December 2-tól a spanyol szállodák, apartmanok, kempingek, utazási irodák és autókölcsönzők kötelesek az eddigieknél jóval részletesebb adatokat közölni a hatóságokkal. Az intézkedés célja a szervezett bűnözés visszaszorítása, de sokan aggódnak annak gyakorlati következményei miatt – írja az Euronews.
Az új szabályok szerint a turistáknak több személyes adatot kell megadniuk, például:
a lakcímüket, a telefonszámukat, a fizetési adataikat,az utastársaik számát, valamint a családi kapcsolatokat az együtt utazó gyermekekkel.
Az adatok a szállodák, apartmanok, kempingek, utazási irodák és autókölcsönzők rendszerén keresztül egy központi platformra kerülnek, amelyet a spanyol hatóságok felügyelnek.
A szálláshelyeknek 40, míg az autókölcsönző cégeknek 60 különböző adatot kell jelenteniük, köztük a vendégek lakcímét, telefonszámát, bankkártya- és tranzakciós adatait, valamint a családi kapcsolatok részleteit. Az összegyűjtött információkat egy központi adatbázisba töltik fel, ahol a hatóságok három évig megőrzik azokat.
Az új szabályozás Spanyolország szárazföldi területeire és szigeteire – beleértve a Baleár- és Kanári-szigeteket – egyaránt vonatkozik.
Nagy bírságot kap, aki szabályt szeg
Aki nem tartja be az új előírásokat, akár 30 ezer eurós – azaz több mint 12 millió forintos – bírsággal is számolhat. Bár a szabályozás célja a közbiztonság javítása, a turisztikai iparág szereplői szerint a gyakorlatban számos problémát okozhat. Spanyolország legnagyobb szállodai szövetsége, a CEHAT, már korábban is tiltakozott a rendelet bevezetése ellen. A szervezet szerint az adatok begyűjtése és kezelése nemcsak a vendégek kényelmét, de a szektor hatékonyságát is rontja.
„Hónapok óta kérjük, hogy az illetékes szervek konkrét megoldásokat dolgozzanak ki, amelyek biztosítják a jogbiztonságot és az ágazat fenntarthatóságát, de semmilyen érdemi válasz nem érkezett” – nyilatkozta Jorge Marichal, a CEHAT vezetője.
A szállodák és utazási irodák arra figyelmeztetnek, hogy az új szabályok miatt megnövekedett adminisztrációs terhek hosszabb bejelentkezési időket és magasabb árakat eredményezhetnek.
Máshol is vannak szabályok
Más uniós országokban is kötelező az utasok személyazonosító okmányainak ellenőrzése a szálláshelyeken. Horvátországban, Olaszországban és Németországban például a vendégek nevét, elérhetőségeit és személyazonosító adatait szintén jelenteni kell a hatóságoknak.