Bármi legyen is az úti cél decemberben, az ünnepi repülés különösen nagy körültekintést igényel, hiszen a repülőterek zsúfoltsága és a késések sok utazó számára stresszesebbé tehetik az indulást. Kiss Róbert Richárd turisztikai szakértőt kérdeztük arról, melyek az idei szezon legnépszerűbb trendjei és úti céljai, és hoztunk néhány gyakorlati tippet azoknak, akik év végén repülőre szállnak majd.
Fontos, hogy időben induljunk el
Az ünnepi szezon ideális időszak az utazásra, legyen szó “télből a nyárba” típusú nyaralásról, vagy városlátogatásról. A megfelelő előkészületekkel elkerülhetőek a zsúfoltságból és késésekből adódó problémák, így zavartalanul élvezhetjük az ünnepeket, akár otthonunktól távol is.
„Mivel karácsony és szilveszter között sokan útra kelnek, gyakoribbak lehetnek ilyenkor a késések. Ha egy szilveszteri buliba tartunk, ne aznap reggel induljunk el! Mindig számolni kell az esetleges csúszással” – javasolja a turisztikai szakember.
Nagy akciókra ne számítsunk
A szakértő elmondta, hogy az ünnepi időszak kiemelt szezonnak számít, hasonlóan a nyári csúcsidőszakhoz.
A szilveszter különösen népszerű időpont az utazók körében, így ebben az időszakban nem igazán számíthatunk akciókra a légitársaságok részéről.
Advent idején nagyon népszerűek a különböző karácsonyi vásárok, például Bécs, München, Stuttgart, Pozsony, Prága is vonzzák ilyenkor a magyar utazókat. Ebben a korábbi cikkünkben gyűjtöttük össze a legnépszerűbb adventi vásárokat Európában – itt még az utolsó pillanatos utazók is találni fognak kedvükre valót úti célt. Míg sokan az adventi vásárok miatt indulnak útnak, az adventkor utazóknál létezik egy másik véglet is, ők pont ennek az ellenkezőjét keresik: télből a nyárba utaznak. Ennek megfelelően a téli hónapokban népszerűek a meleg éghajlatú desztinációk is. Régebben télen charterjáratok indultak meleg égövi helyekre, de ma már a fapados légitársaságok dominálnak. Az egzotikus helyek, például a Maldív-szigetek, Thaiföld vagy a Kanári-szigetek továbbra is vonzóak maradtak.
„Ez a szezon most kezdődik, és egészen február végéig tart majd, de azt azért látnunk kell, hogy a volumene nem összehasonlítható a nyári szezonéval. Jellemzően, ahova fapados járatok indulnak, oda elutaznak a turisták. Ilyen helyszín például Dubai is”- árulta el a szakértő.
A Maldív-szigeteken idén rekordot döntött a hazai turisták száma: több mint ötezren repültek Magyarországról. Észak-Afrika is népszerű: Egyiptom, Tunézia és Marokkó remek választás lehet, különösen azok számára, akik biztosan jó időben töltenék az ünnepeket.
Népszerű a városlátogatás is. Barcelona, Róma, London is kedvelt célpontok, Bécs és Prága pedig a közelségük miatt is vonzóak.
Ezzel nem fognak felengedni a gépre
Az ünnepi időszak közeledtével egyre többen szeretnének csillagszórót, tűzijátékot vagy más pirotechnikai eszközt is magukkal vinni külföldi repülőútjukra. Fontos tudni, hogy ezek a légiközlekedésben tiltott eszközöknek számítanak, mivel veszélyt jelenthetnek a repülés biztonságára. Különösen népszerű ebben az időszakban a csillagszóró, amely látványos ünnepi kellék ugyan, de fémport tartalmaz, és akár 1000-1600°C hőmérsékleten is éghet. Emiatt sem kézipoggyászban, sem feladott csomagban nem szállítható.
A repülőtéri biztonsági szolgálat a poggyászok átvizsgálása során minden tiltott vagy veszélyes eszközt köteles eltávolítani. Ez nemcsak kellemetlenséget okozhat az utasoknak, hanem időveszteséggel és akár késésekkel is járhat. Még véletlenül se legyen nálunk csillagszóró, ha repülőre szállnánk!
Új trend van kialakulóban
Régebben a karácsonyi időszakot otthon töltötték az emberek, de ma már egyre többen választják a szállodák nyújtotta kényelmet az ünnepek alatt is.
„25-30 évvel ezelőtt karácsonykor mindenki otthon volt, a szülői vagy nagyszülői házban. Ma már viszont egyre népszerűbb dolog szállodában karácsonyozni a családdal. December 25-én és 26-án sokan wellnesshotelbe mennek, de olyan is van, aki már a szentestét is így tölti. Ennek az oka egyszerű: ha együtt a család, egy hotelben is lehet meghitt és szeretetteljes a karácsony, viszont ott nem kell elmosogatni, rendet rakni.
Így a hotelek a karácsonyi időszakban is komoly forgalmat tudnak már generálni, pedig 30 évvel ezelőtt kongtak az ürességtől decemberben – – világított rá Róbert.
Tippek, hogy az ünnepi repülés ne legyen nyűg
Az ünnepi utazás mindig kihívásokat rejt: nagyobb utasforgalom, rosszabb időjárási viszonyok és tapasztalatlan “első utazók” teszik nehezebbé a dolgokat. Összegyűjtöttünk néhány hasznos praktikát, amelyekkel elviselhetőbb lehet egy karácsonyi repülős túra:
Az olcsó jegyek mindig vonzóak, különösen az ünnepek alatt, amikor pénztárcánk amúgy is vékonyabb. Fontos azonban figyelembe venni, hogy nem minden időpont ugyanolyan ideális a repüléshez. A reggeli járatok általában kevesebbet késnek, míg az éjszakai járatok kevésbé zsúfoltak. Átszállásos járatok esetén mindig hagyjunk legalább egy-két órát az átszállásra – ünnepi időszakban érdemes még ennél is több idővel kalkulálni, hogy biztosan ne maradjunk le a következő járatunkról.
Az ajándékokat inkább előre postázzuk, így elég lehet a kézipoggyász, így megspórolhatjuk a poggyász feladásával járó többletköltséget és a sorban állást is, ráadásul
ha nincs bőröndünk, elkeveredni sem fog a túlterhelt ünnepi időszakban.
Ha mégis megkerülhetetlen, hogy nagy csomaggal utazzunk, szuper trükk, ha egyedi kinézetű bőröndöt vagy táskát választunk. Egy feltűnő minta vagy élénk szín segíthet, hogy könnyebben megtaláljuk a saját csomagunkat.
Hosszabb sorok, jeges utak vagy zsúfolt parkolók – az adventi szezonban bármikor közbejöhet valami. Emiatt érdemes korábban elindulni. Az ünnepi időszakban a kapuknál és biztonsági ellenőrzéseknél különösen nagy a tömeg, ezért sose időzítsük túl szűkre a menetrendünket! Ha a járatunk késik vagy törlik, fontos tudni, hogy a légitársaság köteles újrafoglalni az utat, gyakran díjmentesen. Őrizzük meg az esetleges extra költségekről szóló számlákat, mert ezek egy része visszatéríthető.
Az utazásbiztosítás olyan helyzetekben is védelmet nyújt, amiket a légitársaság nem térít meg (pl. betegség vagy rossz időjárás miatt történő lemondás). Bizonyos biztosításokkal még akkor is visszamondhatjuk az utat, ha egyszerűen meggondoltuk magunkat.