Juhász Edit, a Paksi Atomerőmű Zrt. Látogató Központjában tartott sajtótájékoztatón hozzátette,
az erőművek mellett nyitva lesznek távfűtő művek, vízi szolgálatók és hulladékgazdálkodók telephelyei.
A programokon a látogatók hitelesen, első kézből az intézményekben dolgozó szakemberektől kaphatnak információkat.
A rendezvénnyel két üzenetet szeretnének eljuttatni a fogyasztókhoz: azt, hogy a közműlétesítményekben sok ezer szakember professzionális, felelősségteljes munkája biztosítja a fogyasztók ellátását, valamint azt, hogy a tájékozott, tudatos fogyasztó nemcsak saját magával tehet jót, hanem a tágabb közösségével is, lehet szerepe az erőforrásaink megóvásában és az országos rendszerek hatékony működtetésében – mondta a hivatal elnöke az MTI szerint.
Az eseményen a látogatók betekintést nyerhetnek az energiatermelés folyamataiba: megnézhetnek olyan erőműveket, ahol atom, biomassza, hulladék, lignit vagy víz alapú technológiát alkalmaznak, és a városi távfűtőművek működését is – írja az alternativenergia.hu.
A hulladékfeldolgozó üzemekben bemutatják, hogyan lesz a hulladékból újra felhasználható, vagy energianyerésre hasznosítható alapanyag, és megmutatják, hogyan segíthetik ezen folyamatokat a polgárok.
A víziközmű-szolgáltatók telephelyei is megnyitják kapuikat, amelyek mögött bepillantást nyerhetünk vízművek, víztározók működésébe, a szennyvíztisztítás működésébe, de az is kiderül, mit rejt egy víztorony belseje.
A megújuló energiatermelés alkalmazására egyre nagyobb figyelem irányul, a program keretében egyre több olyan létesítményt kereshetünk fel, ahol természeti erőforrások erejével, például vízzel, biomasszával vagy biogázzal termelnek hőt vagy villamosenergiát.
Kovács Pál, a Paksi Atomerőmű igazgatója elmondta, jelenleg világszerte 415 atomreaktor működik 373 735 megawatt teljesítménnyel. A legnagyobb, 94 reaktorból álló flottával az Egyesült Államok rendelkezik, Franciaország és Kína 56-56 reaktort működtet. Összesen 63 harmadik generációs reaktor épül 66 100 megawatt teljesítménnyel.
“Várjuk azt, hogy megjelenjenek a negyedik generációs reaktorok, amelyek az eddig felgyűlt, kiégett üzemanyagokat dolgozzák fel. Ha ez a technológia lépés megvalósul, akkor a ma ismert uránkészletei akár háromezer évre elég üzemanyagot tudnak biztosítani a reaktorok újabb generációinak” – fűzte hozzá.
A paksi atomerőműben a pénteki program keretében két helyszínen is várják a közönséget, a Látogató Központ és az üzemi terület mellett meg lehet nézni az atomenergetikai múzeum új, városi helyszínen kialakítás alatt lévő tárlatát is – tájékoztatott az igazgató.
(MTI)