Japán legmagasabb hegyének csúcsait általában október elejére már hó borítja, most mégis kopár a felszíne, ezzel komoly riadalmat váltva ki – számolt be a CNN.
Az első hóesés normálisan a tél érkezését jelzi, a nyári hegymászószezont követi, amely idén szeptember 10-én ért véget. A hótakaró átlagosan október 2-án kezd megjelenni a Fudzsin, tavaly a japán időjárási hivatal szerint október 5-én regisztrálták az első hóesést – igaz, az NHK közszolgálati televízió arról számolt be, hogy a meleg miatt a hó nagy része november elejére már el is olvadt.
A japán Kofu Helyi Meteorológiai Hivatal, amely 1894-es megalapítása óta minden évben bejelentette az első havazást a Fudzsin, idén még nem tette ezt meg, amelyet a szokatlanul meleg időjárással magyaráznak.
Mivel Japánban nyár óta magas a hőmérséklet, és mivel esett az eső, nem esett hó
– közölte Shinichi Yanagi, a Kofu-i hivatal meteorológusa kedden a CNN-nek. Az október 29-i hóhiány megdöntötte a korábbi, 1955-ben és 2016-ban felállított október 26-i rekordot – tette hozzá.
Japánban idén regisztrálták a legmelegebb nyarat a statisztikák 1898-as kezdete óta – közölte a meteorológiai hivatal szeptemberben. A júniustól augusztusig tartó időszakban az átlaghőmérséklet 1,76 Celsius-fokkal haladta meg a normális szintet, ami felülmúlta a 2010-ben felállított korábbi rekordot (1,08 fok) – közölte az ügynökség.
Japánban szokatlanul meleg maradt az ősz folyamán is, legalább 74 városban 30 Celsius-fokos vagy annál magasabb hőmérsékletet mértek október első hetében a Climate Central nonprofit kutatócsoport elemzése szerint.
Nem csak Japánban volt szélsőségesen meleg a nyár, az idei nyár már második éve megdöntötte a globális melegrekordokat, 2024 egyértelműen a történelem legmelegebb évének ígérkezik.
A Fudzsi-hegyen később lehulló hó nyomasztó jele lehet annak, hogy merre tart a világ: a melegebb telek hatással lesznek a havazásra, a turizmusra, a helyi gazdaságra, az élelmiszer- és vízellátásra, sőt még az allergiásokra is.
A Japán Jamanasi és Sizuoka prefektúrák között elterülő, 3776 méter magas Fudzsi-hegy az UNESCO Világörökség része és Japán egyik ikonikus pontja.
Az év nagy részében általában hó borítja, amíg júliusban meg nem kezdődik az éves hegymászószezon, amely látogatók millióit vonzza, akik szívesen túráznak a csúcsra, vagy nézik a napfelkeltét a híres lejtőkről.
Az elmúlt években a hegyet a túlzott turizmus sújtotta, japán tisztviselők korábban arra panaszkodtak, hogy a látogatók szemeteltek, túlterhelték az illemhelyeket, és nem megfelelő felszerelésben túráztak, ami balesetekhez és sérülésekhez vezetett.
Júliusban a hatóságok idegenforgalmi adót vezettek be, és új szabályokat léptettek életbe a tömeg kordában tartása érdekében.