Mi magyarok valamiért úgy érezzük, hogy a Föld túlfelén Kínában bukkannánk fel, ha sikerülne egy, az egész bolygón áthatoló végtelen hosszúságú alagutat kiásnunk.
De biztos, hogy így van ez? Nos, a Raketa.hu egy olyan oldalról számolt be, amelyen bár a művelethez szükséges infrastruktúrára nem áll rendelkezésre, de címünk, vagy a földrajzi koordinátáink alapján pontosan meg lehet határozni, hol is látnánk meg a napvilágot az irgalmatlan ásás után.
Mielőtt az oldalra kattintanánk, ismerkedjünk meg egy, a témában fontos szakszóval, amely nem más, mint az antipód. Ez a szakkifejezés a Föld felszínének azon pontját jelöli, amely átlósan ellentétes az általunk megadott hellyel.
Ennek precíz analizálásra pedig az Antipodes Map portálja lesz segítségünkre, amellyel végre felfedezhetjük azt, hogyha nyílegyenesen elkezdenénk fúrni egy végtelenített munkabírással rendelkező fúrófejjel – például a Hősök terén – akkor az hol látná meg a napvilágot a túloldalon.
Nem lőjük le a poént, de azért úszónadrágot vigyünk magunkkal (általában a magyar kezdőpontok túloldalán lévő végpontokkal így leszünk).
Az Antipodes Map a Google térképére épül: kereshetünk ország, város, cím és földrajzi koordináta alapján. A két legnagyobb, ember lakta antipód-térség Kelet-Ázsiában (Kína, Mongólia) és Dél-Amerikában (Argentínában és Chilében) található.
Néhány város párban, közel pontos antipódokkal:
- Christchurch, Új Zéland – A Coruña, Spanyolország
- Szingapúr – Pastaza, Ecuador
- Bogota, Kolumbia – Lampung, Indonézia
- Junín, Peru – Phnom Penh, Kambodzsa