A futball egyik csillaga, a müncheni születésű Philipp Lahm jó ismerője a városnak: a BBC-vel megosztotta legjobb tippjeit, hogyan élvezzük ki a bajor főváros nyújtotta örömöket az Oktoberfest ideje alatt.
Soha véget nem érő ünneplés
Minden év őszén tömegek özönlenek Münchenbe, hogy élvezzék a két héten át tartó mulatságot: az Oktoberfestet – ami idén még október 6-ig tart. A tradíció 1810-re nyúlik vissza, amikor a bajor Lajos herceg meghívta a müncheni polgárokat esküvője megünneplésére, és az ünnepségeknek sohasem szakadt vége.
Az Oktoberfest mára a világ legismertebb sörfesztiváljává nőtte ki magát.
Ma, amikor az Oktoberfestet számos másik német városban és még külföldön is megünneplik, a müncheni Oktoberfest a legnépszerűbb, ami évente nagyjából hatmillió látogatót vonz a világ minden tájáról.
A bajor főváros azonban sokkal többet kínál a sörfesztiválnál. A német barokk mozgalom epicentrumaként és az ország néhány legrégebbi hagyományának őrzőjeként a város kulturális és természeti látnivalók irigylésre méltó sorával büszkélkedhet, amelyek között mindenki megtalálja a neki való izgalmakat két korsó sör között.
Philipp Lahm, a város híres szülötte, a labdarúgó a német válogatott kapitánya volt a 2014-es FIFA-világbajnokság megnyerésekor. A népszerű focista arra biztatja az Oktoberfestre látogató külföldieket, hogy kövessék a helyi hagyományokat, például a megfelelő öltözködési szokásokat, és kerüljék a nagyobb sátrakat: inkább nézzenek be a kisebbekbe, amelyeket a helyiek látogatják.
Reméli azonban, hogy a látogatók a Theresienwiese-n – a 42 hektáros fesztiválterületen – kívülre is elmerészkednek, hogy felfedezzék a bajor főváros teljes szépségét, a nyüzsgő piacoktól kezdve a nyugodt parkokon át egészen a stadionig, ahol Lahm több mint 10 szezonon át játszott. Íme Lahm kedvenc helyei szülővárosában, Münchenben.
Első megálló: Viktualienmarkt
A helyiek több mint 200 éve gyűlnek össze a müncheni Viktualienmarkt téren, a középkori óváros szívében, hogy friss árut vásároljanak. Míg korábban a Marienplatzon – a bajor főváros összetéveszthetetlen szimbólumán – tartották a piacot, végül egy közeli térre költöztették.
Ez Lahm első állomása a müncheni kultúra megismeréséhez. “Itt teljes képet kaphatsz arról, hogy mi a város lényege” – mondja. A piac hangulata hagyományos és szerény: a több mint 100 élelmiszer-árusító stand között kis szökőkutak állnak. Az árusok mindenféle helyi finomságot kínálnak, a bajor krémes fánkoktól és sajtkrémektől (Obatzda) a híres helyi fehér kolbászig (Müncher Weißwurst), amely állítólag a legjobb gyógyír a másnaposság ellen.
“Rengeteg különböző stand van” – mondja Lahm. “Van étel- és italfogyasztási lehetőség, lehet vásárolni gyümölcsöt és zöldséget, egyszóval remek a hangulat a város központjában.” Münchenben a sör sosincs messze: a piacolás végén megpihenhetünk a helyi sörkertben, ami minden nap 9:00 és 22:00 között tart nyitva.
A legjobb kilátóhely: az Olimpiai Park
A bajor Alpok lábánál fekvő, buja erdőkkel és dombokkal övezett München a természetbarátok paradicsoma. A városközponttól nagyjából 7 kilométerre található az 1972-es olimpiai játékok alkalmából felavatott Olimpiai Park (Olympiapark).
“Ez egy nagy park” – mondja Lahm. “A tetők még mindig ugyanolyanok, mint régen, a fedett uszoda lelátói még mindig hasonlóak az akkoriakhoz, így az Olympiapark remek helyszín az aktív időtöltéshez és az olimpiai játékok történetének megismeréséhez is.”
