Afganisztán sokak számára elérhetetlen, életveszélyes úti célnak tűnhet. Meglepő módon azonban ez nem feltétlenül van így. A CNN több, Afganisztánt beutazó kalandorral beszélt, akik beszámoltak az elzárt országban szerzett különleges élményekről.
Biztonságosabb a tálib hatalomátvétel óta
Meglepő módon a tálibok 2021-es hatalomra kerülése óta Afganisztán turizmusa fokozatosan növekszik. A 2021-es 691-ről 2023-ra már hétezerre nőtt a turisták száma. Bár a turizmus fejlődése pozitív hatással lehet az ország gazdaságára, sokan aggódnak amiatt, hogy az utazás normalizálása
legitimitást adhat a tálib rezsimnek, a világ egyik legelnyomóbb kormányának.
A turisták növekvő érdeklődése Afganisztán iránt részben annak köszönhető, hogy az ország már nem aktív háborús övezet, és a tálibok jelenléte paradox módon biztonságosabbá tette a helyzetet a turisták számára. A köztársaság bukása óta rengeteg turista érkezik az országba” – mondja Khyber Khan, az Unchartered Afghanistan afgán utazási társaság alapítója. Az ország konfliktusövezetként ismert, de “annyi minden mást is kínálunk – kultúrát, embereket, tájat” – jegyzi meg. “Sok turistát látok, különösen Kabulban, ott mindig találni turistacsoportokat.”
A legszebb hely valaha
“Az egyik legszebb hely volt, ahol életemben jártam” – mondta Ben Herskowitz a CNN-nek. Az amerikai tartalomkészítőt és utazót lenyűgözte Afganisztán szépsége és a helyiek vendégszeretete. Barátaival együtt egy nyolcnapos privát túrán vett részt: ellátogattak többek között Bámijánba, ahol az ezeréves Buddha-szobrok maradványait nézték meg, és a Band-e-Amir Nemzeti Park lenyűgöző tavai között hajóztak.
Herskowitz kiemelte, hogy a helyiek örömmel fogadják a turistákat, és mindenhol teával, étellel és szállással kínálták őket. “Annyi színes és változatos táj egy országban. Sosem láttam még ekkora kontrasztot egy helyen. Az ember elmegy Rómába vagy Görögországba megnézni az ókor maradványait, és turisták ezrei állják el az utat.”
Itt viszont egyedül lehetsz ezeken a gyönyörű helyeken, amik tele vannak történelemmel.
A legtöbb kormány nem tanácsolja az utazást
Bár sok utazó pozitív élményekről számol be Afganisztánban, számos nyugati kormány továbbra is figyelmezteti polgárait, hogy kerüljék az országba való utazást. Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma a legmagasabb, 4-es szintű utazási figyelmeztetést adta ki, amely a
terrorizmus, zavargások, emberrablás és bűnözés kockázataira hivatkozik.
Az Egyesült Királyság szintén mindennemű utazástól óva inti polgárait. 2024 májusában három spanyol turista vesztette életét, amikor fegyveresek támadtak meg egy nemzetközi turistacsoportot Bámijánban. Az elkövetők kilétét azóta sem sikerült tisztázni.
Ennek ellenére Afganisztánban az utóbbi években növekedett a turisták száma, amit több új turisztikai cég megjelenése is tükröz. Ehsan Barakzai, a Destination Afghanistan alapítója szerint az ország most nyitotta meg kapuit, így egyre többen érkeznek, különösen Kínából, Németországból, Kanadából és az Egyesült Államokból. James Wilcox, az Untamed Borders alapítója szerint a tálibok hatalomátvétele óta a legnagyobb biztonsági kockázat megszűnt, ami kedvezett a turizmusnak.
Nőként Afganisztánban
Az afgán nők jogai nagyban csorbultak a tálibok 2021-es hatalomra kerülése óta, különösen az oktatás és a foglalkoztatás terén. Azonban ezek a korlátozások általában nem vonatkoznak a női turistákra, akik számára a helyi turisztikai cégek lehetőséget biztosítanak, hogy szabadon felfedezhessék az országot. Emma Witters, egy 56 éves brit turista és YouTuber négyszer látogatott el Afganisztánba a tálib hatalomátvétel óta, és bár biztonságban érezte magát, szembesült kihívásokkal is: amikor Kabulból Kandahárba indult volna busszal,
egy buszsofőr nem volt hajlandó jegyet adni neki, mert egyedül utazott nőként.
Emiatt Witters-nek végül repülnie kellett.
Az amerikai Jacqueline Gonzalez idén júniusban tíznapos privát túrán vett részt Afganisztánban az Unchartered Afghanistan szervezésében, ahol négy várost – Kabult, Herátot, Kandahárt és Bámijánt – látogatott meg. Legemlékezetesebb élményeiként az afgán emberekkel való találkozásokat említi:
“A média nem mutatja meg az afgánok nagylelkűségét és vendégszeretetét” – magyarázta.
Afganisztánt félreértik.
Bár az ország alapvető infrastrukturális problémákkal küszködik, és nem tudja befogadni a turisták tömegét, Gonzalez úgy véli, hogy Afganisztánnak megvan a lehetősége arra, hogy idővel növelje a turistaipart. “Remélem, elég sokáig fogok élni ahhoz, hogy megerősödjön az infrastruktúra, és hogy a nők egyenlő esélyekkel rendelkezzenek” – mondta.
Borítókép: Kabul városa / Forrás: Getty Images