kerékpárutat is lezártak szintén a Duna áradása miatt:
- a Vác-Sződliget (97793-as jelű) kerékpárutat az 1-es és az 5-ös km között,
- a Megyeri híd (97767-es jelű) kerékpárutat teljes hosszában lezárták.
- valamint Szentendre közelében a Budapest-Szentendre EV6 (97812-es jelű) kerékpárutat a 2-es és a 3-as km között.
A Duna magas vízállása miatt a lezárták a Győr-Moson-Sopron vármegyei 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőt is. A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok Győr-Moson-Sopron vármegyében az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori-hidat használhatják kerülőútként.
“Egy erős északi hidegbetörés zajlik jelenleg, ami a Földközi-tenger meleg vizét elérve egy ciklon kialakulásához vezet a csütörtöki nap folyamán. Ez a mediterrán ciklon örvénylik napokon keresztül Közép-Európa felett, és ez okozza a jelentős árvízkockázatot a magas csapadékmennyiség miatt” – mondta korábban a Startlapnak Molnár László, a Kiderül meteorológusa.
Az előzetes mérések alapján szerdán – szeptember 18-án – már a 650 centimétert is elérheti a vízállás.
Egész Közép-Európa az árvízzel küzd
A napokban végigsöprő heves esőzések miatt gyakorlatilag egész Közép-Európa árvíz sújtotta terület. A régióban már legalább 16 ember életét vesztette a katasztrófa, és a helyzet továbbra is kritikus.
Alsó-Ausztria szinte teljesen felfordult, Csehországban Ostravát fenyegeti a gátszakadás veszélye, Lengyelországban példátlan vészhelyzetet hirdettek, Romániában pedig már a hetedik holttestet találták meg az árvíz sújtotta területeken.
A BBC térképe alapján jól látható, hogy a heves esőzéseket okozó frontrendszer Lengyelországtól egészen Albániáig húzódik. A nagy mennyiségű csapadék a magasabb hegyekben vastag hótakarót eredményezett, míg az alacsonyabban fekvő területeken villámárvizeket és áradásokat okozott. A hegyvidéki területekről lezúduló vizek a nagy folyókat veszélyesen megduzzasztják, így a Duna mellett a Visztulán, a Moldván, az Elbán és az Oderán is jelentős árhullámokra kell számítani.