Sokan nem tudják, hogy Győr valójában milyen kincseket rejt - 9 ok, hogy felfedezd!
Szakrális emlékek
A győri püspökséget még Szent István király alapította 1009-ben, így több mint ezer éves múltra tekint vissza. A Nagyboldogasszony-székesegyház mai barokk kialakítását Zichy Ferencnek, Győr 1743–1783 közötti püspökének köszönheti. Kevés olyan kegyhelyet találunk a világban, mint ez a székesegyház, ugyanis háromszoros zarándokhely.
A székesegyház legféltettebb kincse a Szent László-herma. A középkori magyar ötvösművészetünk legértékesebb darabjaként számon tartott ereklyetartó I. László magyar király koponyájának egy darabját tartalmazza. Ez eredetileg a nagyváradi székesegyház számára készült, de a török elől menekítve került 1606-ban Győrbe. A herma ismeretlen mestere az ereklyetartót aranyozott ezüstlemezekből formálta meg, és a fejre liliomos koronát helyezett.
A bazilika másik fontos ereklyéje a Könnyező Szűzanya szentkép, amely 1697. március 17-én reggel a szentmise kezdetétől három órán keresztül véres könnyeket hullatott. Az évfordulóhoz kapcsolódva minden évben sokan elzarándokolnak a Könnyező Szűzanyához. 1996. szeptember 7-én, győri látogatása idején II. János Pál pápa is imádkozott a Szűzanya kegyképe előtt.
A székesegyház arról is nevezetes, hogy falai között nyugszik Boldog Apor Vilmos püspök, aki 1945 márciusában, amikor a front elérte Győrt, a püspökvár alatti pincékben menedéket adott a nőknek és a gyerekeknek. Március 30-án szovjet katonák törtek be az épületbe, hogy elhurcoljanak lányokat és asszonyokat. Őket védelmezve a püspök három lövést kapott és belehalt sérüléseibe. Több mint négy évtized telt el, mire a székesegyházban helyezhették örök nyugalomra, és 1997-ben boldoggá avatta II. János Pál pápa.
Bár a háborús pusztítások során a Győri Egyházmegyei Kincstár gyűjteményének jelentős része odaveszett, a bazilika kincstára így is Magyarország egyik leggazdagabb egyházművészeti gyűjteménye. Közel kilencven darab ötvöstárgyat és textil-műremeket mutatnak be, melyeket püspökök és főurak ajándékoztak az egyháznak.
Kilátók
Győr legjobb kilátópontja a Bazilika közelében magasodó Toronykilátó, ahonnan felülről is szemügyre vehetjük a várost. A lépcsőkön felkapaszkodva pompás kilátás nyílik a tetőteraszról az óváros piros háztetős házaira és a folyókra.
A pályaudvar közelében, tágas téren áll a Városháza pompás épülete. Ennek csodálatos díszterme és tornya a nagyközönség előtt is nyitva áll – aki fel szeretné ezeket keresni, annak előzetesen a Tourinform irodában kell erre engedélyt kérni.
Természetkedvelőknek
A város zöld tüdeje a Püspökerdő, ahol kilenc kilométer hosszú sétaút húzódik. Ezen tűzrakó helyek, erdei tornapálya, valamint csúszdák, hinták, mászókák is várják a látogatókat, így családi kirándulásra is alkalmasak. A Püspökerdőben kialakítottak egy tanösvényt is, amely a terület jellegzetes növényeit és állatvilágát mutatja be természetes környezetében.
Egy másik népszerű kirándulóhely a Rába ölelésében található Radó-sziget, a helyiek romantikus séta- és pihenőhelye. Itt aztán egy hétvégi napon minden van: ugrálóvártól a körhintáig, a kézműves sajtoktól és söröktől kezdve a vattacukorig, a gyerekjátszótól a koncertekig. Az óriási gesztenye- és platánfák jótékonyan szolgáltatják az árnyékot a pihenésre vágyóknak a legnagyobb kánikulában is.
Különleges múzeumok
Kovács Margit neve sokaknak bizonyára Szentendrével fonódott össze, hiszen igen népszerű az ott kialakított múzeuma. Mivel a keramikusnő győri születésű, itt Győrben is van neki szentelt kiállítóhely. Érdemes is felkeresni, hiszen derűs, vidám alkotásai a mesék világának varázslatos hangulatát árasztják.
A közelben található a győri kötődésű szobrászművész, Borsos Miklós emlékkiállítása is. A tárlaton Borsos Miklós legismertebb szobrainak és plasztikáinak egy részét tekinthetjük meg, melyek nagyszerű keresztmetszetet nyújtanak arról, milyen sokféle technikával dolgozott.
A Széchenyi téren található a város egyik legérdekesebb, kora-barokk jellegű épülete, a Vastuskós-ház, melyben Patkó Imre gyűjteménye kapott helyet. Patkó Imre az 1940-es évektől újságíróként, majd pekingi és londoni tudósítóként dolgozott, de teljesített szolgálatot a párizsi Magyar Nagykövetségen is. Utazásai során alapozta meg különleges kollekcióját, elsősorban a 20. századi képzőművészeti, festészeti és grafikai alkotásokból.
