Nem egyszerű eljutni a világ legeldugottabb kontinensére, mégis sokan választják úti célként az Antarktikát. A hóborította kontinensre egyre több turista-expedíció érkezik, számol be a CNN.
Mindenki ide vágyik
Egy ragyogó, napsütéses délutánon a Seabourn Pursuit sétahajó a Hanusse-öbölben egy tengeri jégtáblának csapódott. A fedélzeten tartózkodó 250 utas kíváncsian sereglett az erkélyre, és onnan figyelte a történéseket. A jelenetet nem kísérte pánikszerű menekülés, mint a Titanicon: helyette az utasok leszálltak a hajóról, hogy sétáljanak egyet a jégen.
A 2024 nyarán történt eset egy előre megtervezett expedíció része volt, mely során az utasok egy asztal mellett, pezsgős poharakkal koccintottak az Antarktikára való megérkezés örömére. A jégen sétálgató turisták között volt Greg és Susana McCurdy, egy Las Vegas-i nyugdíjas rendőrpár. Susana részmunkaidőben utazási ügynökként dolgozik, ezért a McCurdy-házaspár nyugdíjas éveit minél több egzotikus helyszín bejárásával tölti. Susana úgy nyilatkozott a CNN-nek, hogy az utóbbi időben egyre több ügyfele célozza meg a legtávolabbi kontinenst. “Autentikusabb, izgalmasabb dolgokra vágynak, különösen a Covid után. Már megunták a várakozást… Az Antarktika mindenki listájának élén áll.”
Az antarktikai utazások hulláma már a járvány utáni utazási fellángolás előtt elkezdődött. Az Antarktikai Utazásszervezők Nemzetközi Szövetsége (IAATO) az 1990-es évek eleje óta követi a jeges kontinensre látogató turisták számát. Akkoriban évente körülbelül 7000 ember látogatott el ide.
A számok az elmúlt fél évtizedben jelentősen megugrottak: 2017 telén valamivel kevesebb mint 44 000 turista látogatott el az Antarktiszra,
idén ez a szám meghaladta a 122 000 látogatót.
Azért érkeznek ilyen nagy számban, mert az utazás még soha nem volt ilyen egyszerű – és fényűző.
Változó körülmények
Néhány évtizeddel ezelőtt az antarktiszi utazás kisebb, jégvágó hajókkal volt csak megvalósítható. Az ezeken való utazás enyhén szólva sem számított luxusélmények. Robin West, a Seabourn alelnöke és expedíciós főigazgatója 2002-ben utazott először a térségbe. Azt mondja, hogy akkoriban sok hajó emeletes ágyakkal és közös fürdőszobákkal volt felszerelve.
Minden este fel kellett írnod a neved egy táblára, hogy spagettit vagy lasagnát kapj
– mondta. A hajók közül csak kevésnek volt ablaka, ahonnan ki lehetett volna látni. A mai élmény egészen más.
Colleen McDaniel, a Cruise Critic főszerkesztője a Lindblad és a National Geographic hajótársaságoknak tulajdonítja a változó trendeket. “Ők voltak az úttörők abban, hogy az Antarktika-élményt a hagyományos turisták számára is elérhetővé tették. De a kezdeti hajóutak kevésbé voltak fényűzőek, mint manapság” – magyarázta McDaniel. “Az utóbbi időben a Ponant, a Silversea, a Seabourn és a Scenic jelentősen elmozdult a luxusszolgáltatások irányába:
hihetetlen lakosztályokat, kivételes étkezési lehetőségeket és még gyógyfürdőket is kínálnak a fedélzeten.
“Az olyan hajótársaságok, mint a Quark, a kalandvágyókat targetálják: olyan programokat kínálnak, mint például az antarktikai sífutás és kempingezés.”
A turizmus káros hatásai
Az idegenforgalom növekedése miatt néhány szakértő riadót fújt a környezeti hatásokkal kapcsolatban. A Nature folyóiratban 2022-ben megjelent tanulmány szerint
az Antarktikán a hó gyorsabban olvad a kontinensre érkező turisták miatt.
