A Szardínia szigetén fekvő Ollolai település tárt karokkal várja új lakóit, számol be róla a CNN: a falu honlapot indított, melyben egy euróért kínálja a lakatlan épületeket azoknak az amerikaiaknak, akik az elnökválasztás eredménye miatt el szeretnék hagyni országukat.
Az amerikaiak a nyerő kártyák
Miközben a világ számos országának okoz fejtörést, hogy mit kezdjen Donald Trump amerikai ex-elnök újraválasztásával, Ollolai megtalálta a piaci rést. Ollolai több vidéki olasz településhez hasonlóan régóta küzd az elnéptelenedés problémájával: ezért a faluban található lakatlan, romos házakat a település önkormányzata mindössze egy euróért adja el az azokat felújítani és oda beköltözni vágyóknak.
Az amerikai elnökválasztás eredményét követően a falu egy új honlapot indított, amely azoknak az amerikaiaknak szól, akik külföldön keresnek új otthont a választási eredmények elől menekülve.
“Aggódik a világpolitika miatt? Kiegyensúlyozottabb életmódot és új lehetőségeket keres?” – teszi fel a kérdést a weboldal.
Itt az ideje, hogy felépítse európai menedékét Szardínia lenyűgöző paradicsomában.
Francesco Columbu polgármester a CNN-nek elmondta: a honlapot kifejezetten azért hozták létre, hogy az elnökválasztás miatt költöző amerikai szavazókat bevonzzák. Azt mondja, szereti az Egyesült Államokat, és meg van győződve arról, hogy az amerikaiak a legjobb emberek arra a célra, hogy segítsenek a közösség újjáélesztésében.
“Mi leginkább amerikai beköltözőket szeretnénk, és mindenekelőtt rájuk fogunk összpontosítani” –mondja. “Természetesen nem tilthatjuk meg a más országokból érkező embereknek sem, hogy jelentkezzenek, de az amerikaiak gyorsított eljárásra számíthatnak. Bennük bízunk, hogy segítenek nekünk újraéleszteni a falut, ők a nyerő kártyánk.”
Columbu azt is elmondta, hogy a falu háromféle szállást kínál:
ingyenes ideiglenes otthonokat digitális nomádoknak, egy eurós felújításra szoruló otthonokat, és lakható házakat 100 000 euróig (40 millió forintig) terjedő áron.
A polgármester külön munkacsoportot állított fel, amely végigvezeti az érdeklődőket a vásárlás minden lépésén: a rendelkezésre álló lakások személyre szabott, privát túráinak megszervezésétől kezdve a kivitelezők, építők felkutatásán át a szükséges papírmunkák elvégzéséig. A rendelkezésre álló üres ingatlanok fotói és tervrajzai hamarosan felkerülnek a honlapra.
Nagy probléma a lakosság csökkenése
Az elmúlt évszázadban Ollolai lakossága 2250-ről 1300 főre zsugorodott, és évente csak néhány csecsemő születik. A nehéz gazdasági körülmények miatt sok család hagyta el a falut, munkahelyek és jobb életminőség reményében.
Az elmúlt néhány évben a lakosság száma tovább csökkent: jelenleg 1150 fő él a faluban.
Bár a falu kétségbeesetten próbál új beköltözőket szerezni, az amerikaiaknak szóló “kedvezményes bánásmód” ellentmondásosnak tűnhet: a költözésre csábító honlap nem említi előfeltételként az amerikai útlevél meglétét, de a polgármester szerint az amerikai állampolgárokat előnyben részesítik a más nemzetiségű jelentkezőkkel szemben.
Természetesen nem említhetjük konkrétan a most megválasztott amerikai elnök nevét, de mindannyian tudjuk, hogy ő az, aki miatt most sok amerikai szeretné elhagyni az országot
– magyarázza Columbo. Azt is elmondta, hogy városháza honlapjára az utóbbi időben 38 ezer, házakkal kapcsolatos érdeklődő levél érkezett, többnyire az Egyesült Államokból.
Ollolai már korábban is igyekezett új lakókat csábítani az elnéptelenedő faluba: 2018-ban kezdődött az akció, melynek során jelképes összegért, egy euróért adtak el romos lakásokat újonnan beköltözőknek. Később megkezdődött az üres munkaterületek bérbeadása, szintén egy euróért. Tavaly indult a Dolgozz Ollolai-ból program, ami a digitális nomádokat célozza: eddig négy amerikait szállásoltak el teljesen felszerelt lakásokba egy euróért cserébe.
Az alku lényege, hogy az innen dolgozóknak valami olyan alkotást kell létrehozniuk, ami Ollalai közösségét dicséri.
A városháza havonta nagyjából 350 eurót fizet azért, hogy a digitális nomádok többszintes, két hálószobás lakásokat béreljenek a helyi családoktól; a közüzemi díjakat, számlákat és az adókat is az önkormányzat fedezi.
Az új beköltözőket kereső program azonban nem halad a tervek szerint: Columbu szerint 2018 óta mindössze 10 lakást sikerült egy euróért eladni és felújítani.
A falu továbbra is félig üres, még mindig van körülbelül 100 üresen álló, olcsón eladó, beköltözhető lakásunk.
“Mindet feltérképeztük és listáztuk, és hamarosan a fotók is felkerülnek a netre, hogy a vevők megnézhessék őket.”
A legtöbb épület a történelmi városközpontban található: a festői paraszt- és pásztorlakások helyi gránitsziklákból készültek. Néhány kulcsrakész ingatlan már a felújításon is átesett, és a legmodernebb kényelmi funkciókkal van felszerelve. Az amerikai beköltözőkre nem vonatkozik semmiféle korlátozás: lehetnek bármely korosztály tagjai, akár nyugdíjasok, digitális nomádok vagy vállalkozók, akik kisvállalkozást szeretnének nyitni a faluban.
A járt úton túl
Ollolai az ismert turisztikai útvonalakon kívül esik, ezért ideális azok számára, akik a csendet és az egyszerűséget keresik. A település egy vad, hegyvidéki régióban található, ahol az ősi mezőgazdasági hagyományok élnek tovább.
A levegő friss és szennyezésmentes, nincs tömeg és nagyszerű a kilátás.
Ősszel a cortes apertas (nyitott udvarok) néven ismert esemény során a helyi istállók és ősi kocsmák megnyitják kapuikat a nagyközönség előtt: a vendégek minden helyszínen bort, sonkát, sajtot és más finomságokat kóstolhatnak. A környék híres a helyben készített Casu Fiore Sardo sajtról. Ollolai eseményeinek másik fénypontja februárban megrendezett, kecskeszerű jelmezekkel és archaikus rituálékkal tarkított álarcos karnevál.