Egy egészen más jellegű múzeumot találunk a Fruhmann család egykori lakóházában, ahol cserépkályha-kiállítást hoztak létre. A 20. század elején épült kályhásműhelyt a mai napig eredeti állapotának megfelelően láthatják a látogatók, míg a felújított lakóházban a kályhásmesterség győri történetét bemutató kiállítás tekinthető meg. Egy különálló pavilonban Fruhmann Antal által összegyűjtött kályhakollekció kapott helyet, melynek darabjai egytől egyig csodaszépek.
Strandok
A Duna és a Rába találkozásánál gyönyörű fekvésű strand fekszik, a Rába Quelle Gyógy-, Termál- és Élményfürdő. Ez egészen páratlan a maga nemében, hiszen 21 élmény- és gyógymedence mellett itt található Magyarország legmodernebb csúszdaparkja is.
Nemcsak belépős fürdő van a városban, de a Mosoni-Duna és annak holtága között az Aranypart-szabadstrandot is választhatjuk, remek kávézóval, mosdóval. A strandon sportolási lehetőségek is vannak, például SUP-ot is lehet bérelni, de engem leginkább a terület végtelen nyugalma fogott meg.
Meghökkentő köztéri szobrok
Győr nevezetes lakója volt Jedlik Ányos bencés szerzetes, természettudós, aki a győri bencés gimnáziumban oktatott. A dinamó elv felfedezése mellett nevéhez fűződik a mesterséges szénsavas víz hazai előállítása, a szikvízgyártás megalapozása.
Neki állít emléket az a 365 kg-os szódásszifon, melyet Hefter László győri üvegművész készített.
Egy másik érdekes alkotás a Dunakapu téren áll: ez Pál Zoltán modern alkotása, a Pulzus-szobor. A négy méter átmérőjű, lencse alakú szobor 360 fokban elfordítható, s benne visszatükröződik a tér, a folyó és a Káptalandomb panorámája. A szobor talapzatán tükörírással megjelennek a városnak a történelem során viselt nevei – ókori latin nevén Arrabona, középkori latin nevén Jaurinum, németül Raab, törökül Janik kala, mai nevén Győr – és négy folyója, a Duna, a Rába, a Rábca és a Marcal.
Szintén ezen a téren található a Vaskakas-szobor, melyhez legenda is fűződik. Az eredeti vaskakast a törökök a város elfoglalásakor, 1594-ben állították széljelzőként a Dunakapu térre. A megszálló seregek vezetője azt hirdette: Győr akkor lesz ismét keresztény kézen, ha a vaskakas elkezd kukorékolni. Négy évvel később, amikor a magyar sereg elérte a Fehérvári-kaput, egy bátor huszár felmászott a vaskakashoz, és az éj leple alatt ott várakozott egészen napfelkeltéig. A hajnali derengésben trombitájával utánozta a kakaskukorékolást, mire a törökök azt hitték, hogy a jóslat beteljesedett, istenük a magyarok pártjára állt. A nagy pánikban felrobbantották a lőporos hordókat, megpecsételve ezzel a csata sorsát. Az eredeti, törökök által kovácsoltatott bronz szélkakast ma a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban őrzik, míg itt a Dunakapu téren egy másolat áll.
Szelfipontok
A klasszikus, hivatalos szelfipontot az I love Győr felirattal a Városháza téren állították fel. A fotókhoz remek hátteret szolgál a Városháza épülete.
Egy igazi mai intézmény a 2D Kávéház – 3D Gallery, ahol nem az alkotásokon van a lényeg, hanem a szelfiken: a látogatók ugyanis beleállhatnak a műbe, hogy magukról képeket készíthessenek. Ha szükséges, a központ munkatársai is segítenek a fotók elkattintásában, és azokat el is küldik emailen.
Családi programok
Győr tökéletes úti cél a családok számára is, hiszen a már említett fürdő mellett akad itt egy nagyszerű állatkert is. A Xántus János nevét viselő állatkertben minden földrész képviselteti magát, összesen több mint 200 állatfaj található itt, köztük egzotikus madarak, emlősök és hüllők. A gyerekeknek vannak látványetetések, állatsimogatók, játszóház és lehet utazni a népszerű tengerimalac-vonaton.
Egyszerre hasznos és szórakoztató az egyetemi campuson található Mobilis Interaktív Kiállítási Központ, ahol közel 70 interaktív játék és kísérletezési lehetőség várja a kicsiket.
Programok, fesztiválok
Győrben színes színházélet van, illetve itt székes az országszerte ismert Győri Balett. A városban sok fesztivált is tartanak, melyek közül kettőt emelnék ki.
Az egyik a Győrkőcfesztivál minden év nyarán, amikor néhány nap kifejezetten a gyerekeké.
A másik különleges rendezvény Öt templom fesztivál, aminek az adta az alapját, hogy a Kossuth utcában hatszáz méteren belül öt felekezet temploma áll (görögkatolikus, evangélikus, református, katolikus templom és zsinagóga is található itt).
De a Kézműves találkozótól a retrófesztiválig, a Kenyérfesztiváltól a Reneszánsz és barokk hétig szinte folyamatosan zajlanak a programok a városban – az biztos, hogy senki nem fog unatkozni itt!