A COVID-19 jelentős hatással volt az amszterdami turizmusra: tavaly 19 millió utazó érkezett, a járvány után azonban a helyiek egy fenntarthatóbb és kiegyensúlyozottabb idegenforgalomért küzdenek, ami bizony megszorításokat is tartalmaz. Szeretnék, ha a történelmi belváros nemcsak a turisták játszótere lenne, hanem a hollandok is élvezhetnék annak szépségét.
Amszterdam az amszterdamiaké?!
Femke Halsema amszterdami polgármester egy közzétett levélben kijelentette: “Sürgősen gondolni kell a jövő belvárosára. A kérdések nem különböznek attól, mint a koronavírus-válság előtt, de a kiindulási helyzet más. Milyen belvárost szeretnénk magunknak, és kinek akarjuk, hogy vonzó hely legyen? Mit vesz igénybe annak létrehozása? És hogyan lehet megakadályozni, hogy az egyoldalú, turistaorientált gazdaság uralkodjon, miközben fenntartjuk az üzleti tevékenységeinket?”
A levélben az is említésre került, hogy számtalan panasz érkezett zajra és kellemetlenségekre a hírhedt vöröslámpás negyed és “bulinegyed” környékén.
A helyi vezetők szerint fontos, hogy megtalálják az egyensúlyt a látogatók és a belvárosba visszacsábítani kívánt lakosok között: “Amszterdam belvárosának szépsége egyrészt a történelmi csatornákban és az építészetben rejlik, másrészt az itt élő, dolgozó és látogató emberek változatos keverékében rejlik. Mindezek az emberek fontosak a légkörben, melyre olyan büszkék vagyunk. Az önkormányzat tehát intézkedéseket tesz a helyiek és a látogatók közötti egyensúly helyreállítása érdekében” – mondta a Lonely Planetnek Mascha ten Bruggencate, az amszterdami központi kerület tanácsának elnöke.
Korlátoznák a látogatók számát
Mindeközben civil kezdeményezések azért küzdenek, hogy évenként 12 millió vendégéjszakárakorlátozzák Amszterdam turisztikai befogadóképességét. Nem nyithatnának új hotelek, nem lenne több Airbnb, növelnék a jelenleg 3 eurós turizmusadót, átalakítanák a hírhedt vöröslámpás negyedet, és a listán szerepel az is, hogy a coffeeshopokban ne legyen szabad turistákat drogokkal kiszolgálni- írja a Turizmus Online.