Ha azt kérnék tőlünk, hogy soroljuk fel az ókori Görögország legbefolyásosabb poliszait, valószínűleg Athénig és Spártáig jutnánk. Pedig az előbbi kettőn kívül is bőségesen akadnak említésre méltó helyek, például Thouria, egy déli város Kalamata és Spárta közelében – írja a BBC. A régió spártai uralom alatt állt csaknem 400 évig. A közelmúltban feltárt régészeti leletek azonban okot adnak arra, hogy azt feltételezzük: a rég elveszett város sokkal fontosabb volt, mint gondolnánk.
Előtűnt az elveszett város
Xeni Arapogianni régész 2007-ben vezetett ásatásokat a térségben, amikor egy fal maradványai bukkantak elő. Először még nem is sejtették, milyen jelentős emlékre leltek, pedig ott állt az orruk előtt az ókori Thouria. Néhány évvel később templomot és asklepiont, azaz egy kórházhoz hasonló ősi gyógyítóközpontot találtak, amelyet egyetlen régi vagy modern forrásban sem rögzítettek. 2011 óta a világ minden tájáról érkeznek egyetemi hallgatók, hogy részt vegyenek a különleges ásatási programban, ahol a gyakorlatban is megtanulhatják a régészeti módszereket, megismerhetik a régió történetét valamint segítenek a kerámiák tisztításában.
Később, 2016-ban az ásatási csoport egy fehér mészkőből készített színház maradványait találta, a becslések szerint a keletkezése a korai hellenisztikus időszakra tehető. Mivel a színházak esszenciális összetevői voltak már az akkori kultúrának, így egy ilyen építmény egyértelműen mutatja a város fontosságát is.
A feltárás során egy orchestrát (“zenekari gödör”), jól megőrzött kőfigurákat valamint egy nagy téglalap alakú kőcsatornát fedeztek fel, ez utóbbi az esővíz elvezetésére szolgált. A vezető abban a reményben kutat tovább, hogy idővel egy stadiont vagy agorát (központi tér) találnak.
Már az ókorban is emlegették
A tízkötetes Görögországról szóló úti leírás szerzője, a II. században élt görög geográfus, Pausanias papírra vetette: Thouria óvárosát egy dombon építették, majd völgybe költöztették. Azt is hozzátette, hogy a város Anthea lehet, ami Homérosz Iliászában is szerepelt. Egy másik geográfus és történész, Strabo már jóval korábban, az időszámításunk előtti I. században megírta, hogy Thouria lehet az Iliászban említett város – de nem Anthea, hanem Aepeia. A Krisztus előtti VIII. századi versek szerint mindkét várost Achilleus kapta engesztelésként Agamemnóntól.