A park 60 méter magas dombja, az Olympiaberg nemcsak páratlan kilátást nyújt a környékre, de van egy további előnye is: a parkba látogatók bepillantást nyerhetnek az Olimpiai Stadion belsejébe. A legjobb kilátásért azonban fel kell mennünk a parkban álló tévétorony tetejére, tanácsolja Lahm. “Onnan csodálatos kilátás nyílik Münchenre” – mondja.
Még az Alpokat is láthatod.
Váratlan kirándulás a városban: az Englischer Garten
Nem tűnik valószínűnek, hogy a tengertől 500 kilométerre lévő Münchenben vízi sportokat űzhetnénk, ez azonban mégsem lehetetlen: az Englischer Garten (Angolkert) látogatói kipróbálják magukat szörfözésben. Az 1792-ben megnyitott, 3,75 négyzetkilométeres Angolkert a kor szeszélyes, romantikus fantáziáját idézi: tavakkal és pagodákkal építették tele. A legszembetűnőbb jellegzetességei közé tartozik az Eisbach (“jégpatak”), egy mesterséges folyó, amelynek sodrása szörfözésre alkalmas – ezért különösen népszerű a nyári napokon.
“[Ott van] a város közepén az Eisbach, egy kicsi, de fantasztikus hullám, ahol sokan szörföznek, és sok a néző is” – mondja Lahm. “Számomra ez nagyon különleges egy nagyvárosban.”
A legcsaládbarátabb program: a Deutsches Museum
Bár Münchenről leginkább az évszázados hagyományok összessége juthat eszünkbe, a város Európa egyik gazdasági motorja és az innováció központja is. Így azoknak, akik kisgyerekekkel utaznak Münchenbe, Lahm azt tanácsolja, tegyenek egy kitérőt a Deutsches Museumba, ahol izgalmas, családközpontú oktatási élményben lehet részük. “A gyerekek számára interaktív a kiállítás: megismerhetik a történelmet és mindent, ami Németországról szól” – mondja.
Az 1903-ban a Museuminsel-en (München “múzeumszigetén”) megnyitott Deutsches Museum a világ legnagyobb tudományos és technológiai múzeuma. A több mint 28 000 tárgyból álló kolosszális gyűjtemény négy különálló épületben kapott helyet, és a látogatók 20 állandó kiállításon fedezhetik fel az űrhajózástól a robotikán át a történelmi közlekedésig terjedő tárlatokat; a múzeum kellemes kikapcsolódást nyújt az Oktoberfest zajában.
A legjobb élmény focirajongóknak: az Allianz Aréna
A müncheni Allianz Aréna, ami 2005-ös megnyitása óta a futballrajongók zarándokhelye, nem egy szokványos stadion. Széles körben a világ egyik leglátványosabb sportpályájaként tartják számon: az egyedülállóan jellegzetes Bauhaus stílusban tervezték, és nem mellesleg az FC Bayern München stadionja.
“Bármikor érdemes meglátogatni az FC Bayern Múzeumot az Allianz Arénában” – mondja Lahm. “Az Allianz Aréna látványa számomra nagyon különleges, mert úgy gondolom, hogy München egyrészt az Oktoberfestről, másrészt az FC Bayernről ismert világszerte.” Lahm nosztalgikus okokból is kötődik a stadionhoz: nemcsak a pályán elért sikerei miatt, hanem azért is, mert
azt a várost képviselhette, ahol felnőtt.
“Ami mindig remek érzés, és amit nem mindenki tapasztalhat meg, az az, hogy hazai pályán játszhat” –mondja. “Nagy szerencsém volt, hogy 2006-ban Németországban játszhattam a világbajnokságon, és a nyitómeccs az Allianz Arénában, a szülővárosomban volt. A családom és a barátaim ott voltak a stadionban, ez volt az első világbajnokságom.”
Én is gólt lőttem, 1-0-ra… mindössze néhány kilométerre az otthonomtól
– mondja. “És ez nagyon különleges dolog. Ez az emlék örökké az Allianz Arénához fog kötni engem.”