A tengerjáró hajók kéményeiből származó fekete korom leülepszik a jégen, és begyűjti a napfényt: emiatt több tonna hó idő előtt olvad el. Az ökológusok szerint a növekvő emberi jelenlét miatt a szén-dioxid szintje is megugrik a bolygó egy olyan területén, amely nincs ehhez hozzászokva.
A tengerjáró hajók üzemeltetői azt mondják, hogy nagyon is tudatában vannak a környezeti hatásuknak. Az utasok részletes utasítást kapnak arra, hogy partraszálláskor ne legyen náluk semmilyen külső élelmiszer vagy egyéb szennyező anyag. Arra is figyelmeztetik őket, hogy soha ne feküdjenek le a hóba, és tartsanak távolságot az állatoktól, hogy az ember által terjesztett baktériumok és vírusok ne fertőzzék meg az élővilágot.
Az Antarktikán turizmust és kutatást bonyolító országok aláírták az úgynevezett Antarktisz-egyezményt. Ez kimondja, hogy senki sem építhet állandó építményeket a területen turisztikai célokra.
Ez azt jelenti, hogy az Antarktikán nincsenek szállodák.
Nemrégiben az IAATO elkezdte nyomon követni az Antarktisz térségében közlekedő sétahajók üzemanyag-fogyasztását; néhány üzemeltető eközben elektromos meghajtású járműveket használ, amikor csak teheti, hogy csökkentse a korom- és CO2-kibocsátást.
Könnyebben elérhető, mint valaha
Az antarktiszi térségben működő hajótársaságok az elmúlt években dollármilliárdokat fektettek be speciálisan épített luxus-expedíciós hajókba. A Seabourn Pursuit és testvérhajója, a Venture is gyógyfürdővel, kilenc étteremmel, nyolc társalgóval és bárral várja a fedélzeten tartózkodó mintegy 250 utast. A 132 kabin mindegyike nagy üvegajtókkal és erkéllyel rendelkezik, így az utazók testközelből figyelhetik, ahogy a fenséges jéghegyek elsuhannak mellettük.
Felár ellenében az utasok helyet foglalhatnak a fedélzeten hordozott tengeralattjárók egyikében, vagy kajakkal fedezhetik fel az Antarktisz vizeit. Az utazóknak nem kell aggódniuk a fagyos hőmérséklet miatt, mivel speciálisa felszerelést kapnak, amely garantáltan melegen és szárazon tartja őket, miközben pingvinek és fókák között bolyonganak.
Az utóbbi időben az antarktiszi utazások egy új kategóriája is megjelent: egyes szolgáltatók, mint például a Celebrity, a Norwegian és a Princess “körutazást” kínálnak, amely lehetővé teszi a turisták számára, hogy anélkül láthassák a fagyos kontinenst, hogy ténylegesen partra szállnának az érintetlen és törékeny tundrán. Ezek a látogatások gyakran nagyobb hajókat vesznek igénybe, és jellemzően megfizethetőbbek. Az IAATO szerint 2017-ben mintegy 7000 utas látogatott el az Antarktisz térségébe körutazás keretében.
Az elmúlt szezonban ez a szám meghaladta a 43 000-et, ami több mint 500%-os növekedést jelent.
“Ezek a körutak sokkal költségkímélőbb alternatívát nyújtanak a régióba való utazásra – még akkor is, ha valójában nem szállunk partra az Antarktikán” – mondja McDaniel. “És bár a pingvineket vagy a fókákat nem láthatjuk olyan közelről, mint a partraszállás során, mégis ott vannak.”
Bálnákat és rengeteg különleges madarat is megfigyelhetünk
Mindegy, hogy luxusutazáson vagy csak egy körúton veszünk részt, az Antarktisz valóban egy más világba nyújt bepillantást, amit még sosem volt ilyen könnyű megtapasztalni.