Hatalmas tűz pusztít a szigeten, ahol olyan fajok élnek, mint sehol máshol a Földön
Hatalmas tűzvész pusztít az új-zélandi Waikato-ban, számol be a CNN. Waikato egy védett vizes élőhely, rendkívül érzékeny ökoszisztémával és ritka fajokkal, amelyek közül néhány sehol máshol nem található meg a Földön.
Sok szempontból fontos helyszín
Új-Zéland északi szigetén található Waikato-ban 15 kilométeres hosszon ég a bozót: a tűz hétfő óta több mint 2471 hektárnyi területet égetett le, közölték a helyi hatóságok. Arra figyelmeztettek, hogy akár napokig is eltarthat, amíg ellenőrzés alá vonják a területet. Szakértők szerint Waikato Új-Zéland egyik legnagyobb szén-dioxid-nyelője – ezek az ökoszisztémák, amelyek több szén-dioxidot távolítanak el a légkörből, mint amennyit hozzáadnak, kulcsfontosságúak a globális felmelegedés és az éghajlati válság hatásainak lassításában.
Az ország legnagyobb városától, Auckland-től délre fekvő helyszínen mintegy 50 tűzoltó dolgozik helikopterek és repülőgépek mellett – közölte az Új-Zélandi Tűz- és Katasztrófavédelmi Hatóság (FENZ). A hatóságok szerint a környék lakói és üzletei nincsenek közvetlen veszélyben. “Ez egy nagy tűz, és napokig tarthat, amíg megfelelően ellenőrzés alá vonjuk” – mondta Mark Tinworth irányító egy szerdai sajtóközleményben.
A tőzeg jelenléte – az elhalt és lassan lebomló növényi anyagok tömege, amely gyakori a mocsarakban és a vizes élőhelyeken – tovább szítja a tüzet:
a gyúlékony anyag akár a föld alatt is képes lángra kapni.
A lángok komoly veszélyt jelentenek a törékeny ökoszisztémára: Waikato a szakértők szerint olyan különleges élőhely, amely kevés más helyen található a Földön. A helyszín két folyót övező mocsarak, lápok, láprétek és nyílt vizek összessége, amelyet az új-zélandi kormány országos jelentőségű területként tart számon.
Waikato emellett szerepel a Ramsari-listán is: ez a fontos vizes élőhelyek védelmét célzó nemzetközi egyezmény részét képezi, és veszélyeztetett madárfajok költőhelyeként is jelöli a területet. Niwha Jones, a természetvédelmi minisztérium Waikato megyei műveleti vezetője elmondta a CNN-hez tartozó Radio New Zealand-nek (RNZ), hogy az itt fészkelő madarak közé tartozik az ausztrál-szigeti keselyű, vagy māori nyelven matuku-hūrepo; a folt nélküli cinege, vagy pūweto; és az északi-szigeti páfránymadár, vagy mātātā. “A vizes élőhely számos ritka halnak és növénynek is otthont ad” – tette hozzá. “Például
a veszélyeztetett mocsári sisakos orchideának, ami sehol máshol nem fordul elő a világon.
Egyelőre nem tudni, hol és miért keletkezett a tűz: a helyszíni nyomozók a lángok eredetét is igyekeznek felderíteni.
Már régóta nagy a baj
A Waikato már a tűzvész előtt is veszélyben volt: más, törékeny ökoszisztémákhoz hasonlóan rendkívül káros hatással voltak rá az éghajlatváltozás okozta környezeti változások. A természetvédelmi minisztérium szerint a helyszín “drámai változásokon ment keresztül” az évek során az emberi földhasználat, a megnövekedett áradások és a nem őshonos fajok betelepítése miatt. Emiatt az ökoszisztéma egészsége és öngyógyító képessége már korábban sérült.
A vizes élőhely egyfajta tőzegmocsár, ami “nagyon ritka ökoszisztéma”, és “egyike a déli féltekén megmaradt kevés ilyen területnek” – mondta Jones, a minisztérium munkatársa az RNZ-nek. A szén-dioxid-elnyelők létfontosságúak a globális felmelegedés és az éghajlati válság egyéb hatásainak lassítása szempontjából; az Amazonas esőerdő például, amelyet régóta a bolygó “tüdejeként” emlegetnek, 15-20 év globális szén-dioxid-termelését köti meg.
Ha ezek a szén-dioxid-nyelők veszélybe kerülnek, az általuk tárolt szén-dioxid könnyen újra a levegőbe kerülhet.
Az Amazonas már most kezd összeomlani: az utóbbi években több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit elnyel, főként az erdőtüzek és a fakitermelés miatt.
Mivel a tűz még most is ég, túl korai lenne felmérni a kár mértékét vagy az ökoszisztémára gyakorolt hatását –mondta Jones az RNZ-nek. Hozzátette azonban, hogy “ez a tűzeset a tárolt szén egy részét vissza fogja engedni a környezetbe.” Az oltás sok kihívással jár: a hatóságok szerdán figyelmeztették a lakosságot, hogy ne repüljenek drónokkal a tűz közelében, miután egy drón miatt a tűzoltóknak ideiglenesen le kellett állítaniuk a műveleteket az ütközésveszély miatt. “Ez igazán gyönyörű része az országnak, és jelentős környezeti értékkel bír, ezért mindent megteszünk, hogy megakadályozzuk a pusztulását” – mondta Tinworth, a FENZ munkatársa kedden egy külön közleményben.