A turisták azt hiszik, a kürtőskalács cseh specialitás - a helyieket ez kiakasztja
Prágában néhány évtizede még ismeretlen fogalom volt a trdelník, vagyis a kürtőskalács, mostanra azonban bódék sokasága hirdeti hagyományos cseh különlegességként a népszerű édességet. A prágai lakosoknak azonban nincs ínyére a történelemhamisítás, és többen is kiállnak a trdelník hamis marketingje ellen, írja a BBC.
A külföldiek elhiszik
2023 februárjában Bijan Sabet, az Egyesült Államok új csehországi nagykövete feltöltött egy fotót Instagramra, melyen egy trdelníket, vagyis kürtőskalácsot tart kezében. A cseh sajtó hamar felkapta és élesen bírálta a képet: a kürtős imázsa Csehországban ugyanis erősen kötődik a tömegturizmushoz, és az ehhez köthető marketinghazugságokhoz.
Turistaként járva Prágában láthatjuk, hogy minden harmadik-negyedik üzletben – különösen az Óváros tér és a Károly híd között – kürtősök sülnek, fölötte pedig egy felirat hirdeti, hogy “régi cseh specialitásról” van szó. A boltok előtt gyakran vásárlók hosszú sora várakozik.
A trdelník ma már gyakori látvány Prága utcáin, ez azonban nem mindig volt így. Az 1990-es években a sütemény még teljesen ismeretlen volt a cseh fővárosban, de
2010 körül egyre több bolt és stand kezdte árulni az óváros történelmi utcáin.
A finomság gyors népszerűségre tett szert a turisták körében, különösen a közösségi média-platformokon. A helyzettel csak egy probléma van: a kürtős valójában nem a cseh kulináris hagyományokból ered, és sok helybélit zavar, hogy a turistákat hamis kulturális élménnyel kábítják.
Honnan ered a kürtős valójában?
Román források szerint a kürtőskalács első ismert említésére a 15. század közepén, egy Heidelbergben készült kéziratban került sor.
1784-ben egy erdélyi szakácskönyvben tűnt fel a recept.
Úgy tűnik, az édesség lassan vándorolt Erdélyből nyugat felé, és végül az akkori Magyarország Szakolca nevű településén talált otthonra. Tény, hogy a 20. század határmozgásaival Szakolca (Skalica) végül Csehszlovákiához került: egyes cseh vállalkozók talán ezért érzik helyénvalónak, hogy a kürtőst cseh ételként reklámozzák.
Csehország első kürtős-bódéja 2004-ben nyílt: ekkor még magyar eredetű különlegességként hirdették a terméket. Ezután néhány évvel gombamód kezdtek szaporodni a kürtősárusok Prágában. 2015 környékén jelent meg a mostanra már Budapesten is népszerű verzió, melynél egy gombóc fagylaltot is helyeznek a tésztába.
A lakosokat bosszantja a hamisítás
2022 decemberében a prágai Színművészeti Akadémia két színészhallgatója elhatározta, hogy lerántja a leplet a hazugságról. Anna Hubená jelmeztervező készített egy emberméretű kürtős-jelmezt Danny Takieddin színészhallgató számára. A jelmez hátuljára nagy betűkkel a következőket írták:
NEM VAGYOK CSEH HAGYOMÁNY.
Ketten járták Prága belvárosának utcáit, miközben Hubená videózta Takieddin interakcióit a turistákkal. A két lábon járó kürtős gyakran álldogált a kürtőst evő turisták mellett, kiknek nagy része nem értette az iróniát: azt hitték, hogy a jelmezbe bújt színész valójában egy trdelník-boltot reklámoz.
“Többnyire csak a helyi csehek értékelték” – mondta Hubená. Takieddin hozzátette:
Még egy hajléktalan is ránk kiabált, hogy [a kürtős] valójában Romániából ered.
A cseh főváros valójában nem rendelkezik saját street food-hagyományokkal. Az tradicionális ételeket itt kocsmákban fogyaszthatók: húsos, nehézkes ételekről van szó, amelyek remekül passzolnak a cseh sörökhöz. A kürtősbódék tulajdonosai anyagi haszon ellenében átalakítják a cseh történelmet, ami a turistákat nem zavarja: a Prágába látogatók többsége nem rendelkezik átfogó ismeretekkel a cseh konyháról.
“Ez egy elrettentő példa arra, hogy az eredetiség, ha a tömegturizmus folyamataival párosul, hogyan válhat egy harmadik fél – ezesetben Magyarország, Románia és Szlovákia – élelmiszeripari hagyományainak árucikké tételének, megtévesztésének és kisajátításának erőteljes eszközévé” – mondta Alessandro Gerosa, a Milánói Egyetem szociológiaprofesszora, a The Hipster Economy című könyv szerzője. “A helyi csehek ellenségessége nem elég jelentős a növekvő prágai idegenforgalom mindent elsöprőerejével szemben.”
Rossz minőségben készítik
Juliana Fischerová pék és gasztronómiai szakíró szerint “a legnagyobb bűn az, hogy a prágai boltokban nagyon rossz minőségű alapanyagokat használnak” a kürtős elkészítésére. “A fagylalt minőségéről pedig ne is beszéljünk.”
Fischerová szerint ennek ellenére nem sokáig fog tartani, amíg a sütemény bekerül a cseh konyha kánonjába. “A rántott sajt sem eredendően cseh, de olyan régóta eszik itt, hogy mára már a kulináris hagyományaink része lett. Országszerte minden kocsma étlapján szerepel, és a cseh ételtörténészek kivételével senki sem kérdőjelezi meg az eredetiségét.”
A rossz alapanyagokból kiindulva nem csoda, hogy a legtöbb trdelník a kukában landol: a BBC riportja szerint a cseh főváros szemeteseit ürítő munkások legtöbbször félig megevett édességeket találnak a kukákban. “Miután a turisták megették a fagylaltot, kidobják a sült tésztát. Alig esznek bele” – mondta egy szemetesürítő munkás a BBC-nek.